Povodom 65. obljetnice života Zorka Markovića, dugogodišnjeg djelatnika Muzeja grada Koprivnice, objavljen je zbornik radova naziva “Homo universalis”.
Iz muzeja poručuju kako je zbornik izašao u izdanju Instituta za arheologiju Zagreb, a u uredništvu Katarine Botić i Hrvoja Kalafatića.
– U bogato opremljenoj knjizi na 500 stranica s 30-ak autora i podjednakim brojem radova nalazi se i onaj ravnatelja muzeja Roberta Čimina pod naslovom “Doprinos Zorka Markovića u razvoju Muzeja grada Koprivnice” koji govori o Markovićevu radu kroz arheologiju i muzej, ali i društvenom angažmanu u Koprivnici od kraja 1970-ih godina do početka 21. stoljeća – nastavljaju.
Dodaju kako je Zorko Marković u Muzeju grada Koprivnice proveo 22 godine kroz koje je ostavio neizbrisiv trag u razvoju kako arheološke, tako i muzejske struke.
– Ponajviše se to odnosi na prvih 10-ak godina rada kada je nebrojenim iskopavanjima i suradnjom s mnogim hrvatskim i europskim istraživačima bio jedan od stvaratelja arheološke struke kao znanosti općenito, a što se na kraju ogledalo i kroz njegovu doktorsku disertaciju koju je u manjku potencijalnih mentora u Hrvatskoj prinudno dovršio u Sloveniji. I dan-danas to je udžbenik za najstarija povijesna razdoblja tog prostora, što dovoljno govori o njegovoj vrijednosti – otkrivaju.
Kao kustos u u muzeju je razvijao i muzejsku arheologiju na razne načine, od pisanja kratkih crtica o terenskim pregledima i pojedinačnim slučajnim nalazima, zatim realizacije velikog broja povremenih izložbi i nekoliko izmjena stalnih postava, sve do aktivnog sudjelovanja i promoviranja arheologije u koprivničkoj zajednici koristeći razne oblike javnog priopćavanja, objašnjavaju.
– Koprivničke muzealce razveselio je Markovićev povratak u Koprivnicu u nekoliko navrata 2014. i 2015. godine prilikom kojih je kao djelatnik Instituta za arheologiju prionuo autoreviziji rada vezanim uz njegova razmišljanja o lokalitetu Rudina kod Koprivničke Rijeke, odnosno naselju kasne faze vučedolske i početaka vinkovačke kulture – zaključuju u koprivničkom muzeju.


