Tijekom prošle godine na našem području najzastupljenija je bila pelud drveća, korova i trava.
U odnosu na ukupnu godišnju koncentraciju peludi najzastupljenija je bila pelud ambrozije, zatim johe te koprive i čempresa.
Podaci su to izvještaja o koncentracijama i vrstama alergena u zraku na području Koprivničko-križevačke županije u 2024. godini koji je izradio Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, a koji pokazuju i da je najveći ukupan broj peludnih zrnaca utvrđen u veljači i u kolovozu.
Pritom, dan s najvećom ukupnom koncentracijom peludi u zraku bio je 9. veljače 2024. godine, a dominirala je pelud johe. Nadalje, razdoblje polinacije vrlo visoko alergenih biljaka u zraku bilo je za trave od travnja do listopada, za ambroziju od srpnja do listopada te za pelin od kolovoza do listopada.
Alergije su bolesti modernog čovjeka
U zavodu napominju da u današnjem okruženju alergijske bolesti postaju prevladavajuće bolesti modernog čovjeka te veliki javnozdravstveni problem. Nastavljaju kako je alergija zapravo preosjetljivost, odnosno pretjerana i naglašena reakcija imunološkog sustava, a jedan od najsnažnijih prirodnih alergena današnjice svakako je pelud.
– Peludni alergeni uzrokuju bolesti dišnog sustava. Alergijski rinitis se manifestira kao kihanje, svrbež sluznice nosa, curenje vodenastog sekreta te osjećaj punoće i neprohodnosti nosa, a alergijska astma kao kašalj, otežano disanje i stezanje u grudima. Alergija se također može manifestirati kao alergijski konjunktivitis, odnosno crvenilo, svrbež, pečenje i suzenje očiju te kao bolesti kože poput urtikarije, atopijskog dermatitisa i kontaktnog dermatitisa. Ove smetnje kao takve nisu opasne po život, ali znatno smanjuju kvalitetu života osobe alergične na pelud – objašnjavaju u zavodu.
Stoga je, kako kažu, važno informirati javnost izradom peludnih prognoza kako bi alergičari znali na vrijeme poduzeti sve preventivne mjere.
Uzorkivač na krovu bolnice
Pelud je tako uzorkovana na području Koprivničko-križevačke županije od 22. siječnja do 31. listopada 2024. godine, uzorkovanje peludnih zrnca vršilo se tijekom polinacijske sezone biljaka, a uzorkivač je smješten na krovu Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek u Koprivnici. U izvještaju se isto tako navodi da je uzorkovanje provedeno kroz ukupno 283 dana u godini, a tijekom ispitivanog razdoblja izrađena su 352 preparata, 81 peludna prognoza stavljena je na mrežnu stranicu zavoda stranicu u kontinuitetu od dva puta tjedno te je izdano i pet priopćenja za javnost.
Rezultati po mjesecima
Analiza je pokazala da je tijekom siječnja prošle godine prevladavala pelud lijeske s udjelom od 89 posto, a s 10 posto bila je prisutna pelud johe. Tijekom veljače je dominirala je pelud johe s udjelom od 64 posto u odnosu na ukupnu pelud u ovom izvještajnom mjesecu. U ožujku je prevladavala pelud čempresa s udjelom od 20 posto, a polinacija visoko alergene breze započela je 15. ožujka. Pelud javora s udjelom od 17 posto dominirala je u travnju, a značajne su bile i peludi hrasta i čempresa. Što se tiče svibnja, od drveća je prevladavala pelud iz porodice borova s udjelom od 23 posto uz manje koncentracije peludi čempresa, hrasta i lipe. U ovom mjesecu povećava se pelud trava s udjelom od 38 posto i od korova pelud kopriva s udjelom od 16 posto. Tijekom lipnja dominirala je pelud iz porodice korova, odnosno pelud kopriva s udjelom od 37 posto i pelud iz porodice trava s udjelom od 35 posto, u manjoj koncentraciji pojavljuje se pelud lipe, pitomog kestena i trputca. Pelud kopriva s udjelom od 79 posto dominirala je u srpnju, a polinacija visoko alergene ambrozije započela je 19. srpnja. U kolovozu je prevladavala visoko alergena pelud ambrozije s udjelom od 73 posto i pelud kopriva koja je činila udio od 21 posto ukupne peludi. U rujnu su temperature i dalje bile visoke, navodi se u izvještaju, pa je i koncentracija peludi u zraku bila značajna, te je i dalje prevladavala pelud ambrozije s visokim udjelom od 87 posto. Tijekom listopada dominirala je pelud kopriva s udjelom od 50 posto, a značajne su bile i koncentracije peludi ambrozije u ukupnoj koncentraciji.
– Tijekom ispitivanog razdoblja na području Koprivničko-križevačke županije u zraku je utvrđeno ukupno 37.827 peludnih zrnaca. Najzastupljenija je bila pelud drveća u koncentraciji od 57 posto, zatim korova s 37 posto te pelud trava sa šest posto. Od svih biljnih vrsta tijekom godine najveći pojedinačni udio peludi u zraku činila je pelud ambrozije s 21 posto, zatim johe s 19 posto, koprive 12 posto i pelud čempresa s devet posto – zaključuju u zavodu.

