Diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan sestrinstva.
Svake godine, 12. svibnja se obilježava dan posvećen prepoznavanju i zahvalnosti doprinosa medicinskih sestara i medicinskih tehničara u zdravstvenom sustavu. Uoči ovog važnog dana, razgovarali smo s troje zdravstvenih djelatnika koprivničke bolnice.
S nama su bili Ružica Evačić, glavna medicinska sestra koprivničke bolnice i pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, Gabrijela Vojvodić, vršiteljica dužnosti glavne sestre Odjela za pulmologiju i infektologiju te Dieter Markovčić, glavni tehničar Odjela psihijatrije.
Njihove priče i iskustva pokazuju širinu i dubinu uloge sestrinstva u našem društvu te nas potiču da dublje promislimo o njihovom neizmjernom doprinosu zdravlju.
Prije svega, sestrinstvo nije posao, sestrinstvo je poziv. Kada govorimo o zanimanju medicinske sestre, tada govorimo o nečemu što mora prethoditi poziv kako bi netko mogao opstati i odrađivati taj posao punim srcem. Upravo je osjećaj empatije i brige za druge ono što je urođeno osobi i stvara joj poziv za takvo zanimanje.
– Sestrinstvo je izuzetno odgovoran, stresan, fizički i psihički naporan posao, ali s druge strane jedno od najljepših zanimanja. Nema ljepšega nego kada možeš nekome pomoći – podijelila je s nama glavna medicinska sestra Ružica Evačić.
Medicinske sestre nisu školovane samo za pružanje skrbi bolesnima, već brinu i za zdrave. Podsjećamo, ove godine je održan 7. Međunarodni kongres na temu “Zdravlje u bolesti” kako bi medicinsko osoblje potaknulo na promišljanje o zdravlju, brizi za njega, njegovom poboljšanju i očuvanju zdravlja u bolesti.
Svaki posao zahtjeva određena odricanja. Za razliku od ostalih poslova, sestrinstvo je posao koji se odrađuje od nula do 24, sedam dana u tjednu. Svaka osoba koja ima taj poziv zna na kakav način života pristaje i od toga trena joj ništa nije teško.
– Lako je privatan život ostavit kod kuće, ali teško je službeni dio i emocije ostaviti na poslu. Najviše kada se radi o teškim slučajevima. Vjerujte da se na to nikada ne možete naviknuti, bez obzire na godine rada – priznala je Ružica.
Kako bi se opustile nakon posla medicinske sestre često imaju razne hobije kao ispušni ventil. Netko pjeva, netko pleše, netko slika, saznali smo to iz prve ruke.
Trenutno se javlja nedostatak osoblja. Kako ne bi došlo do manjka medicinskog osoblja i u sljedećim godinama, Koprivničko-križevačka županija je prihvatila prijedlog da se uvedu dva upisna razreda za medicinskog tehničara, umjesto jednog. Koprivnička bolnica nerijetko raspisuje natječaje u kojima traže i po desetak medicinskih sestara ili tehničara, a javi se tek njih dvoje-troje. To je itekako problem, iako se možda radi samo o zamjeni. U koprivničkoj bolnici smatraju da je zaslužna preniska razina promocija samog zanimanja. Pozitivna strana je da se medicinske sestre i tehničari iz većih gradova i bolnica vraćaju u Koprivnicu.
– Kao i svaka učenica, nisam znala što upisati, a medicina me jednostavno privukla. Od malena volim pomagati i želim brinuti o ljudima – izjavila je Gabrijela Vojvodić, vršiteljica dužnosti glavne sestre Odjela pulmologije i infektologije, a medicinska sestra je već pet godina.
Kao prednosti posla izdvojila je empatičnost, pomaganje ljudima i brigu za drugoga koja joj puno znači.
Sestrinstvo nekada i sad
Nekada su medicinske sestre učile samo njegu bolesnika, a danas se uči zdravstvena njega. U tom prijelazu medicinske sestre postaju profesija.
– Nekada smo imali stazicu, danas je to cijeli autoput. Medicinske sestre su naša budućnost, a mogućnosti u medicini su neograničene – dodala je Ružica prisjećajući se prošlih vremena.
Medicinske sestre su danas samostalne u zdravstvenoj njezi. One imaju svoju dokumentaciju, potrebna znanja i vještine, svoj problem i svoju dijagnozu. Djelatnici hitne medicinske pomoći prolaze specijalizacije nakon kojih će samostalno davati bolesniku terapiju, što je do prije nekog vremena određivao isključivo doktor. Također, medicinske sestre će imati u nadležnosti savjetovališta za kronične bolesnike. Možemo reći da se u današnjem vremenu kompetencije doktora sve više prenose na medicinsko osoblje.
Sukladno s vremenom u kojem živimo, umjetna inteligencija jača na svim područjima života, pa tako i u medicini. Veliki doprinos tehnologije vidi se na području tehničko-medicinskih zahvata. Kako bi medicinske sestre bile u korak s novom tehnologijom potrebna su česta usavršavanja. Koprivnička bolnica omogućava potrebna usavršavanja i stjecanje novih znanja i kompetencija medicinskim djelatnicima, koji su uključeni i u proces digitalizacije medicine.
– Važno je reći da medicinsku sestru i njezinu njegu, ni jedna umjetna inteligencija ili bilo kakav stroj, neće zamijeniti – naglasila je Ružica.
Mentalno zdravlje
Dieter Markovčić, glavni tehničar Odjela psihijatrije naglasio je važnost mentalnog zdravlja. U današnje vrijeme, navodi, sve veći naglasak stavlja se na mentalno zdravlje, koje je u našoj sredini još uvijek tabu tema. Sve više se važnost mentalnog zdravlja želi približiti široj javnosti.
– Za razgovor su stručnjaci uvijek prisutni i na raspolaganju. Cilj je smanjiti stigmu prema mentalnom zdravlju, koje je itekako važno. Živite svoj život. Mi smo tu. Svoje potrebe i osjećaje koje imate nemojte zanemariti. Dajte si oduška i živite – poručio je Markovčić.
Pripremila: Leona Barešić