Sjajne vijesti stižu iz Hrvatskih željeznica.
Naime, HŽ Putnički prijevoz nabavlja nove vlakove. Objavio je otvoreni postupak javne nabave za pet elektrodizelskih vlakova za daljinski promet, četiri elektrobaterijska vlaka i četiri baterijska vlaka. Elektrodizelski vlakovi vozit će na relacijama od Zagreba do Koprivnice i Osijeka, Čakovca i Kotoribe, Zadra, Rijeke i Pule, preko Slovenije, prenosi Mirovina.hr.
– Novi vlakovi bit će opremljeni modernim sustavima i sadržajima koji će putnicima omogućiti veću udobnost i bolju uslugu. U svakom vlaku bit će udobna sjedala, prostori za bicikle, rampe za osobe u invalidskim kolicima te suvremeni sustav za informiranje putnika. Uz to, putnicima će biti dostupna ugostiteljska ponuda tijekom putovanja – piše portal.
Podsjetimo, nabava novih vlakova financira se kroz projekt “Revitalizacija željezničkog sustava Republike Hrvatske” koji se provodi uz pomoć zajma Europske investicijske banke. Osim 13 novih vlakova, HŽ Putnički prijevoz pokrenuo je i pregovarački postupak s prethodnom objavom poziva na nadmetanje za uslugu srednjeg popravka osam električnih lokomotiva serije 1.142 pri čemu je procijenjena vrijednost nabave 10 milijuna eura bez PDV-a.
Baterijski vlakovi
Trenutno na hrvatskim prugama prometuje 61 novi niskopodni vlak, dok se do kraja 2025. godine planira uvođenje dodatnih vlakova – jednog elektrobaterijskog, jednog baterijskog i sedam dizel-električnih motornih vlakova. U 2026. godini bit će pušteno u promet šest elektrodizelskih vlakova koji će povezivati Zagreb i Split.
– Elektrobaterijski vlak koristit će se za prijevoz putnika na neelektrificiranoj i elektrificiranoj mreži željezničkih pruga u Republici Hrvatskoj. Na neelektrificiranoj pružnoj mreži za pogon će koristiti baterije uz postizanje maksimalne brzine do 120 km/h, a na elektrificiranoj mreži klasičan sustav napajanja pomoću visokonaponske opreme 25 kV 50 Hz prilikom čega postiže brzinu do 160 km/h. Baterije će se puniti iz kontaktne mreže ili pomoću stabilnih energetskih priključaka koji će biti postavljeni u kolodvorima Split, Osijek, Varaždin, Bjelovar, Virovitica i Pula. Tijekom kretanja vlaka u dodiru s kontaktnom mrežom dobivena energija može se koristiti za punjenje baterije i direktni pogon elektromotornog vlaka, a energija dobivena kočenjem vlaka može se vratiti u mrežu ili se njome mogu puniti baterije – poručuju iz HŽ-a.
Iz HŽPP-a poručuju kako će uskoro započeti testne vožnje baterijskog vlaka koji će biti namijenjen isključivo za prometovanje neelektrificiranim dionicama pruga te će se puniti pomoću stabilnih energetskih priključaka.