Petak, 18. travnja 2025.

Crne pisanice Podravine i Međimurja u Galeriji Koprivnica

Običaji i umijeća predstavljaju nematerijalnu kulturnu baštinu koju treba čuvati i s ponosom predstavljati kao dio lokalnog i nacionalnog identiteta.

Izložbom “Crne pisanice” u Podravini i Međimurju koja će se moći razgledati od 16. travnja do 24. svibnja 2025. godine u Galeriji Koprivnica nastavljamo uspješnu međumuzejsku suradnju usmjerenu na istraživanje i prezentaciju zavičajne baštine.

Ukrašavanje pisanica spada u običaje koji su prethodili kršćanstvu, ali su kasnije dobili kršćanska tumačenja te su bili uključeni u crkvene rituale i postupke. Oni su danas dokaz kontinuiteta posebnih oblika pretkršćanske kulture na području Hrvatske, a kao dio kršćanskog sustava vjerovanja simboliziraju novi život, Isusovo uskrsnuće.

Umijeće ukrašavanja uskrsnih jaja u Podravini je tradicija koja se u kontinuitetu čuva i provodi sve do današnjih dana. Ukrašena jaja nazivaju se pisanice, a postupak ukrašavanja pisanje. Status nematerijalnog kulturnog dobra ovo umijeće dobilo je 2008. godine, a u obrazloženju Rješenja nalazi se detaljan opis pet različitih tehnika ukrašavanja i alata potrebnog za provođenje svakog postupka, navedeni su najčešće korišteni motivi koji se izrađuju na pisanicama i što je najvažnije, nositelji koji ovo umijeće prakticiraju i zaslužni su za njegovo očuvanje.

Umijeću izrade črne pisanice koje je sačuvano na području Donje Dubrave u Međimurju status nematerijalnog kulturnog dobra utvrđen je 2023. godine zahvaljujući istraživanjima i zalaganju stručnjaka etnologa, ali i entuzijastima koji su ga naučili koristiti. Dio je stalnog postava Muzeja nematerijalne baštine “Riznica Međimurja2 u Čakovcu. Uz rješenje o zaštiti, naveden je i popis nositelja kulturnog dobra, a to su Biserka Vučenik, Marko Vučenik i Kulturno-umjetničko društvo “Seljačka sloga” Donja Dubrava koji su vrlo aktivni u čuvanju i prezentiranju ovog umijeća.

Izložba Crne pisanice u Podravini i Međimurju obuhvaća prikaz tehnika ukrašavanja, motiva i boja na pisanicama, ali i već pomalo zaboravljene običaje Uskrsnog razdoblja. Ipak, najviše je posvećena nositeljima koji su ključni za čuvanje, prezentiranje i prenošenje ove vrijedne zavičajne baštine.

Slušaj uživo
zatvori