Subota, 23. studenoga 2024.

RETROGLAS Podrum Domoljuba i Galerija Koprivnica nekada su bili poprišta ludih zabava i koncerata

Sredinom 1970-ih i početkom 1980-ih, disko klubovi u Koprivnici bili su središnja mjesta okupljanja mladih i glavni prostori za zabavu.

Iako ih nije bilo mnogo, ovi klubovi su bili mjesta kulturne i društvene razmjene u kojima se pratila glazba tada aktualnih žanrova poput novog vala, punka i rocka. Disko klubovi ‘Naivni’ i ‘Galerijsko scenski prostor’ postali su simboli noćnog života mladih, a danas postoje samo u sjećanjima starijih generacija.

Arhiva Glas Podravine

Nekad disko, danas garderoba

Na mjestu gdje je danas garderoba za izvođače u Domoljubu, nekada je bio ni manje ni više, nego disko klub naziva ‘Naivni’. Otvoren u ožujku davne 1972. godine, klub je bio predviđen za zabavu i kulturne manifestacije mladih. Kako piše u Glasu Podravine iz toga vremena, samom otvorenju ‘kumovao’ je poznati naivni umjetnik Ivan Generalić.

–  Kad zamislite disko klub sigurno nećete zamisliti ovakvu rupu bez svjetla ventilacije i ostalog, ali što ćeš, bio je jedini i zato najbolji, prisjetio se u jednom starom broju Glasa Podravine Dražen Kovač te dodaje da je ulaz u disko klub koštao dva dinara.

Disko je radio samo subotom od 19, a zatvarao se u 23 sata, što je danas nezamislivo.

Arhiva Glas Podravine

U disko se ulazilo kroz dvorište Domoljuba i zatim stepenicama ispod bine. Desno prije stepenica je bio mali šank na kojem su se točila samo bezalkoholna pića, što je naravno bilo suprotno glasu na kojem je bio disko klub Naivni. Naime, kružile su priče kako se u disku drogira, puši i rade kojekakve grozne stvari.

– U to vrijeme je jedina droga u Koprivnici, ili barem koliko ja znam, bilo ljepilo i istina je da su neki snifali ljepilo u disku, ali tek iz razloga da bi ih drugi vidjeli, prisjeća se Kovač.

No, iako se nije točio alkohol, gosti bi nerijetko ušli u klub već malo ‘poljuljani’ alkoholom kojim su se namirili prije ulaza.

Arhiva Glas Podravine

Atmosferi disko kluba pridonosila je nesnosna vrućina, tolika da se sa zidova i betonskih nadvoja kondenzirala vlaga koja je kapala po posjetiocima. Unatoč tome, klub je uvijek bio gotovo do kraja pun.

Dok je svijetom tutnjao punk, Koprivnicom je odzvanjao rock. No, novi val i punk lagano su se probijali i do nas, pa tako nije bilo neobično da su se hitovi poput ‘Message in a bottle’ grupe The Police znali vrtjeti i po nekoliko puta tijekom iste večeri. Jednako je bilo i s pjesmom ‘My Sharona’ grupe The Knack, ali i s mnogim drugim hitovima koje se u ono vrijeme nije moglo nigdje drugdje čuti osim u disko klubovima i na pločama koje nije imao svatko.

Galerija bez predaha

S druge strane grada, godine 1983. u Koprivnici se u samom centru otvorio ‘Galerijsko-scenski prostor’ koji se u praksi dokazao kao mjesto koje je privlačilo posjetitelje svih generacija kroz raznovrsne događaje. Tako su koncerte tamo, između ostalih, održali Fakini, Korisne životinje, zagrebački Yo-Yo, Oliver Mandić, Mariška bend i mnogi drugi, a osim koncerata održavale su se i razne tribine te kazališne predstave. U podrumskim prostorijama koprivničke Galerije otvoren je i disko klub koji je radio šest dana u tjednu. Ovaj polivalentan prostor svakako je svojim bogatim sadržajem doprinosio kulturnoj sceni Koprivnice.

Slušaj uživo
zatvori