Da su šparoge zanimljivo povrće koje je iskoristivo na bezbroj načine pokazuje Jasnica Nemet iz Koprivnice koja se uzgojem ove biljke bavi već dugi niz godina.
Kako nam je to i sama rekla, uzgojem šparoga se sa suprugom počela baviti prije 10-ak godina.
– Suprug je tada istraživao čime bismo se mi to mogli baviti i tako je došao na ideju da ćemo početi sa šparogama – rekla nam je uvodno i dodala da su manji dio šparoga posadili u gradu, a većinu u Ždali.
Šparoga i je i nije zahtjevna biljka, nastavila je Nemet.

– Prvo smo kupili sjeme koje smo posijali i onda smo ih stavili “pelcati”, a nakon toga posadili u zemlju. Prvih godina se ne bere rod, već vam on dolazi tek nakon tri godine, a prije toga donji dio biljke morate orezati i u jesen zatvoriti u zemlju da se šparoge ne smrznu. Dok je temperatura tla u proljeće od 15 do 17 Celzijevih stupnjeva, onda one počnu izlaziti. To vam je trajnica koja traje od 10 do 15 godina – objasnila nam je.
Plodovi se pritom beru tijekom dva mjeseca, a u samo jednom danu šparoge mogu narasti i za 10-ak centimetara.
– Zato ih, ako je toplo vrijeme, morate brati dvaput dnevno, onda jako brzu rastu – naglasila je Nemet.
Nemet svoje proizvode prodaje na koprivničkoj Gradskoj tržnici i kako je istaknula, kupci su zadovoljni. Kad je pak riječ o konzumaciji šparoga, one se mogu pripremati na mnogo načina.
– Možete ih koristiti za salatu, umjesto graška, na roštilju, mogu se raditi i pite… Stvarno je jako puno recepata – poručila je.
Ništa se pritom ne mora baciti, cijela biljka je jestiva.
– Na šparogama je sve iskoristivo, ništa se ne mora bacati. Dio možete iskoristiti kako god želite, a tvrđi dio možete oguliti i skuhati, to se mrvicu dulje kuha, zatim zblendati, pasirati i složiti krem juhu – zaključila je Nemet.