Počela je dostava radova za novi, 48. broj Podravskog zbornika, dugogodišnje publikacije Muzeja grada Koprivnice koja kontinuirano izlazi od 1975. godine.
Iz uredništva zbornika pozvali su na predaju radova, a dosadašnji i novi suradnici radove mogu pripremiti i dostaviti na adresu elektroničke pošte [email protected] ili osobno/poštom u Galeriju Koprivnica do 1. srpnja.
– Radovi se zaprimaju isključivo u elektroničkom obliku, sukladno uputama suradnicima dostupnim na mrežnim stranicama Muzeja grada Koprivnice. Po zatvaranju poziva uredništvo će provesti postupak odabira radova i o istome obavijestiti autore, a predstavljanje se planira uz proslavu Dana grada Koprivnice početkom studenog – objasnili su.
Podsjetimo, Podravski zbornik interdisciplinarnim pristupom već gotovo pola stoljeća okuplja širok krug suradnika koji se profesionalno ili u slobodno vrijeme bave istraživanjem tema vezanih uz Podravinu. Jedina je kulturološka knjiga u Podravini koja redovito izlazi na godišnjoj razini, a obuhvaća radove vezane uz predstavljanje najrazličitijih dijelova društva.
– Zbornik ove godine bilježi i jednu malu obljetnicu, 10. godišnjicu uvođenja nove koncepcije u kojoj su radovi prema opsegu, načinu izrade i temama podijeljeni na nekoliko cjelina – Članci, Prilozi, Književni prilozi i Podravsko nakladništvo, a moguće ih je prirediti u obliku opsežnijeg stručnog rada, popularnog kraćeg priloga ili književnog uratka. U tom razdoblju uvedena je i rubrika pod nazivom Podravske kronike u kojoj se čitateljima daje pregled najznačajnijih zbivanja tijekom godine, a ustaljena je i praksa predstavljanja prirodnih i kulturnih dobara Podravine fotografijom i kraćim tekstom na hrvatskom i engleskom jeziku na naslovnici zbornika – istaknuli su u uredništvu.
Spomenuli su kako i ovim brojem žele nastaviti nastojanja pokretača ove publikacije, a to je da se radovima pokrije regionalno područje Podravine od Pitomače do Ludbrega i to iz tematski različitih područja poput povijesti, geografije, etnologije, antropologije, arheologije, povijesti umjetnosti, sociologije, gospodarstva, ekonomije, prirodoslovlja i književnosti i to kroz vremenski raspon od najstarijih povijesnih razdoblja do suvremenosti. Prihvatljivi su i radovi koji prate obljetnice udruga koje su svojim aktivnostima ostvarile znatan utjecaj na razvoj lokalne zajednice ili predstavljaju osobe značajne za Podravinu, dodali su.
– Kroz dugi niz godina zbornik je okupio velik broj suradnika, od kojih su neki svojim radovima prisutni od prvog broja do danas. Namjera uredništva je svakako zadržati vjerne suradnike, ali i privući nove, mlade autore koji će svježim idejama, drukčijim temama i suvremenim pristupom doprinijeti zanimljivosti i još boljoj kvaliteti zbornika – zaključili su.