Nedjelja, 24. studenoga 2024.

Osnovci iz Drnja likovno predstavili Gibonnijeve ‘Zlatne godine’

Učenici Osnovne škole ‘Fran Koncelak’ Drnje oslikali su motive iz pjesme Zlatne godine koju je Zlatan Stipišić Gibonni napisao u suradnji sa Zrinkom Tutićem za istoimeni film.

Ponavljajući prošlogodišnji uspješni koncept, profesor Mario Dimić i ove je godine odlučio dati učenicima kreativan zadatak spajanja likovne i pop kulture. Učenici su dobili zadatak vizualizirati motive iz pjesme Zlatne godine fokusirajući se na umjetnički izraz te istovremeno izostavljajući političke konotacije kojima je pjesma obojena.

Uslijedila je nastavna integracija Hrvatskog jezika i Likovne kulture u kojoj su učenici izdvajali metafore i motive koje će koristiti u svojem likovnom izričaju. Učenici su najprije odslušali pjesmu kako bi osjetili atmosferu koju su kasnije u stvaralačkom činu prenijeli na papir. Nakon toga je slijedilo skiciranje pojedinih motiva te slaganje istih u kompoziciju. S obzirom na tematiku pjesme, u radovima prevladavaju motivi: tamne crne pozadine („noć bez zvijezda“), zgrade prikazane geometrijskim likovima („gradovi bez imena“), cesta koja se vizualno sužava. Budući da je pjesma pisana u A-molu i ispunjena melankolijom, učenici su odabrali prigodne likovne tehnike: crtež olovkom, linorez i akrilne boje.

Učenicima se izrazito svidio ovaj zanimljivi zadatak u kojem su mogli likovno izraziti subjektivni doživljaj poznate pjesme. Izjavili su da bi voljeli da je u nastavnom programu više ovakvih zadataka u kojima se mogu kreativno izražavati. Učeničko oduševljenje temom odrazilo se i na kvalitetu njihovih radova koji su se pokazali iznimno uspješnima.

Između ovih kreativnih radova posebno zapažen uspjeh ostvario je rad Davida Dražilovića. Njegov je linorez uvršen u izložbu „Radost slikanja uz glazbu“ Hrvatske glazbene mladeži te je od pristiglih 1.100 likovnih radova odabran među 130 najboljih. Rad je izložen u predvorju dvorane Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, u travnju 2016. godine. Nagrada dodatno dobiva na važnosti samom činjenicom što je selekciju radova obavljao ugledni akademik Tonko Maroević.

Slušaj uživo
zatvori