Subota, 26. travnja 2025.

Godišnje do pet maloljetničkih trudnoća, dr. Vuljak-Vulić: Adolescenti imaju znanja o reproduktivnom zdravlju, ali često bezbrižno razmišljaju ‘neće se to meni desiti’

U devet godina Savjetovalište za reproduktivno zdravlje adolescenata koje djeluje u sklopu Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije posjetilo je više od 1.100 korisnika.

Kako nam je rekla liječnica školske medicine dr. Jasenka Vuljak-Vulić, najveći broj korisnika dolazio je zbog dobivanja informacija vezanih uz spolno prenosive bolesti i cijepljenje protiv HPV infekcije, zatim zbog poremećaja menstrualnog ciklusa, dobivanja savjeta u vezi kontracepcije te zbog sumnje na trudnoću.

Kada govorimo o maloljetničkim trudnoćama u našoj županiji, dr. Vuljak-Vulić napominje kako se prema dostupnim statističkim podacima u posljednjih nekoliko godina brojke kreću od tri do pet trudnoća na godišnjem nivou.

– Statistički podaci o spolnom prenosivim bolestima u populaciji adolescentica za našu županiju nisu dostupni. Prema dostupnim podacima na nacionalnom nivou iz zdravstvene statistike proizlazi da je oko 10 posto adolescentica na godišnjem nivou liječilo neku od spolno prenosivih bolesti. Pretpostavlja se da je broj i daleko veći, ali podaci isto nisu u potpunosti dostupni i obrađeni – objašnjava naša sugovornica.

Snimio Marko Posavec.

Ističe i kako većina adolescenata ima osnovno znanje o reproduktivnom zdravlju, međutim potrebna je stalna edukacija o odgovornom spolnom ponašanju.

– Mnogi adolescenti mnoga usvojena znanja o reproduktivnom zdravlju ne primjenjuju u svakodnevnom životu jer adolescenciju karakterizira i buran psihološki razvoj koji se manifestira i otporom prema autoritetima i znanjima koja zastupaju odrasli. Isto tako, u adolescenata je često prisutno bezbrižno razmišljanje u stilu „neće se taj problem baš meni desiti“ – pojašnjava liječnica.

Napominje kako je savjetovalište namijenjeno upravo učenicima i studentima, ali mogu im se obratiti i roditelji u potrazi za savjetom u vezi očuvanja reproduktivnog zdravlja svoje djece.

– U savjetovalištu se može dobiti stručni savjet, podrška i pomoć vezane uz zaštitu i unapređenje reproduktivnog zdravlja, odnosno probleme u spolnom razvoju i menstrualnom ciklusu, zatim one vezane uz rizično spolno ponašanje, spolno prenosive bolesti, njihove komplikacije i posljedice, kontracepciju te metode planiranja obitelji. Spolno sazrijevanje i spolno ponašanje adolescenata je od osobite važnosti za zdravlje u zrelijoj životnoj dobi. Pravo na reproduktivno zdravlje predstavlja dio općih ljudskih prava, a uključuje slobodno i svjesno odlučivanje o najpovoljnijem vremenu za roditeljstvo, za rađanje željenog broja djece te o razmaku između poroda. Isto tako, uključuje i dostupnost informacija i sredstava za kontracepciju te pravo na najviše standarde zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Neizostavno uključuje edukaciju o spolnosti i reprodukciji, savjetovanje o planiranju obitelji, prevenciju, dijagnostiku i liječenje različitih bolesti i poremećaja, prekide trudnoće te prevenciju spolnog zlostavljanja i skrb o žrtvama – naglašava dr. Vuljak-Vulić.

U savjetovalištu tako radi tim stručnjaka i to školski liječnik i ginekolog, a za dolazak nije potrebna najava niti uputnica. U savjetovalište mogu doći učenice i studentice koje trebaju savjet ili pregled ginekologa.

– Djevojke i mladići mogu doći bez uputnice te bez straha i srama od stigmatizacije okoline, sami ili u pratnji partnera, prijateljice, prijatelja, roditelja. Kroz Savjetovalište se provodi i cijepljenje protiv humanog papiloma virusa za djevojke i mladiće u dobi do 25 godina i to bez naručivanja i prethodne najave – dodaje naša sugovornica.

Podsjetila je i kako je savjetovalište otvoreno u ožujku 2015. godine, a posebni ciljevi su omogućiti mladima jednostavni pristup u rješavanju problema vezanih za reproduktivno zdravlje, zatim objektivno ocijeniti i evidentirati zdravstvene probleme vezane za reproduktivno zdravlje adolescenata na području Koprivničko-križevačke županije te educirati mlade o zaštiti reproduktivnog zdravlja što uključuje odgovorno spolno ponašanje i pripreme za roditeljstvo. Među ciljevima je i rano otkrivanje spolno prenosivih infekcija, smanjenje učestalosti i proširenosti spolno prenosivih infekcija, odnosno bolesti koje mogu imati dugoročne negativne posljedice na reproduktivno zdravlje te smanjenje broja neplaniranih trudnoća u adolescentnoj dobi.

Dodajmo i kako se savjetovalište nalazi na Trgu Tomislava dr. Bardeka 10/10 u Koprivnici, na prvom katu i radi svaku srijedu od 15 do 17 sati, a sve informacije mogu se dobiti na broj telefona 048/655143.

Slušaj uživo
zatvori
Slušajte uživo
Slušajte uživo
LIVE