Knjižnica i čitaonica Fran Galović predstavlja izložbu “Pandemija COVID-19 godinu dana kasnije”.
Kako poručuju iz knjižnice, cilj je upoznati širu javnost s knjigama i časopisima koji reflektiraju aktualna društvena zbivanja izazvanih izbijanjem i širenjem koronavirusa u proteklih godinu dana. Izložena građa podijeljena je u tri tematske cjeline.
– U prvoj su predstavljene nove stručno-znanstvene knjige iz različitih područja ljudskog znanja koje su objavljene u prošloj godini. One sumiraju ili predviđaju utjecaj pandemije na područja koja obrađuju. Tu se nalazi i izbor periodike, prije svega National Geographic koji na popularno-stručan način prati razvoj situacije s pandemijom COVID-19 na globalnoj i regionalnoj razini, kao i u životima pojedinaca. Magazin Der Spiegel također je predstavljen i to brojem koji tematizira novi društveni i individualni fenomen nošenja zaštitnih maski i život na koji smo se morali naviknuti – opisuju u knjižnici.
Dodaju da drugi dio izložbe nosi naslov “Svjedočanstva o pandemijama iz prošlosti”. Ovdje je izloženo djelo “Godina kuge” slavnog Daniela Defoa koje svjedoči o “crnoj smrti” 1665. godine u Engleskoj. Knjiga Laure Spinney “Blijedi jahač” govori o španjolskoj gripi, najstrašnijoj epidemiji koja je u tri smrtonosna vala poharala svijet između 1918. i 1920. godine i odnijela između 50 i 100 milijuna života diljem svijeta. Knjiga “Bolesti koje su mijenjale svijet” Željka Cvetnića govori o različitim zaraznim bolestima koje su tijekom povijesti prouzročile veliku štetu čovječanstvu, a imale su i posljedice na evoluciju i razvoj čovjeka.
– Za razliku od knjiga koje se bave dosadašnjim pandemijama u ljudskoj povijesti poduži esej “Pandemija nostalgije: kako koronavirus mijenja Europu” Ivana Krasteva bavi se recentnim društveno-političkim zbivanjima u Europi u kontekstu pandemije COVID-19. Kao i sve spomenute i ova knjiga preporuka je za sve čitatelje koji žele dublje promišljati o aktualnom društveno-političkom trenutku i njegovoj povezanost s ranijim zbivanjima – poručuju.
Treći dio izložbe nosi naslov “Kada distopije postanu stvarnost”. Na jednom mjestu okuplja najpoznatije književne utopije poput Georga Orwella, “Sluškinjinu priču” Margaret Atwood, “Kugu” Alberta Camusa, “Gospodara muha” Williama Goldinga, “Vrli novi svijet” Aldousa Huxleya i “Paklenu naranču” Anthonyja Burgessa.
Spomenimo da se izložba može razgledati do kraja veljače.