U koprivničkom prigradskom naselju Herešin gradit će se sortirnica vrijedna 3,9 milijuna eura.
Rečeno je tako na današnjoj početnoj konferenciji projekta “Postrojenje za sortiranje odvojeno sakupljenog otpada Herešin”.
Riječ je o ključnom infrastrukturnom projektu za unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadom kojim Koprivnica nastavlja prednjačiti u ekološkom pristupu.
Konferenciju je otvorila zamjenica gradonačelnika Ksenija Ostriž, osvrnuvši se na dugogodišnji razvoj sustava gospodarenja otpadom u Koprivnici.
– Ovo je jedan od niza projekata koji čine cjeloviti i zatvoreni eko sustav gospodarenja otpadom u našem gradu. Danas imamo 60,06 posto odvojenog otpada što nas svrstava u sam vrh hrvatskih gradova. Sustavno smo radili od ranih 2000.-ih, od otvaranja prvog reciklažnog dvorišta, kompostane, IT sustava za označavanje spremnika pa sve do ove sortirnice – istaknula je Ostriž.
Novo postrojenje u Herešinu bit će opremljeno za sortiranje plastike, kartona, papira, PET ambalaže, metala, tekstila i stakla, a sastojat će se od postrojenja za razvrstavanje, mehaničku obradu i skladištenje odvojeno prikupljenog otpada.
Kapacitet postrojenja iznosi 4.000 tona godišnje, a osim Koprivnice, koristit će ga i osam susjednih općina – Peteranec, Koprivnički Bregi, Legrad, Drnje, Đelekovec, Novigrad Podravski, Sokolovac i Koprivnički Ivanec.
– Cilj projekta je povećati učinkovitost odvojenog prikupljanja i smanjiti količinu otpada koji završava na odlagalištima, što izravno doprinosi povećanju stope recikliranja – pojasnio je voditelj projekta Bojan Solomun.
Izgradnja sortirnice uključivala je i uređenje novih pristupnih cesta, a najavljeni su i dodatni projekti vezani uz urbano zelenilo, uključujući otvorenje malog rasadnika.
– Gotovo polovica površine našeg grada je pod šumama. Naš cilj je ne samo očuvanje već i povećanje zelenih površina. Novi rasadnik zamišljen je kao buduća rehabilitacijska radionica i radno mjesto za djecu s teškoćama, što je još jedan korak u stvaranju uključivog i održivog društva – zaključila je Ostriž.
Spomenimo kako projekt uključuje tri ključne aktivnosti – izradu projektno-tehničke dokumentacije, izgradnju i opremanje postrojenja te aktivnosti informiranja i vidljivosti.
Projekt će trajati do kraja godine, a njegov završetak označit će još jednu važnu prekretnicu u transformaciji Koprivnice u ekološki osviješten i održiv grad.