Sve više ljudi poseže za sprejevima, odnosno kapima za nos.
Potvrdio nam je to i dr. Željko Odobašić, voditelj Odjela otorinolaringologije Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek.
– Dekongestivne sprejeve ili kapljice za nos možemo kupiti u ljekarnama bez recepta. U zadnje vrijeme primjećujemo da se dekongestivi koriste nešto češće i dugotrajnije. Ono što možemo preporučiti je da se koriste kada za to postoji stvarna potreba i u trajanju do tjedan dana i to uz savjet liječnika ili ljekarnika – kazao je dr. Odobašić.
Objasnio je kako se dekongestivni sprejevi za nos koriste u situacijama začepljenosti nosa bilo da je ona uzrokovana infekcijom, bilo alergijom.
– Tijekom zimskih mjeseci češće su prehlade i samim time i potreba za korištenjem sprejeva za nos. Određeni broj pacijenata koristi dekongestive dugotrajno i to nije dobro za zdravlje sluznice nosa – istaknuo je naš sugovornik.
Pojašnjava kako kapljice ili sprejevi za nos privremeno sužavaju krvne žlice u sluznici nosa i tako smanjuju otok i konačnici smanjuju nosnu opstrukciju.
– Nakon prestanka djelovanja dolazi do povratne kongestije nosne sluznice i posljedične začepljenosti što nas ponovno tjera na kapanje nosa. Pacijenti primjećuju da je djelovanje kapi ili spreja manje učinkovito i sve kraće nakon dugotrajne primjene. Prema preporukama u Hrvatskoj nazalni dekongestivi ne bi se trebali koristiti dulje od tjedan dana. Dugotrajno prekomjerno korištenje ovih sprejeva u konačnici oštećuje sluznicu nosa – naglašava dr. Odobašić.
Dodaje i kako se ovi preparati koriste tijekom prehlada kako bi se poboljšalo disanje kroz nosnice i kako bi se smanjenjem otoka sluznice nosa poboljšala drenaža paranazalnih šupljina, sinusa.
– Kod upala sinusa koristimo kortikosteroidne sprejeve, a ako se radi o bakterijskoj infekciji, liječnik će nam propisati adekvatnu antibiotsku terapiju. Prvih nekoliko dana liječenja upale sinusa može se koristiti uz kortikosteroidni sprej i dekongestiv kako bi se što bolje otvorila ušća sinusa i poboljšala njihova drenaža. Dekongestivi se koriste u liječenju začepljenosti Eustahijeve tube koja omogućuje ulazak zraka iz nosnog ždrijela u srednje uho – zaključuje dr. Odobašić.