Nakon brojnih arheoloških izložbi vezanih uz istraživanja na kontinentu Muzej grada Koprivnice će tijekom ožujka ugostiti i prvu izložbu vezanu uz podvodna arheološka istraživanja.
Radi se o izložbi “Brodolom Mijoka – probuđena tajna murterskog mora” koja na iznimno jasan i vizualno zanimljiv način predstavlja rezultate višegodišnjeg istraživanja podmorskog lokaliteta brodoloma kod pličine Mijoka, nedaleko otoka Murtera. Radi se o prvoj takvoj izložbi u Muzeju grada Koprivnice, a ostvarena je u suradnji s Muzejom grada Šibenika i Hrvatskim restauratorskim zavodom. Autorice izložbe su podvodna arheologinja Vesna Zmaić Kralj, djelatnica Hrvatskog restauratorskog zavoda i kustosica Muzej grada Šibenika, Marina Lambaša. Autor likovnog postava i grafičke opreme je Ante Filipović Grčić iz 2FG studija.
Prije oko 300 godina na pličini Mijoka potopljen je brod s izuzetno zanimljivim i nesvakidašnjim teretom koji se pokazao vrjednijim nego što je itko mogao pretpostaviti. Prilikom pronalaska lokalitet brodoloma je bio devastiran, te se smatralo da se malo što može tu pronaći. Zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva kulture i medija RH, u razdoblju od 2006. do 2012. godine provođena su zaštitna arheološka istraživanja prilikom kojih je istraženo područje od 64 m² te je sakupljena velika kolekcija vrijednih pokretnih nalaza.
Bez obzira na veliki stupanj devastacije lokaliteta, rezultati istraživanja pružili su uvid u materijalnu kulturu 16. i 17. stoljeća, proizvodnju i trgovinu velikih obrtničkih centara, ali i u pomorsku trgovinu i prilike na Jadranu tijekom tog razdoblja. Mahom skupa i luksuzna roba te velika količina zlatnog i srebrnog novca na brodu koji je bio relativno malih dimenzija i bez ozbiljnog naoružanja, ukazuju da je vjerojatno riječ o piratskom brodu koji je stradao dok je prevozio raznoliku zaplijenjenu robu. No, nameće se i mogućnost da je riječ o trgovačkom brodu s teretom iz grada Nuremberga i drugih europskih centara.
Izložba je koncipirana da prenese značenje i bogatstvo pronađenog materijala na način da se ujedno i obrati pozornost na devastaciju arheološkog nalazišta te usprkos tome i vrijednost samog istraživanja. Moći će se razgledati u Galeriji Koprivnica između 5. ožujka i 4. travnja 2021. godine.