Subota, 23. studenoga 2024.

Ovaj koprivnički postolar ima najzlatnije ruke u Hrvatskoj

Jedno od najviših priznanja Hrvatske obrtničke komore, statua Zlatne ruke s poveljom, ove je godine stiglo u Koprivnicu.

Na prijedlog koprivničkog Udruženja obrtnika, vlasnik Moby Dicka Darko Frankol zadovoljio je stroge kriterije ocjenjivanja. Nagradu je dobio u jakoj konkurenciji, a čini se da je prevagnula činjenica da redovno podmiruje svoje obveze prema petorici zaposlenih i prema državi – za poreze i doprinose, te prema dobavljačima. A 25 godina uspješnog obrtništva govori i da zadovoljava najvažniji kriterij – sud mušterija i kupaca.

Sam je Darko ponosan na činjenicu da je pripadnik prve hrvatske generacije majstora obućara s diplomom i ima licencu za naukovanje učenika u obućarskoj i kožarskoj djelatnosti.

Na svečanosti dodjele nagrade Darka, inače dopredsjednika koprivničkog Udruženja obrtnika, pratili su supruga Nena i sinovi Sandro i Filip.

Nagrada koju je dobio od kolega hrvatskih obrtnika čini ga ponosnim i sretnim, ali ga i obvezuje da i dalje uspješno i vrijedno radi.

Obrt Moby Dick bavi se kožom i kožnom galanterijom te popravcima cipela. U 25 godina, koliko neprekidno radi, puno se toga promijenilo, rekao je Dravi.info majstor Darko Frankol.
– Stalno ulažemo, stalno se borimo kako bi naše mušterije bile zadovoljne. Nikad nije bilo lako, ali sad je teže nego na počecima. Sada su veliki nameti. Bilo mi je ljepše i više sam imao kada sam radio sam. Sad imam radnu ekipu koja vrijedno radi i moram osigurati plaće za sve njih. I naravno, treba stalno ulagati u nove tehnologije i materijale, kreirati nove proizvode, kako bi naši kupci i mušterije bili zadovoljni.

Što je recept za opstanak na tržištu?

– Puno rada i kvaliteta. Na tržištu se moraš boriti kvalitetom jer opstaješ samo ako su kupci i mušterije zadovoljni. Samo jedna, čak i nenamjerna greška, svakoga od nas obrtnika skupo stoji. Na greške su posebno osjetljive mušterije, a što je još važnije, i sam se loše osjećam ako ja ili netko u mojoj radionici pogriješi. Osim toga, obrtništvo je specifično po tome što u njemu sudjeluju cijele obitelji. Stariji sin je već stasao i sprema se jednog dana preuzeti poslovanje. Supruga uz redovni posao kreira nakit od kože, a još uvijek imamo potporu i roditelja, čija pomoć, ma kako za nekog sa strane bila mala, itekako dobro dođe. Otvoriti vrata mušteriji i prenijeti informaciju dok mene nema, velika je stvar u datom trenutku.

Po čemu je Moby Dick posebno prepoznatljiv?

– Krenuli smo 1991./92. godine popravcima cipela i galanterije. Cijelo smo vrijeme kupovali strojeve, nove tehnologije i osobito znanje. Znanje smo kupovali od starijih kolega obrtnika. Ovih 25 godina je tako proletjelo da je već i sin odrastao i danas-sutra će spremno preuzeti obrt.

Čini se da Frankoli i dalje ne staju jer itekako razmišljaju o planovima za budućnost. Evo što kaže majstor Darko:

– Vjerujem da ćemo se širiti. Imam u planu nabavku novih strojeva, pri čemu bi dobro došle poticajne mjere resornog ministarstva koje su nas dosad nažalost zaobilazile. Ideja i kapaciteta imamo, volje za radom još i više. Uvjeren sam da za naše proizvode itekako ima mjesta na hrvatskom tržištu. No granice Lijepe naše nas ne ograničavaju. Štoviše, spremni smo i intenzivno radimo i na plasmanu naših proizvoda na europsko tržište. Prvi pokušaji više su nego obećavajući i vjerujem da smo sposobni iskoristiti prilike koje smo s godinama stvorili.


Članak je objavljen u sklopu projekta “Koprivnica jučer, danas, sutra” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).

Slušaj uživo
zatvori