Evidentno je da poljoprivreda u Koprivničko-križevačkoj županiji propada.
Kazao je tako čelnik županijskog SDP-a Tomislav Golubić na današnjoj konferenciji za medije te se osvrnuo na ulogu županijske vlasti u tome.
– Izvršna vlast na čelu sa županom Darkom Korenom određenim mjerama pokušava neke stvari poboljšati i pomoći poljoprivrednicima, ali ono što je evidentno jest da taj posao ne valja. Ako posao ne valja, onda smo mi iz oporbe dužni upozoriti da se neke stvari moraju mijenjati. Smatramo kako se ulaganja u poljoprivredu loše raspoređuju i ne donose željene rezultate. Tu je i izumiranje sela i sve je manje stanovništva koje živi na selu, a ako se stvari ne promijene sve će se to nastaviti i dalje. Moramo upozoriti na stvari koje ne valjaju i na posao koji se ne radi dobro – uvodno je istaknuo Golubić.
Na sve se nadovezao Dražen Čuklić, član SDP-ovog Savjeta za poljoprivredu i hranu te koordinator za Sjeverozapadnu Hrvatsku.
– Poljoprivredni trendovi u našoj županiji mogli bi se promijeniti većom aktivnošću Županijske uprave i župana Korena. Pokušava se osnovati i jedna nova proizvođačka organizacija na području Đurđevca, što mi je čudno jer već 10 godina imamo Udrugu Drava Sava koja okuplja gotovo 200 proizvođača mlijeka. Naime, ovako se dižu ruke od te udruge i ide se u osnivanje nove proizvođačke organizacije. Poljoprivredna proizvodnja nije politikantstvo, već nešto s čime bi se Županijska uprava trebala ozbiljno baviti – rekao je.
U nastavku je iznio i podatke od prije nekoliko godina te ih usporedio s aktualnim stanjem.
– Kad je riječ o stočarskoj proizvodnji, naša je županija bila druga po broju stoke, a sad smo već pali na treće mjesto. Nadalje, broj krava je pao s 15.000 na 14.000, to je pad od šest posto. Pali smo i s 10.000 mliječnih krava na 9.000, a proizvodnja mlijeka pala je s 48 milijuna litara na 45 milijuna litara. Zemlje u našoj regiji znaju proizvoditi mlijeko, a kod nas je klima beznađa. Mi prolazimo kritičnu barijeru samodostatnosti i padamo ispod 50 posto proizvodnje, dakle mi nismo država, nego kolonija. Sami za sebe ne možemo osigurati niti 50 posto hrane. Nadalje, uime SDP-a moramo reagirati kako bi Županijska uprava sudjelovala u kvalitetnoj agrarnoj politici, a ne da se spletkari – navodi.
Predsjednica SDP-ovog Savjeta za poljoprivredu i hranu Marija Vukobratović pojasnila je zašto dolazi do napuštanja poljoprivrede i sela.
– U našoj županiji također postoji trend napuštanja sela te je u razdoblju od 2015. do 2021. godine nestalo ili iselilo 10.500 stanovnika. To je otprilike grad veličine Križevaca. Imamo i 17 naselja u našoj županiji s manje od 20 stanovnika te još 34 naselja s manje od 50 stanovnika. Ako nema stanovnika, nema ni proizvodnje, ne uređuju se ta naselja, sela su zapuštena i zarasta ih šuma i šikara – pojasnila je.
Podsjetila je i na koji način se mlade obitelji može zadržati na selu.
– Jedan od prvih uvjeta kako bi ljudi ostali živjeti na selu jest da im se izgradi osnovna infrastruktura te da im se tako olakša život. Također, Općina Legrad je primjer u cijeloj Hrvatskoj po tome da se mladim obiteljima omogući kupnja stana kako bi naselili ta mjesta – kazala je.
Zaključno, Golubić je naveo kako je poljoprivreda jedna od najbitnijih djelatnosti kojima se u županiji treba posvetiti.
– Ako poljoprivreda propadne, ostat će samo nekoliko velikih poljoprivrednika. Doći će i veliki kombinati iz Slavonije te će mali poljoprivrednik nestati, kao i selo. Kad SDP preuzme izvršnu vlast u županiji zaseban odjel bavit će se isključivo poljoprivredom. Istina je da je poljoprivredna proizvodnja sve lošija i da propada, ali se sve može spasiti. Imamo jako velike potencijale koji se zajedno mogu povezati i dići na bolju razinu. Postoje modeli iz okolnih županija koji se mogu primijeniti, samo netko treba početi raditi svoj posao – zaključio je.