Ove godine vinari su se suočili s neuobičajeno ranom berbom grožđa, potaknutom specifičnim klimatskim uvjetima, rekao nam je uvodno Leon Golub, viši stručni savjetnik za hortikulturu, integriranu proizvodnju te kulturu kratkih ophodnji.
Vegetacija je započela ranije nego prethodnih godina, a to je rezultiralo i ranijim sazrijevanjem grožđa.
– Prijašnjih godina prve berbe grožđa započinjale su krajem kolovoza ili početkom rujna. Ove godine sorte poput Solarisa počele su se brati već početkom kolovoza. Berba grožđa ranih sorti, koja obično kreće krajem kolovoza, ove je godine započela već 20. kolovoza – rekao je.
Vrijeme ‘poguralo’ berbu
Glavni razlog ranijeg sazrijevanja leži u vremenskim prilikama koje su obilježile ovu godinu. Vegetacija vinove loze krenula je ranije, što je uzrokovalo i pomicanje fenofaza.
– Cvatnja je zabilježena već u prvoj polovici svibnja, dok se prethodnih godina događala u drugoj polovici istog mjeseca. Tome je dodatno doprinijelo sušno ljeto i visoke temperature koje su ubrzale proces dozrijevanja grožđa – pojašnjava.
Kombinacija ovih čimbenika dovela je do kalendarski ranije berbe u odnosu na prethodne godine.
– Kvaliteta grožđa za proizvodnju vina ovisi o optimalnom balansu šećera, kiselina i aromatskih tvari. Vinari pažljivo prate koncentracije šećera i kiselina kako bi odredili pravi trenutak za berbu. Tijekom dozrijevanja, koncentracija šećera raste, dok koncentracija kiselina opada. Kada se ovi parametri stabiliziraju, grožđe postiže punu zrelost i spremno je za berbu. Ipak, ove godine klimatski uvjeti utjecali su na brzinu promjena ovih parametara – pojašnjava Golub.
Visoke dnevne i noćne temperature ubrzale su disanje vinove loze, što je dovelo do bržeg gubitka jabučne kiseline.
– Smanjena kiselost može biti problematična, pogotovo za vinare koji nisu pravovremeno reagirali i na vrijeme pobrali grožđe. Optimalna razina kiselosti za bijela vina kreće se između 6-7 g/L, dok je za crna vina to 5-6 g/L. Ako kiselost padne ispod tih vrijednosti, vino postaje tupo i neharmonično – ističe.
S druge strane, koncentracija šećera u grožđu raste zbog akumulacije, ali i djelomične dehidracije bobica uzrokovane visokim temperaturama. Ove godine, berbu obilježava visoka razina šećera u grožđu, što će se odraziti na stil i potencijal vina.
Izazov izabrati pravi trenutak
Za vinare, izazov je bio prepoznati pravi trenutak za berbu kako bi postigli ravnotežu između šećera i kiselina, ključnu za kvalitetu vina. Oni koji su zakasnili s berbom, mogli bi se suočiti s gubitkom kiselina, što bi moglo negativno utjecati na konačnu kvalitetu vina.
U povodu toga kontaktirali smo poznatog vinara Marijana Matočeca, koji je izrazio veliko zadovoljstvo rezultatima sezone.
– U ovih 35 godina bavljenja vinogradarstvom, mogu reći da je ovo najbolja godina u povijesti. Prva berba održana je krajem kolovoza, a iznimno smo zadovoljni svim aspektima. Pokazalo se da je broj sunčanih dana bio sasvim dovoljan za visoku kvalitetu grožđa. Trenutno je u tijeku fermentacija i jako smo zadovoljni dosadašnjim rezultatima – zaključio je Matočec.