U promet je pušten novoizgrađeni kolosijek preko željezničkog mosta Drava u Botovu.
Kolosijek je izgrađen u sklopu projekta “Rekonstrukcija postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Križevci – Koprivnica – državna granica”, trenutačno najvećeg željezničkog projekta u Hrvatskoj. Njime će se povezati željeznička infrastruktura s mađarskom granicom.
Puštanju u promet nazočio je Žarko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, koji je čestitao HŽ Infrastrukturi, tvrtki Cengiz i svim radnicima koji rade na ovome 350 milijuna eura vrijednom projektu.
– Lijepo je danas vidjeti ovaj impresivni objekt koji je, u građevinskom smislu, jedan iskorak u tehnologiji izgradnje. Očekujemo da će do kraja 2025. godine cijela dionica biti gotova te da će se spojiti s dionicom Dugo Selo – Križevci koja također ima planirani rok završetka u tom vremenskom intervalu. Cijela ta dionica od Dugog Sela do mađarske granice bit će gotova kroz godinu, godinu i pol što znači da će se od Koprivnice do Zagreba putovati manje od sat vremena što je od velikog značaja za život ovog kraja – rekao je Tušek.
Ivan Kršić, predsjednik Uprave HŽ infrastrukture, spomenuo je nekoliko važnih detalja o samome projektu, ali se osvrnuo i na nadolazeće projekte do kraja 2025. godine.
– Danas smo pustili u promet novih 2,5 kilometra pruge od granice s Mađarskom do kolodvora Novo Drnje na kojoj se nalazi i ovaj impresivni most. Ostala su još četiri kilometra novog kolosijeka i rekonstrukcija starog. Osim toga, napravit će se 40-ak novih objekata, rekonstruirat će se svi kolodvori i stajališta uz trasu te će se denivelirati gotovo polovica željezničko-cestovnih prijelaza. Vrijednost projekta je 350 milijuna eura, a trenutno smo na 75 posto izvedenosti. Rok je do kraja 2025. godine i mislim da ćemo ga stići – rekao je Kršić.
U nastavku se osvrnuo i na dosadašnji most koji je bio u upotrebi.
– Bilo je nekih inicijativa lokalne zajednice da on ostane, ali nikada to nije zaživjelo, tako da će se on, sukladno projektu, ukloniti – istaknuo je.
Okupljenima se obratio i Mehmet Yilmaz, predstavnik izvođača radova tvrtke Cengiz, koji se osvrnuo se na samu izgradnju mosta.
– Izvedenost projekta u financijskom i u fizičkom smislu iznosi 70 posto i odvija se u skladu sa svim našim planovima. Tehnološki gledano, nije bilo nikakvih problema vezanih uz izvođenje tih radova, most je izveden tehnologijom potiskivanja dok su najizazovniji radovi bili oni u koritu rijeke Drave u kojem je bilo potrebno izvesti stupove samoga mosta – zaključio je Yilmaz.