Međunarodni dan starijih osoba obilježava se danas.
Kako nam to govori Željko Šemper, predsjednik koprivničke organizacije Hrvatske stranke umirovljenika, odluku o obilježavanju ovog dana 1990. godine donijela je Opća skupština Ujedinjenih naroda, a s ciljem jačanja podrške osobama starije životne dobi.
– Meni, ali i članovima stranke taj dan znači da se još više prisjetimo svih nepravdi koje se čine prema starijim osobama, a posebno umirovljenicima čije su mirovine preniske i ne vrednuju radni vijek koji su ostvarili u životu. Znamo da su gradili i ovaj grad i državu – ističe.
Nastavlja kako je povodom obilježavanja Savjet za umirovljenike i osobe starije životne dobi Koprivničko-križevačke županije do pojave pandemije koronavirusa redovno održavao prigodno druženje i prezentacije u sva tri grada, no sada je to sve obustavljeno.
– Pandemija je ubila društveni život umirovljenika. Povukli su se u svoje kuće i stanove, nema druženja, kavica s prijateljima i izlazaka, sve se svelo na maske, dezinficijense i distancu – dodaje.
No, pandemija je tek jedan od problema koji umirovljenicima srozavaju kvalitetu života.
– Na male i nepravedne mirovine, kao i ostale neriješene probleme u mirovinskom sustavu Hrvatske ukazujem već više od 20 godina, od prvog dana umirovljenja. Otkad je krenula mirovinska reforma 1999. godine dosad ima više od 850.000 novih umirovljenika i svi su oni teško oštećeni, prema mojim izračunima radi se o šteti od otprilike 28 milijardi kuna. Sve dok 1,3 zaposlena rade za jednog umirovljenika i dok se pola potrebnih mirovina prikupi doprinosima, a pola ide iz državnog proračuna, ostaje status quo. Nema pravog rješenja – zabrinuto tvrdi.
U takvim uvjetima velika većina umirovljenika bori se s preživljavanjem.
– Ako znamo da gotovo 65 posto stanovnika živi ispod granice siromaštva koja ove godine prema Državnom zavodu za statistiku iznosi nešto više od 2.900 kuna, onda možete misliti kako žive svi oni koji imaju mirovinu ispod toga. Umirovljenici su naviknuli – kad se primi mirovina, poplate se sve režije i kupe lijekovi. Za život, hranu i ostalo nema se, koristi se ono što ostane – naglašava.
Još jedan problem je i nedostatak adekvatnog prostora za smještaj starijih i nemoćnih osoba na području naše županije, kao i visoka cijena privatnih domova.
– Naša stranka predložila je Gradu Koprivnici izgradnju gradskog doma za starije i nemoćne jer se u Domu za starije i nemoćne osobe Koprivnica na smještaj čeka od šest do sedam, a na stacionar od osam do 10 godina. Vlada Republike Hrvatske prije pet godina obećala je izgradnju 20 domova, po jedan u svakoj županiji, no do danas nije izgradila niti jedan, preostalo je samo obećanje. Štoviše, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava i socijalne politike je nedavno najavilo restrikcije i ukidanje obiteljskih domova što je kod umirovljenika i starijih osoba izazvalo veliku zabrinutost – ističe.
Poznato je da mlade obitelji već godinama odlaze u inozemstvo u potrazi za boljim životnim uvjetima, a zbog čega se postavlja pitanje tko će brinuti za starije.
– Pomoć u kući i gerontodomaćice su u redu, ali i to je premalo. Privatni domovi su preskupi, bez financijske pomoći obitelji smještaj je praktički nemoguća misija. Bolesnih i starijih ima sve više, duže se živi, kao Hrvatska smo po prosječnoj dobi na posljednjem popisu stanovništva imali oko 18 posto stanovništva starijeg od 65 i više godina, a prosječna dob je bila 42 godine. Vjerojatno će novi popis još više pogoršati te podatke. Nameće se pitanje novih modela zdravstvene zaštite, skrbi o starijim osobama i udomiteljstva – zaključuje.
Ipak, bez obzira na sve poteškoće, Šemper svim starijim osobama i umirovljenicima čestita njihov dan sa željom da ih zdravlje dobro posluži i, ono što je najbitnije, da imaju pažnju najmilijih.