Subota, 23. studenoga 2024.

Učenici Đure Estera učili o prirodi uz obale Mure i Drave

Učenici od 6. do 8. razreda koprivničke Osnovne škole ‘Đuro Ester’ sunčano su jesenje poslijepodne prošle srijede proveli na terenskoj nastavi uz tokove rijeka Drave i Mure.

U terensku nastavu bili su uključeni učenici, članovi izvannastavnih aktivnosti: Mali ekolozi, Mali turistički vodiči, Mali znanstvenici, Povijesna grupa i Mladi geografi. Početak istraživanja je bio nedaleko jezera Šoderica, uz jedan od rukavaca Drave gdje je izgrađena promatračnica za ptice. Uz promatranje ptica dalekozorima, uočili su biljni svijet tipičan uz tokove rijeka te uvidjeli djelovanje rijeka na obale i obalni život.

Nedaleko naselja Legrad, koje je nekada bilo na lijevoj obali Drave, u Međimurju, pogledali su obalu s velikim brojem gnijezda bregunica. Tu su mogli vidjeti kako rijeka na jednom dijelu uništava, erodira obalu, a na drugom mjestu taloži materijal i nagomilava naplavine granja, stabala, grmlja.

Izvor: koprivnica.hr
Izvor: koprivnica.hr

Na plaži Sip, na Halaš Čardi, promatrajući izvornu stvarnost, ušće Mure u Dravu i uspoređujući ih sa ranijim satelitskim snimkama toga prostora, uočili su promjene koje su nastale. Promatrali su tok rijeke, izmjerili njenu brzinu te uzorkovali dravske nanose šljunka i pijeska.

Istraživanje su nastavili vožnjom prema Velikom Pažutu, zaštićenom Posebnom ornitološkom rezervatu i rijeci Muri pokraj koje je spomenik Novi Zrin. Učenici su „istražili“ spomenik i ponovili povijesna zbivanja. Na svakom lokalitetu učenici su mjerili temperaturu vode, prozirnost i kiselost.

Iako je svaka grupa imala svoj glavni zadatak, aktivnosti su se izmjenjivale. Zaključak je kako su sva djelovanja u prirodi međusobno povezana: rijeka, biljni i životinjski svijet, utjecaj rijeke na ljude, ali i ljudi na prirodu te se narušavanjem jednog dijela mijenja i onaj drugi.

Sada još preostaje izraditi prikaz terenske nastave kako bi svojim roditeljima i ostalim učenicima prenijeli nova znanja koja su stekli na prostoru uz Dravu i Muru.

Terensku nastavu su osmislili voditelji grupa slobodnih aktivnosti Miroslav Kanisek, Jasminka Fanuko-Polančec i Dubravka Vajdić Kolarić. Program rada je bio obogaćen sudjelovanjem Marte Lenac iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prostorima Koprivničko-križevačke županije koja je na slikovit način pojasnila procese u prostoru.

Izvor: koprivnica.hr
Izvor: koprivnica.hr
Slušaj uživo
zatvori