“Dogradnja, unapređenje i opremanje postrojenja za recikliranje odvojeno sakupljenog biootpada u kojem se provodi tehnološki proces kompostiranja u Herešinu”, naziv je projekta čija je početna konferencija održana danas, u ponedjeljak, u Domu mladih u Koprivnici.
Projektom vrijednim malo više od 14,3 milijuna kuna omogućit će se kvalitetnije i učinkovitije gospodarenje otpadom, čišći okoliš te ostvarenje ciljeva predviđenih lokalnim, nacionalnim i europskim strateškim planovima, koji su vezani uz smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagališta.
Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice, zahvalio je Komunalcu, ali i svim građanima na uspješnom odvajanju otpada.
– Koprivnica je danas na otprilike 56 posto odvojenog prikupljanja otpada, čime je treći grad u Hrvatskoj. Po projekcijama i planovima nacionalne razvojne strategije Koprivnica je već sada preskočila ono što je nacionalni cilj do 2030. godine. Ove informacije ne znače da naša priča ovdje staje, Koprivnica s projektima i radom ide dalje, zato me i veseli današnja prezentacija – kazao je Jakšić.
Dodao je kako njega, ali i članove Gradske uprave već nekoliko godina tišti to što se tijekom ljetnih mjeseci pojavljuje smrad, a za što, kako kažu, dobivaju i opravdane pritužbe od mještana Herešina.
– Ovim projektom stavit ćemo taj problem pod kontrolu. Dobit ćemo jedan zatvoreni i poluzatvoreni pogon i prostor čime ćemo određene pritužbe koje smo dobivali napokon moći riješiti. Drago mi je da smo u trendu s onim što Europa od nas traži – naglasio je gradončelnik.
Dubravka Horvat, članica Uprave Komunalca istaknula je da je pred njima veliki posao jer počinje javna nabava.
– Nadam se da će sve ići prema planu te da ćemo početkom iduće godine početi s izgradnjom – rekla je Horvat te dodala da će cijeli projekt odraditi Komunalac.
Robertina Zdjelar, voditeljica projekta, naglasila je kako kapaciteti postojeće kompostane Koprivnici daju veliku prednost u odnosu na druge gradove.
– Novo postrojenje dat će jedan značajniji doprinos razvoju društveno-gospodarskog okruženja. Izgradnjom novih kapaciteta jača se uloga i mogućnost Komunalca za još većim doprinosu u ovom segmentu. Projekt će imati i pozitivan utjecaj na društveno-gospodarsko okruženje jer se promiče važnost odvajanja otpada, na što su naši građani već navikli – napomenula je Zdjelar.
Istaknula je da će Komunalac u sklopu projekta dograditi, opremiti i unaprijediti postrojenje za recikliranje odvojenog sakupljenog biootpada.
Saša Grubačević, tehnički koordinator projekta, objasnio je da će se na postojećoj kompostani izgraditi dvije hale površine malo veće od 4.000 kvadrata.
– Hale će služiti za prijam, predobradu i obradu biorazgradivog otpada i proizvodnju komposta. U jednoj će hali biti laboratorij za praćenje procesa kompostiranja. Bit će i sabirne jame u svakoj hali u kojima će se prikupljati sabirne vode. Između hala bit će natkriveni dio gdje će se moći skladištiti gotovi kompost koji će se dalje moći prodavati i koristiti – pojasnio je.
Grubačević je dodao kako će u jednoj hali biti izgrađena pakirnica za pakiranje komposta u vreće od 10 do 50 kilograma.
– Sama kompostana bit će kapaciteta 9.000 tona godišnje. S novom ćemo kompostanom godišnje moći napraviti i 3.000 tona prvoklasnog komposta godišnje – zaključio je Grubačević.