Petak, 18. travnja 2025.

Mnogi će paliti vuzmenke, vatrogasni zapovjednik upozorava: Ne postavljajte ih blizu objekata, posebno pripazite na žar koji ostane

Veliki broj građana ove će subote povodom Uskrsa tradicionalno paliti uskrsne vatre, takozvane vuzmenke.

Više o pravilima koja se pritom trebaju poštivati rekao je Dravi.info zapovjednik Vatrogasne zajednice grada Koprivnice Željko Cvrtila.

– Preporuka je da se kod spaljivanja vuzmenki pazi na to da one ne budu u blizini objekata – bilo gospodarskih ili kuća. Posebno treba paziti ako će biti vjetra u večernjim satima. Važno je i da se te hrpe granja nikako ne polijevaju zapaljivim tekućinama poput benzina ili petroleja – kazao je.

Upitali smo ga treba li se paljenje vuzmenke – bilo u privatnom ili javnom angažmanu, prijaviti nadležnoj vatrogasnoj postrojbi.

– Ako je riječ o javnim okupljanjima na području grada, bilo bi dobro da se to dojavi na 193 u koprivničku vatrogasnu postrojbu kako bismo bili upoznati s lokacijama spaljivanja. Ako bi slučajno bilo dojava građana, a to zna izgledati kao da je riječ o požaru, da znamo o kojim se lokacijama radi. U prigradskim naseljima najbolje je obavijestiti tamošnja dobrovoljna vatrogasna društva da budu upućeni u cijelu situaciju, a možda i sami izađu na teren – objasnio je naš sugovornik.

Cvrtila je kazao i da se nikako ne bi smjele spaljivati gume ili plastika, vuzmenke su isključivo drvena masa.

Dodao je i kako prijašnjih godina nisu imali intervencije na ovakvim događajima, a kako bi sve proteklo u najboljem redu, za kraj je poručio da se pripazi i kad samo spaljivanje završi.

– Treba pripaziti na taj ostatak žara – ili politi s vodom ili ostati do kraja dok se ne ugasi jer naslage tog žara i pepela mogu napraviti probleme – zaključio je zapovjednik.

Tekst pripremili Sandrino Sabolić i Adela Zember. 

Slušaj uživo
zatvori