Anka Popović iz Herešina uzgaja i prodaje svoje povrće na koprivničkoj Gradskoj tržnici već više od 40 godina.
Može se pohvaliti velikim izborom svježeg povrća pa se tako na njenom stolu mogu pronaći mrkva, svježe zelje i kelj, blitva, mladi luk, češnjak, celer i još mnogo drugih domaćih proizvoda.
Svoje domaće i zdravo povrće uzgaja u plasteniku koji se prostire na 1.000 metara kvadratnih i održava hektar zemlje povrća, a u obradi zemlje joj pomažu suprug, sin, snaha i unuci, kada za to nađu vremena.
Govori nam kako je potražnja na tržnici drastično pala otkako je uveden euro.
– Kada dođeš u dućan jedan euro ti ništa ne vrijedi, a nekada je puno značilo – požalila se Anka.
Za razliku od velikih dućana, Anka se može pohvaliti kako nije dizala cijene svojih proizvoda dolaskom nove valute.
– Cijene nismo mijenjali, ostavila sam peršin jedan euro, mrkvu dva eura, a grah još od prošle godine šest eura – podijelila je s nama baka.
S obzirom na to da su najčešći kupci bili umirovljenici, govori nam kako se najveći pad kupaca dogodio nakon epidemije koronavuirusa koja je mnoge pospremila u krevet. Iako mlađe generacije često izbjegavaju kupovinu na tržnici i nemaju baš naviku kupovati van velikih dućana, Anka ističe kako se subotom može vidjeti mnoštvo njih kako šetaju među štandovima, uživajući u živopisnoj atmosferi i svježim proizvodima.
Baka Anka je kroz svojih 40 godina iskustva na tržnici skupila stalne kupce, a na svoje oči doživjela je smjenu mnogih generacija.
– Imam već svoje kupce. Dolazile su mi žene koje su sada već bake pa su dovodile svoju djecu, pa kasnije i unuke i tako su im zapravo stvorile naviku kupovine na tržnici – naglasila je Anka.
Istaknula je da postoji velika razlika kad uspoređuje svoje početke na tržnici i danas.
– Sve se promijenilo – pune tržnice zamijenili su veliki dućani i ostavili ih poluprazne u tišini. Prije 40 godina stola nisi mogao dobiti jer je sve bilo popunjeno, puno povrća, gužva je bila svaki dan i onda se zbilja tržilo – prisjeća se baka.
Upitali smo ju i što misli o najavljenoj rekonstrukciji tržnice koja bi trebala započeti početkom 2026. godine, a kako je najavljeno, domaći proizvodi moći će se kupiti i za vrijeme radova.
>> Tržnica u obnovu ide 2026. godine, domaći proizvodi moći će se kupiti i za vrijeme radova
– To je dobro za one ljude koji se s time budu još bavili. Mi stari više ne budemo mogli, a mlađi baš i nemaju volje za time – za kraj se požalila se Anka.
Tekst pripremila Leona Barešić.