Petak, 18. travnja 2025.

FOTO Grafiti su posvuda, a imuna nije ni Koprivnica, no je li riječ o vandalizmu ili o načinu izražavanja?

Gdje ima fasada, ima i grafita.

Tako bi otprilike moglo glasiti pravilo za grafite koji su neizostavni dio svake urbane sredine i jedna od njezinih najraširenijih pojava.

Definicije grafita variraju, no najčešće objašnjenje ove pojave koje se može pronaći na internetu kaže kako je riječ o „slikama ili slovima koje privatne osobe nanose na javne površine, a koje nisu izravno povezane niti s vandalizmom, niti s umjetnošću”.

Urbana kultura ili urbani vandalizam?

Upravo zbog toga, rasprave o tome treba li grafite jednostavno prihvatiti kao dio „kulture” svakog grada ili se protiv njih treba „boriti” nikada ne prestaju pa dok jedni tvrde kako je riječ o najobičnijem vandalizmu, drugi će reći kako je riječ o načinu izražavanja ili pak buntu prema određenom „sistemu” ili „vlasti”, a što je također dio „demokratičnosti” i „slobode govora”.

Snimio Ivan Grobenski.

Tako se, primjerice, Grad Zagreb odlučio uhvatiti u koštac s grafitima i grafiterima te je u stopostotnom iznosu financirao masovno uklanjanje grafita na području grada.

S druge strane, u Koprivnici se već 12 godina zaredom održava Street Art Festival kojem je cilj upravo ukazati na razliku između grafita i prave ulične umjetnosti odnosno murala koje su osmislili umjetnici uz dopuštenje vlasnika nekretnine na čijoj se fasadi mural izvodi.

Organiziranim oslikavanjem umjetničkih murala smanjuje se mogućnost da će neku za grafite pogodnu fasadu „išarati” ulični grafiteri te se stare fasade oživljavaju, a grad dobiva svojevrsnu galeriju na otvorenom i time postaje ljepši i zanimljiviji.

Koprivnički grafiti

Ipak, i Koprivnica je urbana sredina pa samim time nije imuna na razne grafite.

„Meta” grafitera obično su stare fasade, fasade napuštenih nekretnina, pothodnici, garaže ili „zidovi iza škole”.

Uz sveprisutne grafite kojima se odaje počast različitim nogometnim klubovima ili pak one koji se „obračunavaju” s policijom, ima i onih koji šalju poruke ljubavi ili pak samo svima žele dati do znanja da autor, na primjer, „ne plaća pretplatu”.

Sve u svemu, u Koprivnici uličnih grafita ima, ali ih je sve manje. Pronašli smo neke koji su nam se učinili zanimljivima, a pokazalo se i kako grafiteri više ne „napadaju” fasade koje su nove ili obnovljene pa time ne narušavaju izgled grada te ostavljaju sve više mjesta za prave umjetničke murale.

Slušaj uživo
zatvori