Kada dođe do gubitka voljene osobe, organizacija i trošak sprovoda prvo je što dodatno opterećuje ionako tešku situaciju.
U današnjem vremenu inflacije i rasta svih cijena, izdaci za pogreb sve su važnija tema. Mnogi će brigu o svojem tijelu jednostavno prepustiti obitelji, dok odgovorniji imaju spremnu ‘kuvertu’ u kojoj su euri za posljednji čin. Dostojanstven ispraćaj način je kojim odajemo počast preminulima, a koliko zapravo ‘košta umrijeti’, saznali smo iz prve ruke od Vjekoslava Grošića, vlasnika pogrebnog poduzeća ‘Vjekovi’.
– Najčešće se traži srednji paket usluga. Ako obitelj već ima grobno mjesto, cijena usluge je od 1200 do 1500 eura. Nije najjeftinija opcija, ali nije ni maksimum – doznali smo.
U tu cijenu uključen je kvalitetan lijes, lokalni prijevoz pokojnika, tekstilna garnitura, nadgrobni znak, cvjetni aranžmani i vijenac za lijes, limena glazba ili pjevači te trošak pogreba što čini zaokruženu cjelinu. Usluga svećenika naručuje se zasebno.
Kako bismo klijentima olakšali organizaciju pogreba u kontaktu smo sa Gradskim komunalnim poduzećem Komunalac ili drugim komunalnim poduzećima ovisno o lokaciji pogreba, svećenstvom, glazbenom pratnjom i drugim sudionicima u organizaciji pogreba. U većini slučaja iz pravnih razloga potrebno je da obitelj pokojnika naknadno još i osobno dovrši ugovaranje u komunalnim poduzećima i kod svećenika.
Osmrtnice kao obavijest javnosti mogu se tiskati čim se zna termin pogreba.
Također, ako obitelj nema unaprijed zakupljeno grobno mjesto, to će morati učini osobno u Komunalcu.
Za one dubljeg džepa, granice luksuza zapravo i ne postoje. Cijena najelitnijeg lijesa koji se u našem kraju traži, takozvanog ‘Amerikanca’, je oko 3000 eura. Kad na to dodamo ostale stavke, dolazimo do iznosa od oko 5000 tisuća eura za luksuzniji sprovod. U tu cijenu nisu uračunate dodatne usluge poput domjenka, hrane, pića te ostalih pratećih sadržaja i zahtjeva koje obitelj može imati.
Dodatni troškovi mogu nastati ako se pokojnik nalazi u inozemstvu.
– Ako po pokojnika odlazimo u, primjerice, Minhen u Njemačkoj, obitelj treba računati na dodatan trošak od oko 1500 eura na više – rekao je Grošić te upozorio kako obitelj mora biti strpljiva jer postoji administrativna i zakonska procedura koju je u takvom slučaju potrebno obaviti.
Treba reći i kako Komunalac u Koprivnici grobna mjesta daje u zakup od 420 eura za jednostruki zemljani grob za dvije osobe, a za oko 1150 eura zemljani grob za dvije osobe s izgrađenim betonskim okvirom. Cijena ostalih grobnih mjesta ovisi o položaju i vrsti. Prema iskustvu, naše obitelji većinom imaju vlastito mjesto, bilo da su si ga pokojnici osigurali za života ili se koristi postojeća, obiteljska grobnica.
Uz klasičnu uslugu, ‘Vjekovi’ nude i pogrebnu uslugu i usluge za korisnike socijalne pomoći bez obitelji te beskućnika. Takve aranžmane ugovaraju izravno s Centrom za socijalnu skrb, a cijena je prilagođena tom statusu i iznosi oko 400 eura.
– U tom slučaju, lijes nije najviše kvalitete, ali i dalje svojim izgledom odaje dostojanstvo pokojniku – doznali smo.
Urna se smije zadržati
Razlika u cijeni između klasične sahrane i kremiranja nije velika. Koliko se uštedi na jeftinijem lijesu, za toliko raste cijena kremiranja i dovoza urne, pa cijena u konačnici bude slična, doznali smo od Vjekoslava Grošića.
Urna s ostacima umrle osobe nakon kremiranja ne predstavlja nikakvu ugrozu u smislu štetnog utjecaja na okoliš ili pak na zdravlje ljudi. Takva praksa je i u Europskoj uniji i ostatku svijeta – pojašnjeno je.
– Može se zatražiti pisanim putem u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode da se pepeo prospe na nekoj drugoj lokaciji po želji pokojnika ili obitelji te se takva dozvola ili suglasnost izdaje.
Recimo i kako obitelj ima mogućnost zadržavanje urne s pepelom pokojnika u vlastitom domu, bez ukopa i za to nisu potrebna nikakva posebna dopuštenja. Moguće je i izdvajanje dijela pepela u manju spomen urnu, tako da veći dio ostane u klasičnoj urni za polaganje u grob. Dodajmo kako se u sklopu zagrebačkog krematorija na Mirogoju nalazi Sunčana poljana, dio groblja gdje se može organizirati posipanje pepela nakon kremacije.
Koncesije
Ono što bi ožalošćene obitelji ponekad moglo zbuniti je pitanje koncesija. Naime, od 2016. godine lokalna samouprava određuje komunalno ili pogrebno poduzeće samo za ukup pokojnika, od mrtvačnice do groba, na gradskim i mjesnim grobljima, dok lijes, prijevoz pokojnika, osmrtnice, cvijeće i sve ostale usluge korisnici mogu zatražiti od bilo kojeg pogrebnog poduzeća na tržištu.
– Puno puta smo čuli da su ljudi žrtve dezinformacija. Naime, nitko ne može obitelji određivati od kojeg pogrebnog poduzeća će zatražiti uslugu – upozorio je Grošić te dodao kako se obiteljima nerijetko govori da negdje moraju nešto kupiti jer ‘tako zakon kaže’, no to nije točno.
– Domovi za starije osobe mogu obiteljima preporučiti, ali ne i uvjetovati ili određivati obiteljima da “moraju” koristiti usluge određenog pogrebnog poduzeća – doznajemo.
Plaćanje moguće na rate
‘ Vjekovi’ nude mogućnost gotovinskog i kartičnog plaćanja, uz odgodu i na rate te maksimalno izlaze ususret obiteljima koje je zadesilo iznenadni trošak.
Uredovno radno vrijeme je od 8 do 16 sati, uz 24-satno dežurstvo, na broj 099/4494-850. U slučaju smrtnog slučaja obitelj bi pri ruci trebala imati osnovne podatke o pokojniku, ime i prezime, datum rođenja, medicinsku dokumentaciju ako postoji. U slučaju kremiranja, potrebni su detaljniji podaci poput stručne spreme, imena oca i majke, mjesta rođenja i smrti, uzroka smrti i OIB-a osobe koja je preminula.