Članovi Građanske inicijative Selnica Podravska u petak prijepodne prosvjedovali su na cesti Selnica Podravska – Mali Bukovec zbog iskapanja šljunka na eksploatacijskom polju Gornje grmlje.
Prosvjed su održali jer kažu da je tvrtka Kaming zanemarila sve uvjete i radnici su počeli raditi na eksploatacijskom polju. Za komentar smo još prošli tjedan upitali tvrtku Kaming, no odgovor nam je stigao jučer.
Istaknuli su da se najprije moraju osvrnuti na tijek događaja od trenutka preuzimanja vlasništva nad rudarskim trgovačkim društvom Bednja.
– Naime, 2018. godine, nakon detaljne analize poslovanja tvrtke Bednja i zakonski propisane dokumentacije za ostvarivanje koncesije za eksploataciju mineralne sirovine na eksploatacijskom polju “Gornje grmlje”, kojeg je tvrtka Bednja u tom trenutku već bila ovlaštenik, odlučno je da se otkupiti suvlasničke udjela od tadašnjih članova društva. Pregledom Prostornog plana uređenja Općine Legrad, Rješenja o prihvatljivosti zahvata za okoliš iz 2016. godine, Lokacijske dozvole za planirani zahvat “Eksploatacijsko polje građevnog pijeska i šljunka Gornje Grmlje” iz 2016. godine, Glavni rudarski projekt eksploatacije građevnog pijeska i šljunka na eksploatacijskom polju “Gornje grmlje” iz 2017. godine odlučeno je da se s dobrim namjerama krene u poslovni projekt i pristupi eksploataciji na tom zakonski odobrenom i institucionalno prihvaćenom zahvatu te omogući ekonomsko korištenje rudnog blaga Hrvatske, s ciljem ostvarivanja koristi uz ostvarivanje investicije i prihoda od iste – objašnjavaju u Kamingu.
Dodaju da su tijekom 2019. i 2020. godine nastavljeni postupci koji prethode ostvarivanju koncesije, kao što su otkup zemljišta, ispunjenje preduvjeta vezanih uz pristupni put na područje zahvata, dani u Lokacijskoj dozvoli, te je predan Zahtjev za davanje koncesije, koja je i dobivena 2019. godine.
– U tom periodu uložena su značajna sredstva u pripremnu same eksploatacije, a da nije ostvaren nikakav povrat uloženog. U otkup zemljišta od prijašnjih vlasnika, većinom mještana Selnice Podravske, uložen je značajan iznos. Ostvareni su kontakti s mještanima i tek tada su počeli prvi prigovori i izražavanje nezadovoljstva s predmetnim zahvatom – napominju.
Ističu da navodi o nužnosti otkupa svih zemljišnih čestica ne stoje jer se i inače prema zakonu koncesija i dobiva za dio eksploatacijskog polja.
– Kako je došlo i s čije strane do zablude kod mještana nije nam poznato i ne želimo ulaziti u to. Projektnom dokumentacijom i dozvolama dobivenim na temelju te dokumentacije, određeno je ograđivanje eksploatacijskog polja, a ne ograda, a ograđivanje je, u ovom trenu eksploatacije, uređeno izgradnjom nasipa oko otkopnog polja unutar eksploatacijskog polja. Uvjet o dobivanju pristupnog puta je ispunjen dobivanjem Lokacijske dozvole još 2016. godine, u kojoj je dobiven i utvrđen obuhvat zahvata u prostoru, uključujući i pristupni put izvan obuhvata zahvata, isključivo u svrhu transporta mineralne sirovine, na javno prometnu površinu – županijsku cestu ŽC 2076 – pojašnjavaju.
Ističu i da se potpuno netočno, vjerojatno iz neznanja, barata s udaljenošću eksploatacijskog polja od toka rijeke Drave, gdje se navode udaljenosti 20 do 50 metara.
– Jednostavnim korištenjem dostupnih ažuriranih karata na internetu vidljivo je da je trenutna udaljenost 130 metara. U postupku dobivanja uvjeta za Lokacijsku dozvolu su sudjelovale Hrvatske vode te su od njih dobiveni uvjeti u skladu s kojima je moguća eksploatacija mineralne sirovine te su ti uvjeti i poštovani u postupku dodjele Koncesije. Odnašanje obale rijeke Drave je posljedica nepostojanja obaloutvrde i preusmjeravanja toka rijeke, a to je u nadležnosti Hrvatskih voda te mi ne možemo utjecati na to – zaključuju u Kamingu.
Naglašavaju da u postupku Procjene utjecaja na okoliš, u kojem je kao stranka u postupku sudjelovala i Općina Legrad, uzeti su u obzir svi uvjeti okoliša te su nakon njihove analize dani uvjeti uz koje se eksploatacija može obavljati. Kažu da su uvjeti koji su se razmatrali i udaljenost građevina u blizini, utjecaj prašine na okolinu, utjecaj prometa koji će nastati kao posljedica transporta mineralne sirovine i u skladu s time su u Rješenju o prihvatljivosti zahvata za okoliš dani uvjeti za obavljanje eksploatacije na eksploatacijskom polju “Gornje grmlje”.
– Navode stanovnika koji se spominju, smatramo važnima, ali mislimo da sad nije vrijeme za njihovo rješavanje te da smo mi ispunili sve uvjete koji proizlaze iz projektne dokumentacije. Vrijeme za rješavanje tih stvari je bilo u postupcima dobivanja Lokacijske dozvole od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja tijekom 2016. godine, u kojima je Općina sudjelovala kao stranka u postupku i s kojom se Općina usuglasila – da su prostorni i lokalni uvjeti ispunjeni te se planirani zahvat može provesti – pojašnjavaju.
Prema tome svemu, tvrde da se eksploatacija na eksploatacijskom polju “Gornje grmlje” provodi u skladu sa svim uvjetima, pravima i obvezama koje su navedene u Ugovoru o koncesiji, te nema nikakvih razloga za prekid eksploatacije.
– Na sastanku 3. rujna 2020. godine, koji je održan u prostorijama Općine Legrad, načelnik je upoznat s planom koncesionara da kreće s eksploatacijom do kraja mjeseca rujna. Razumijemo da je stanovništvo revoltirano događanjima iz prošlosti i osobnim sukobima s prijašnjim vlasnikom tvrtke Bednja i žao nam je, ali i nevjerojatno, da nije bilo upoznato sa projektom za koji je od pokretanja do realizacije bilo potrebno više od deset godina, ali ne možemo napustiti uložena sredstva i ostvarena prava te projekt eksploatacije jednostavno zaustaviti i zaboraviti. Po svemu sudeći, mještani su bili i još uvijek jesu krivo informirani – zaključuju.