Antibiotici nisu namijenjeni liječenju koronavirusa, upozorila je infektologinja koprivničke Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek dr. Vesna Mađarić objašnjavajući da su to lijekovi koji se koriste za liječenje bakterijskih zaraznih bolesti, a ne virusnih infekcija.
>> NERACIONALNA POTROŠNJA ANTIBIOTIKA Nakon koronavirusa prijeti problem otpornih bakterija
Od 2019. godine u Podravini i Prigorju provodi se kampanja “Upravljanje primjenom antimikrobnih lijekova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Koprivničko-križevačkoj županiji” kojom se javnost želi upozoriti na štetnosti koje se događaju prilikom prekomjerne upotrebe antibiotika u liječenju. Ovaj je problem postao posebno aktualan od pojave koronavirusa, navodi dr. Mađarić.
– To su lijekovi kojima ne možemo liječiti virusne infekcije, posebice sad u ovoj eri COVID-a. Što ih više upotrebljavamo i to upravo neracionalno oni gube svoju sposobnost djelovanja prema bakterijskim infekcijama – govori dr. Mađarić i dodaje da liječnici u želji da pomognu pacijentu prepisuju antibiotik, isto kao što ga pacijent traži u želji da što prije ozdravi.
Virusne bolesti su u početku slične bakterijskim infekcijama, međutim u 80 posto slučajeva uzrok simptoma je virus.
– Uvijek kada je to moguće pacijenta se treba promatrati, ne treba odmah u startu primijeniti antibiotik. Umjesto toga se čeka i u najvećem broju slučajeva, nakon dva do tri dana, simptomi se smire i pacijent se osjeća dobro – napominje.
U slučaju da se pacijentu stanje pogorša, liječnik će u sklopu proširene dijagnostike ocijeniti je li virusna infekcija prešla u bakterijsku infekciju i treba li pacijentu antibiotik.
Sve je to izuzetno važno jer ćemo zbog prečeste upotrebe antibiotika doći u poziciju kada će bakterije postati imune na taj lijek.
– Neracionalnom upotrebom antibiotika za godinu dana ćemo imati sojeve rezistentnih bakterija koje će onda započeti jednu novu etapu teških bakterijskih infekcija koje će biti upitno liječiti antibioticima – zaključuje dr. Mađarić.