Utorak, 6. svibnja 2025.

RETROGLAS Dan koji je Jugoslaviju zavio u crno

Umro je drug Tito.

Rečenica je to koja je nakon veselja prvomajskog vikenda odjeknula u čitavoj bivšoj Jugoslaviji i zavila njezine građane u crno.

Josip Broz Tito, dugogodišnji predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i lider Saveza komunista Jugoslavije, preminuo je 4. svibnja 1980. godine u 15:05 u Univerzitetskoj bolnici u Ljubljani, nakon duge i teške bolesti. Njegova smrt označila je kraj jedne epohe u povijesti Jugoslavije i Balkana.

Naslovnica izvanrednog izdanja Glasa Podravine i Prigorja / Arhiva Glas Podravine

Povodom njegove smrti, u mnogim dijelovima zemlje organizirana su komemorativna okupljanja, posebni programi i izdavačke inicijative. Tako je i „Glas Podravine i Prigorja” objavio poseban broj posvećen Titu, izražavajući poštovanje prema državniku koji je ostavio neizbrisiv trag u povijesti regije.

U zemlji je proglašena sedmodnevna žalost tijekom koje su obustavljene sve javne zabave, a zastave spuštene na pola koplja. Škole, poduzeća i ustanove održavale su komemoracije, dok su radnici i učenici širom Jugoslavije odavali posljednju počast svom doživotnom predsjedniku minutom šutnje i potpisivanjem knjiga žalosti.

Od Tita opraštali su se i Koprivničanci.

– Radni ljudi i građani, omladina, pioniri i pripadnici JNA s područja koprivničke komune pridružuju se ogromnoj boli milijuna Jugoslavena zbog smrti voljenog Tita. Dio onoga što osjećaju, onu svoju najveću bol, upisat će u knjigu žalosti. U danima općenarodne žalosti ova knjiga bit će pristupačna svim građanima naše općine u prostorijama Doma JNA u Koprivnici od 8 do 20 sati – pisalo je tako u izvanrednom izdanju Glasa Podravine objavljenom 6. svibnja 1980. godine.

Arhiva Glas Podravine

Središnja komemorativna sjednica općine Koprivnica održana je u dvorani Doma kulture.

– Na svakom licu prisutnih bol se odražavala kao izraz ljubavi prema najvećem Jugoslavenu kojega više nema među nama, a suze navirale na oči kada je predsjednik Skupštine općine Stjepan Ivaniš govorio o revolucionarnom životu i radu Josipa Broza Tita. Iskrena bol odražavala se i pri čitanju brzojava sućuti koji su upućeni Predsjedništvu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Predsjedništvu Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije i obitelji Josipa Broza Tita – navodi se u tekstu.

Za mnoge građane Jugoslavije, Tito je bio simbol stabilnosti, jedinstva i međunarodnog ugleda zemlje. Njegova smrt ostavila je duboku prazninu i pokrenula pitanja o budućnosti federacije. Iako se vlast formalno prenijela na kolektivna tijela, duh zajedništva koji je Tito održavao počeo je slabiti, što je u narednom desetljeću dovelo do političke krize, ekonomskih teškoća i na kraju – raspada Jugoslavije.

Arhiva Glas Podravine
Slušaj uživo
zatvori