U 2024. godini broj smrtno stradalih vozača i putnika mopeda i motocikala predstavlja gotovo jednu trećinu svih smrtno stradalih osoba u prometnim nesrećama na području Hrvatske.
Izvijestili su to iz Policijske uprave koprivničko-križevačke i dodali da je negativno stanje zabilježeno i na našem području.
– Tijekom 2024. godine od šest smrtno stradalih osoba, smrtno su stradala tri vozača bicikala i jedan vozač motocikla, dok je u svibnju ove godine smrtno stradao vozač bicikla i vozač motocikla – napominju u policiji.
Stoga će se i na koprivničko-križevačkom području provoditi trodnevni pojačani nadzor vozila na dva kotača – “Two Wheelers” i to na temelju ROADPOL-ovog plana aktivnosti za 2025. godinu.
– Radi se o novoj operativnoj akcija koja se provodi u sklopu europske mreže prometne policije, a potaknuta je porastom prometnih nesreća u kojima sudjeluju vozila na dva kotača, kako na području Hrvatske, tako i na području ostalih zemalja Europske unije. Navedenu akciju provodit će i Policijska uprava koprivničko-križevačka od srijede do petka, dok će danas u suradnji s policijskim upravama međimurskom, bjelovarsko-bilogorskom i virovitičko-podravskom, provesti preventivno-represivnu akciju nadzora vozila na dva kotača – pojašnjavaju u policiji.
Ističu kako će se posebna pozornost usmjeriti na vozače mopeda i motocikala, vozače bicikala, uključujući i električne bicikle, te vozače osobnih prijevoznih sredstava, posebice električnih romobila.
– Tijekom akcije i pojačanog nadzora pozornost će se posvetiti prekršajima koje čine vozači navedenih kategorija vozila, posebice sljedećima: vožnji pod utjecajem alkohola, prekoračenju dopuštene brzine, nekorištenju zaštitne kacige, nepropisnoj uporabi mobitela i drugih uređaja, tehničkoj neispravnosti vozila, isteku prometne dozvole, upravljanju prije stjecanja prava na upravljanje, vožnji bez upaljenih svjetala, nedozvoljenom prijevozu osoba, nekorištenju reflektirajućih prsluka i drugim prekršajima – zaključuju u policiji.