Srpanj 2020. donio nam je rijetko viđenu pojavu na noćnom nebu. Prvo pred zoru, a zatim i uvečer, golim okom mogao se vidjeti komet C/2020 F3 NEOWISE, gost iz dalekih, hladnih bespuća Sunčevog sustava.
Mnogi među nama sjetit će se lijepog kometa Hale-Bopp iz 1997. NEOWISE je bio uvjerljivo najljepši komet još od tada. Najbliže Suncu prošao je 3. srpnja i nije bilo sigurno hoće li se uopće vidjeti nakon toga; mnogim je kometima odzvonilo kada su prošli pokraj naše zvijezde.
No, NEOWISE je to preživio i ubrzo postao vidljiv na jutarnjem nebu, kratko prije svitanja, zbog čega su mnogi ljubitelji neba tada patili od manjka sna. U danima koji su slijedili postajao je sve sjajniji i razvio krasan dvostruki rep, postavši nebeska “superzvijezda” ljeta 2020. Najbliže Zemlji prošao je prije tri dana, na velikodušnom razmaku od 103 milijuna kilometara, i sada se polako udaljava natrag u pustoš iz koje je došao.
Kometi su, naime, nebeska tijela sazdana od stijenja i leda koji većinom kruže vrlo daleko od Sunca, dalje od svih planeta. Ponekad prođu unutarnjim Sunčevim sustavom i tada ih Sunčevo zračenje zagrije, počnu ispuštati plinove i čestice i ostavljati upečatljiv rep iza sebe, stoga se zovu i “zvijezdama repaticama”. Neki nas posjete svakih nekoliko godina, neki svakih nekoliko tisućljeća, a neki se više i ne vrate.
NEOWISE se još uvijek može vidjeti, ali gubi na sjaju kako odmiče od Sunca i uskoro će iščeznuti. Unutarnjim Sunčevim sustavom ponovno će proći za 6700 godina. Njegov je dolazak stoga svakako trebalo vidjeti i zabilježiti, a snimili su ga i koprivnički fotografi: Mihael Petrić, Ivan Nemet, Ivan Brkić, Mirko Hanžeković i gorepotpisani autor teksta. (Ako vas je bilo još, javite nam se). Njihove fotografije donosimo u nastavku. I, naravno, čekamo sljedeći komet.