Brojne Koprivničanke u posljednjih nekoliko godina odlučuju se za porod u bolnicama izvan Koprivnice, a najčešće odabiru Čakovec i Viroviticu.
Županijsku bolnicu Čakovec odabrala je i naša čitateljica nakon što je čula razne priče o iskustvima s poroda koje se vežu uz koprivničko rodilište. Iako u moru loših ima i onih dobrih i pozitivnih iskustava, kod naše čitateljice prevagnula su ova prva koja su ponajviše bila vezana uz profesionalnost i neželjene medicinske intervencije. A, osim iz rodilišta čula je i ne baš sjajna iskustva s odjela babinjača “gdje bi žena trebala imati najveću njegu i pomoć oko brige za bebu, zatim za svoje tijelo, a možda i najvažnije – dojenje”.
– Kod samog rodilišta najizraženije je primjerice nepoštovanje prema rodilji i rečenice ginekologa u noćnoj smjeni poput “Za što ste me sad probudili”, zatim omalovažavanje i ismijavanje rodilje kad je sama, a profesionalan odnos kad je muž prisutan, zanemarivanje inputa rodilje – primjerice, prijateljica je počela rađati na wc školjki jer su joj rekli da ne priča gluposti i da ne bude uskoro rodila. Tu je i požurivanje poroda različitim intervencijama i općenito intervencije kad nisu medicinski potrebne poput čestih vaginalnih pregleda, probijanja vodenjaka na pregledu bez pristanka rodilje ili forsiranje dripa, pa onda s druge strane pak predugo inzistiranje na vaginalnom porodu do same granice kad postaje opasno za majku i bebu pa se onda ide na hitni carski. Također, spominje se i neprisustvo doktora na porodu u noćnim smjenama, a nekad čak ni babice dok ih muž nekako ne namoli da stvarno trebaju doći, nepažljivo šlampavo šivanje s trajnim posljedicama…Ovo sve pričam iz druge ruke, što sam čula od prijateljica, ali zastrašujuće je koliko su svjedočanstva konzistentna. Previše je toga da ih mogu opravdati s tim da je bio loš dan, nesretne okolnosti, da je rodilja bila sama kriva ili se tješiti s “Ma neće se meni dogoditi” – objašnjava naša sugovornica.
Svjesna je da nisu svi djelatnici takvi, ali joj je zastrašujuće da kolektiv odobrava takvo ponašanje nekolicine osoba.
– Na kraju nisam imala strah od porođajne boli, nego strah od medicinskih djelatnika. Inače sam hrabra i samopouzdana žena, ali većinu trudnoće sam se plašila vrijeđanja i omalovažavanja u tim najranjivijem trenutcima. Trudnu me u stubištu zgrade zaustavila susjeda koju sam površno poznavala samo na bok-bok i rekla mi je što god da radim samo da ne idem kod nas roditi. “Ništa me ne pitaj, samo ne idi tu ako ikako možeš”, rekla je potiho. Imam pet minuta pješice do koprivničke bolnice, ali išla sam u Županijsku bolnicu Čakovec na trudničke preglede, trudnički tečaj i porod – napominje.
Kaže kako je s medicinske strane prevagnulo to što njeguju najmodernije preporuke koje se u većini hrvatskih rodilišta ne slijede: da se ne rade vaginalni pregledi ako nije ključno, da se ne ubrzava porod ako nije medicinski opasno, da se ne prokida vodenjak, da se ne rade klistir i brijanje rutinski… S logističke strane, nastavlja, prevagnulo je to što čakovečka bolnica ima nekoliko rađaona gdje je svaka rodilja sama u svojoj sobi, može prigušiti svjetla i pustiti muziku koja joj odgovara, može se kretati po sobi, ima pilates loptu, strunjače za korištenje, pratnja može biti s njom cijelo vrijeme. Naglašava kako se poštuju planovi poroda, odnosno želje rodilje oko nenužnih intervencija, pratnja, odgođeno rezanje pupkovine, zlatni sat od dva sata s tatom, dojenje odmah po porodu, kontakt koža na kožu,.. Za Koprivnicu je pak čula da se rađa u boksevima, a “često u raširene noge rodilje gledaju slučajni prolaznici hodnika pokraj prostorije”.
– Čakovečka bolnica jedina je u Hrvatskoj s nutricionistički prilagođenom prehranom za pacijente, tako i za rodilje. Hrana je wow! Pet obroka na dan, ručak i večera su topli i na razini dobrog restorana, a doručak i užine zdravi i fini. Svaki tjedan dobije se jelovnik. U Koprivnici se dobije klasična bolnička hrana koju smo svi vidjeli u nedavnoj akciji Udruge Roda koja ne odgovara potrebama ni mame ni bebe, a pogotovo ne za dojenje – kazala je.
Možda najvažnije što je prevagnulo u njenoj odluci jesu iskustva s odjela babinjača.
– Oduševilo me čuti da se u Čakovcu odnose prema rodiljama profesionalno i s poštovanjem, da zaista pomažu oko beba i posvete se dojenju svake rodilje. Malo je tužno da takve osnove moraju oduševiti, ali tako je bilo. Koprivnička bolnica nema mogućnost apartmana za rodilje te su posjete dozvoljene samo kratko na hodniku, bez beba. Zbog nekih problema s bebom, mi smo bili u bolnici 11 dana i u Čakovcu je muž mogao biti s nama od devet do 21 sat svaki dan. Povezao se s bebom, naučio brinuti o njoj, pomagao meni i bio odmah dio obitelji kako otac treba i želi biti. Bio mi je velika podrška u tim strašnim trenucima kad ni beba ni ja nismo bili dobro. U Koprivnici bi se vidjeli dnevno 15 minuta, a bebu bi vidio samo preko stakla vrata odjela. Nisam religiozna osoba, ali uvjerena sam da na odjelu babinjača u Čakovcu rade anđeli. Te žene mogla sam pozvati u bilo koje doba dana i noći i nikad nisu pokazale da im je teško, da ih budim, da gnjavim bez veze. Tješile su me riječima i djelima, grlile i njegovale kao da su mi rođene sestre. Spašavale su dojenje, objašnjavale i pokazivale 100 puta ako je trebalo, donosile izdajalice, masirale grudi, educirale. Sve s osmijehom. Bez njih ne bih dojila svoje dijete i ne bih bila majka kakva sad jesam. Muž mi je prošao više od 1.000 kilometara dolazeći meni i bebi u posjete dok smo bili u bolnici. I vrijedilo je svakog metra – zaključila je naša sugovornica.
Čakovečku bolnicu odabrala je još jedna naša čitateljica nakon što je pročitala dosta pozitivnih komentara koji su se odnosili prvenstveno na slobodu kretanja tijekom poroda, pronalaženje optimalnog položaja, uvjete u trudničkoj ambulanti, kao i u samom rodilištu.
– S obzirom na to da se radilo o najtoplijem dijelu godine, definitivni plus je bila i klimatizirana trudnička ambulanta i to ne samo prostorije za pregled već i cijelog hodnika i čekaonice. Svaka trudnica ima svoj termin, nema bespotrebnog čekanja, a već kod prvog dolaska detaljno informiraju o tijeku pregleda, dolasku u rodilište, smještaju, posjetima. Što se tiče odjela nakon poroda, osoblje je ljubazno i susretljivo. Pohvalila bih i prehranu. Ne samo da se radi o obilnim porcijama, već je hrana jako ukusna i prilagođena potrebama rodilja i dojilja – objasnila je naša sugovornica.
Svim budućim rodiljama savjetovala je da slušaju svoj unutarnji glas i svoje želje iskomuniciraju s partnerom.
– Tijek poroda je nepredvidiv i na njega najčešće ne utječe sam izbor bolnice, ali bitno je da se žene u cijelom tom procesu osjećaju što ugodnije i informiranije – zaključila je.
Dr. Reich: ‘Čakovečko rodilište biraju zbog iskustva bivših roditelja’
Kad je riječ o Općoj bolnici Čakovec, njihovi podaci pokazuju da su među rodiljama iz drugih županija najbrojnije one iz naše Koprivničko-križevačke i Varaždinske županije.
– U ovoj godini do 10. prosinca bilježimo 822 poroda. Iz drugih županija bilo je 99 rodilja, najčešće Koprivničko-križevačka i Varaždinska županija. Broj rodilja iz drugih županija svake godine je više-manje konstantan, možda je bio nešto veći za vrijeme COVID-a, jer smo bili jedino rodilište koje je tada dozvoljavalo pratnju na porodu. Dio rodilja prema nama usmjere primarni ginekolozi, a dio vjerojatno dolazi zbog ranijih dobrih iskustava ili usmenih pohvala naših bivših pacijentica – rekla je dr. Damira Reich, vršiteljica dužnosti pročelnice Službe za ginekologiju, porodništvo i neonatologiju, i dodala da rodilje nisu obavezne odlaziti na porode prema mjestu boravka te radije biraju rodilišta i rađaonice s individualnim pristupom svakoj rodilji uz mogućnost dogovora oko potrebnih intervencija za vrijeme poroda, ako to ne zahtijeva medicinska indikacija.
Podsjetila je da je njihova rađaonica obnavljana 2018. godine, a rodilište posljednji put 2007.
– Oprema je standardizirana, a za izdvojiti je primjerice korištenje takozvanog rajskog plin za vrijeme poroda u svrhu analgezije i relaksacije rodilje. Isto tako, imamo jedno od najbolje opremljenih Odjela neonatologije na razini rodilišta 1. razine zbrinjavanja neonatusa. U planu su dodatna ulaganja u Odjel rodilišta i rađaonicu i to prije svega radi obnove inventara, a naravno i radi poboljšanja uvjeta rada i samim time zbrinjavanja pacijentica – zaključila je dr. Reich.
U koprivničkom rodilištu do početka studenog 587 poroda
Kad je riječ o rodilištu koprivničke Opće bolnice Dr. Tomislav Bardek u ovoj godini zaključno s 5. studenog bilježe 587 poroda.
– Iz Koprivničko- križevačke županije bilo je 555 poroda, a iz ostalih 32 od kojih najčešće dolaze rodilje iz nama susjednih županija i to Varaždinske, Virovitičko-podravske i Bjelovarske, a rjeđe iz Međimurske i Zagrebačke županije – poručili su iz bolnice.
Dodali su i kako je broj rodilja iz drugih županija uglavnom svake godine približno isti, oko 30.
– To su uglavnom rodilje iz graničnih mjesta nama susjednih županija, a koje su nerijetko i prije rađale našem u rodilištu – istaknuli su.
Objasnili su i kako najveći broj rodilja rađa u rodilištu općih bolnica kojima teritorijalno pripadaju, dakle po mjestu prebivališta, a rjeđe biraju druga ili su zbog patologije trudnoće i službeno upućena u rodilišta tercijarnog nivoa.
– Jasno da veliku ulogu u tome imaju i preporuke nadležnih ginekologa u domovima zdravlja iako svaka rodilja ima zakonsko pravo rađati u bilo kojem rodilištu na teritoriju Hrvatske koje sama odabere – napominju u bolnici.
Ističu i kako u se u sklopu rodilišta nalazi odjel babinjača s tri jednokrevetne i četiri dvokrevetne ili trokrevetne sobe, ovisno o trenutnoj potrebi za mjestima. Pritom, svaka soba ima svoj sanitarni čvor s tuš kabinom i klimatizacijom, a kompletno je, kažu, obnovljen 2010. godine.
Kada je riječ o rađaonici, u Upravi napominju da imaju tri takozvana rađaonska boksa.
– Oni imaju kompletnu opremu za kontinuirani nadzor rodilje i djeteta i svu medicinsku opremu te mogućnost rađanja na multifunkcionalnom rađaonskom stolu ovisno o želji rodilje uz pilates lopte kao i mogućnost bezbolnog poroda u epiduralnoj analgeziji – zaključuju u koprivničkoj bolnici.
U virovitičkoj bolnici ove godine rodilo 16 rodilja iz naše županije
I Opća bolnica Virovitica jedna je od onih koju odabiru rodilje iz Koprivničko-križevačke županije.
Kako nam je rekao ravnatelj Dinko Blažević, od siječnja do kraja listopada ove godine imali su 426 poroda pri čemu je iz Bjelovarsko-bilogorske županije bilo 50 rodilja, iz Grada Zagreba tri, iz Koprivničko-križevačke županije 16, iz Osječko-baranjske jedna te iz Virovitičko-podravske njih 356.
Rodilište ove bolnice rekonstruirano je i obnovljeno u rujnu ove godine.
– Rodilište sada pruža i osigurava znatno kvalitetnije uvjete za trudnice i novorođenčad. Cilj nam je da uz stručno vođenje porođaja i jedinstven pristup svakoj rodilji, ako medicinski uvjeti dozvoljavaju, omogućiti prirodni porođaj s što manje intervencija. Zbog toga radimo na promjenama i poboljšanju kako bi rodiljama porođaj bio lijepo iskustvo – kazao je ravnatelj.
Objasnio je da je novo rodilište napravljeno prema izuzetno visokim standardima – dvije moderno uređene, zasebne rađaonice osiguravaju privatnost rodilji, a po želji i njenoj pratnji, rađaonice su opremljene modernim stolovima za porođaj, monitorima vitalnih funkcija, CTG aparatima za praćenje trudova i fetalnih otkucaja, aspiratorima te aparatom za rajski plin, tu su pilates lopte, fotelje na napuhavanje i strunjače, a pored rađaonice je operacijska dvorana u kojoj se radi hitni carski rez.
– Niz godina nosimo titulu “Bolnica prijatelj djece”, što znači da novorođenčad 24 sata boravi u krevetićima pored majke, uz promicanje dojenja. Sobe za rodilje su jednokrevetne sa zasebnim sanitarnim čvorom, novim krevetićem, kadicom i pultom za njegu novorođenčeta, stolom i stolicama, foteljom za odmor. Sve su klimatizirane, imaju TV prijemnik, priključak za Internet. Jedna je soba prilagođena za osobe s invaliditetom. Predviđamo i apartmansku, veću sobu, koja uz svu opremu ima i ležaj za boravak pratnje trudnice. Ovako visoki standardi ponovo će nam osigurati novu licencu ,”Bolnica prijatelj djece” kao i dobivanje statusa “Bolnica prijatelj majki” – zaključio je ravnatelj.
U varaždinsko rodilište godišnje prosječno odlazi 66 rodilja iz naše županije
I za rodilište Opće bolnice Varaždin odlučuju se rodilje iz Koprivničko-križevačke županije.
Rekao nam je tako ravnatelj bolnice dr. Damir Poljak i kazao kako su od siječnja do 10. prosinca ove godine imali 1.127 poroda.
– Iako trenutno nemamo statistiku za čitavu godinu, prema podacima za posljednja dva mjeseca možemo reći da je značajan broj rodilja došao iz naše županije, ali ima rodilja i iz drugih županija. Rodilje iz susjednih županija često biraju naše rodilište zbog visokih standarda skrbi koje pružamo. Posebno se ističu rodilje iz Koprivničko-križevačke županije koje često dolaze kod nas. Ponosni smo na povjerenje koje nam ukazuju rodilje iz različitih dijelova Hrvatske i trudimo se svakodnevno unaprjeđivati našu uslugu kako bi svaka rodilja dobila najbolju moguću skrb. Na temelju trenutnih podataka, možemo procijeniti godišnji prosjek – Zagrebačka županija oko 24 rodilje godišnje, Međimurska županija oko 54 rodilje godišnje te Koprivničko-križevačka županija oko 66 rodilje godišnje – kazao je ravnatelj Poljak.
Smatra kako njihovo rodilište privlači rodilje iz drugih županija zbog sveobuhvatnosti, kontinuiranosti, dostupnosti i kvalitete zdravstvenih usluga.
– Ponosni smo što možemo pružiti sigurnu i podržavajuću okolinu za sve naše pacijentice. Rodilje biraju rodilište koje najbolje odgovara njihovim potrebama i očekivanjima – napomenuo je.
Pilates lopte, muzika, porođajni stolčić, kontakt koža na kožu…
Što se tiče opreme, ravnatelj je rekao da je zgrada Službe za ginekologiju i opstetriciju temeljito preuređena 2004. godine.
– Rađaonica se sastoji od pet kreveta za porađanje, predrađaonice s dva kreveta i prostorije za pripremu rodilje. Tijekom porođaja rodilje u prvom porođajnom dobu mogu zauzeti položaj koji žele: stajati, ležati ili biti u polusjedećem položaju. Na raspolaganju im je lopta za pilates koja će im pomoći ublažiti trudove te muzika koju mogu same izabrati. Od alternativnih metoda porođaja dostupan je porod na porođajnom stolčiću, porod na boku te standardni ginekološki položaj kojeg rodilje sve više zamjenjuju polusjedećim položajem. Nakon poroda dijete se stavlja majci na prsa ili trbuh te se na taj način omogućuje prvi kontakt koža na kožu i čeka se da pupkovina prestane pulsirati kako bi se podvezala. Na taj se način dijete priprema za dojenje te mu se nastoje omogućiti najbolji uvjeti za početak života. Nakon poroda majka i dijete smještaju se u istu sobu na odjelu. Od 2003. godine rodilje na porodu mogu imati pratnju – objasnio je.
Naglasak stavljaju i na dojenje pa je tako cilj koraka koje čine zdravstveni djelatnici u njihovom rodilištu potaknuti promjene u zdravstvenom sustavu koje će podržavati rani kontakt majke i djeteta koža na kožu, ranu uspostavu dojenja te uklanjanje svih zapreka koje su povezane s njegovim ometanjem.
– Osim edukacije zdravstvenih djelatnika, ključno mjesto u pouci o dojenju imaju majke, odnosno roditelji. Rodilište također ima takozvani rooming in, nesmetani boravak majke i djeteta u istoj prostoriji tijekom 24 sata kako bi se majka i dijete još više povezali – naglasio je ravnatelj i napomenuo kako je njihovo rodilište nosi prestižnu titulu “Rodilište prijatelj djece”.
Ovaj članak sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.