Na noćnom nebu vidljiv je komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS od milja nazvan “Čuči”.
Impozantan prizor je iz Koprivnice snimio i fotograf Marko Posavec i objavio ga na svom Facebook profilu.
– Jako je sladak! Bez problema je bio vidljiv golim okom, čak i s hrpom svjetla uokolo. Nisam išao na bolje mjesto jer se nisam ničemu nadao, bilo je skoro potpuno oblačno, ali eto, rupa se otvorila točno tamo gdje je trebala – napisao je Marko.
Kako je objašnjeno na internetskoj stranici nebo.com.hr čiji je Marko i autor, riječ je o kometu koji je otkriven 9. siječnja prošle godine sa zvjezdarnice Ljubičasta planina istočno od grada Nanjinga u Kini. Potom je bio izgubljen, a više od mjesec dana kasnije registrirao ga je automatski sustav za rano upozoravanje na mala tijela Sunčeva sustava ATLAS u Južnoj Africi.
– U vrijeme otkrića komet je bio više od sedam astronomskih jedinica, odnosno nešto više od milijardu kilometara daleko od Sunca. Dolazi nam iz Oortova oblaka, pojasa malih nebeskih tijela vrlo, vrlo daleko od Sunca, praktički u međuzvjezdanom prostoru. To su ostaci od formiranja Sunčevog planetarnog sustava. S vremenom, neka od tih ledenih gromada zbog raznih gravitacijskih utjecaja počnu padati prema Suncu. Ako prežive perihel i ostanu u nekoj vremenski dugoj orbiti, postaju dugoperiodični kometi. Oni drugi bivaju izbačeni iz Sunčeva sustava prema zvijezdama – objasnio je Marko.
Spomenimo i da članovi Astronomskog društva Koprivnica pozivaju sve zainteresirane na javno promatranje navedenog kometa i drugih nebeskih zanimljivosti. Promatranje će se odvijati u srijedu s početkom u 19 sati i to na gradskom sajmištu u Koprivnici.
– Glavni cilj promatranja bit će aktualni komet Tsuchinshan-ATLAS. Komet će se nalaziti nisko na zapadnom nebu i bit će vidljiv do otprilike 20:30. Promatrat ćemo ga dalekozorima i teleskopima, a nadamo se da ćemo ga moći vidjeti i golim okom – istaknuli su u društvu i dodali da će se promatranje odgoditi za sljedeći povoljan termin u slučaju oblačnog neba.
Osim kometa, prisutni će s članovima društva promatrati i gotovo pun Mjesec te planet Saturn čiji su prstenovi sada pod vrlo malim kutom i prividno su tanki.
– Iza 21 sat moći ćemo vidjeti i planet Jupiter. Tu su i ostale zanimljivosti jesenskog večernjeg neba poput velike galaksije u Andromedi, otvorenog skupa Plejade, zatim razni drugi skupovi, dvojne zvijezde i tako dalje – zaključili su u društvu.