Mirovinski analitičar, umirovljenik i bivši saborski zastupnik Željko Šemper osvrnuo se na četiri vrste mirovina koje se pojavljuju u sustavu i raznim statistikama koje u konačnici daju pogrešnu sliku u javnosti.
Za portal Mirovina.hr upozorio kako je Zakon o mirovinskom osiguranju bazni za mirovine iz rada i one dodijeljene po posebnim propisima, što nije u redu.
– U jednoj košari se ne bi trebale naći i kruške i jabuke. U mirovinskom sustavu danas stvarno postoje četiri vrste mirovina. Problem je što Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje u tablicama prikazuje zajedno radničke i 16 vrsta mirovina po posebnim propisima, takozvane povlaštene na čelu sa saborskim mirovinama. Do kraja 2023. godine u statistikama HZMO-a u napomeni je uvijek stajalo kako u broj korisnika nisu uključeni korisnici mirovina DVO, ZOHBDR i HVO (Djelatne vojne osobe, Zakon o hrvatskim braniteljima i Hrvatsko vijeće obrane, op.a.). Statistika je poput bikinija, jer puno toga pokazuje, ali ono najvažnije skriva – istaknuo je Željko Šemper.
Kako je objavljeno na Mirovina.hr, iz Zavoda za mirovinsko osiguranje Šemperu su na primjedbe odgovorili kako zbog tehničkih ograničenja HZMO ne može izdvojiti korisnike koji ostvaruju pogodnosti u određivanju mirovina.
Nisu uračunate najniže mirovine
Upravo to ga je potaknulo da na kraju 2024. godine sam izradi tablicu s četiri vrste mirovina te pokaže, kako navodi, da smo još miljama daleko od izbornog programa HDZ-a koji je 2016. godine rekao da će udio mirovina u prosječnoj plaći do 2020. godine biti 60 posto.
– Na kraju 2024. godine prosječna mirovina svih umirovljenika iznosi 554,40 eura. Neto plaća za prosinac iznosi 1.361 euro, što nam daje udio mirovina u plaći tek 40,7 posto, po čemu pravimo društvo Litvi i Bugarskoj na dnu članica EU. Od premijera Plenkovića slušamo o prosječnoj plaći od 624 eura i utješnom udjelu od 47 posto, ali to je rezultat ove druge “ušminkane” tablice, iz koje su isključeni korisnici prema međunarodnim ugovorima. Riječ je o 188.813 korisnika s mirovinom od 170,38 eura. Međutim, zato su u takav prikaz ostale uključene braniteljske mirovine, njih 95.579 s prosjekom 1.104 eura koje povećavaju ukupni prosjek i dižu udio na 45,9 posto, što je još daleko od 60 posto – pojašnjava Šemper.
Portal Mirovina.hr objavio je i dvije Šemperove tablice. Prva je pregled četiri vrste mirovine prema Šemperovim podacima, a druga je, kako ju autor naziva, “ušminkana Plenkovićeva”.

