Ponedjeljak, 25. studenoga 2024.

Leon Bedeković Arnaut studira u Engleskoj, po povratku u Koprivnicu morao je u samoizolaciju, a obrazovanje zasad nastavlja online

Koprivničanac Leon Bedeković Arnaut student je prve godine ekologije i očuvanja okoliša na Sveučilištu u Lancasteru u Engleskoj. Zbog novonastale situacije s pandemijom koronavirusa vratio se u Koprivnicu. Porazgovarali smo s njim o odlasku na studij u inozemstvo, o stanju u Engleskoj, prelasku granice i samoizolaciji te daljnjem načinu studiranja i polaganja ispita.

Posebno mu se svidio smjer, način rada profesora te njihov odnos sa studentima, organizacija fakulteta, količina gradiva i vremena provedena na fakultetu, ali i drugačiji mentalitet i kultura. Sve su to, ističe, bili razlozi za odlazak u inozemstvo.

Ima vremena i za druženja, posao, sport…
Ustupio Leon Bedeković Arnaut.

– Zadovoljan sam faksom. Uživam u većini predmeta. Prva godina malo je opširnija i učimo neke stvari koje nisu specifično vezane uz ekologiju, ali iako su mi manje zanimljive, ne znači da nisu važne za razumijevanje ekologije. Stisnem zube i naučim, kao što sam učio i u srednjoj školi. Izrazito sam zadovoljan količinom gradiva i vremenom koje provodim na faksu zato što uz faks mogu imati i posao, ali i pronaći vremena za druženje i izlaske. To je jedan od razloga zašto sam odabrao faks u inozemstvu: kako ne bih provodio cijele dane na faksu učeći, već imam vremena za druge aktivnosti poput sporta i druženja – objašnjava Leon.

Odmah na početku studija pronašao je posao i više-manje uspijeva se sam financirati.

Prijateljica se zbog kašlja odlučila samoizolirati, a oni fotografirati s njom iza prozora. Ustupio Leon Bedeković Arnaut.

– Godina košta 9250 funti.Veliku većinu studenata u Engleskoj financira sama država. Moguće je uzeti nekoliko vrsta studentskog zajma. Moj zajam pokriva samo školarinu, dok većini mojih prijatelja pokriva još smještaj i život – hranu, izlaske i slično. Smještaj plaćaju moji roditelji, a odmah na početku faksa pronašao sam posao i od tada se više-manje sam financiram. Ponekad radim manje, primjerice dok imam ispite, pa mi roditelji pošalju nešto novaca – napominje.

Posebno ga je, kaže, oduševio odnos profesora i studenata koji bi nazvao i prijateljskim.

– Profesore zovemo osobnim imenom, uvijek su otvoreni za sva pitanja, prigovore i pohvale, radna atmosfera je ležerna i često ni nemam osjećaj da radimo već da se družimo, posebno na terenskoj nastavi i tijekom rada u laboratoriju – kaže Leon.

Treći semestar u potpunosti se odvija online, ispiti su otkazani
Ustupio Leon Bedeković Arnaut.

Trenutno stanje u svijetu posebno je utjecalo na ovu akademsku godinu, posebice zato što su prošli tjedan trebali provesti u nacionalnom parku u Španjolskoj na terenskoj nastavi i tome se posebno veselio. Što se tiče organizacije rada, imaju tri semestra pa je fakultet zatvoren samo tjedan dana prije nego što bi inače trebao.

– Trenutno sam na praznicima. Treći semestar, koji počinje 18. travnja u potpunosti se odvija online i ni jedan student se ne mora vratiti u Englesku sve do početka druge godine, znači do početka listopada. Ispiti su otkazani, a sada čekamo ostale detalje. Također, ako netko neće biti zadovoljan svojom ocjenom na kraju godine ili zamjenskim sustavom, postoji mogućnost polaganja ispita u kolovozu – objašnjava Leon koji se sredinom ožujka i sam morao vratiti u Koprivnicu zbog novonastale situacije uzrokovane pandemijom koronavirusa.

Bojao se zatvaranja granica

Kazao je kako s njim stanuje djevojka iz Zagreba s kojom se sprijateljio i odlučili su putovati zajedno kući što je olakšalo cijelo putovanje.

Ustupio Leon Bedeković Arnaut.

– Zapravo smo odlučili otići sa sveučilišta i prije nego što se zatvorilo jer smo pretpostavili da će se to uskoro dogoditi. Letjeli smo za Budimpeštu jer je to bio jedini direktan let, a bojali smo se da ne bismo zapeli negdje, ako bismo trebali presjedati. Bilo nam je stresno jer smo se bojali da će Hrvatska zatvoriti granice ili da nas neće pustiti iz zračne luke u Budimpešti, no sve je prošlo iznenađujuće glatko i nigdje nismo imali problema – istaknuo je i dodao da kada je još bio u Engleskoj, sve je bilo potpuno normalno, osim uputa i savjeta vlade da se održava higijena, nije bilo nikakvih restrikcija i zakona.

Po povratku je morao biti u samoizolaciji 14 dana, a napominje kako su pri ulasku u Hrvatsku popisali njihove osobne informacije i adresu na kojoj će biti u samoizolaciji te im dali papir s uputama kako se ponašati u samoizolaciji.

– Mene i Saru pokupio je moj tata u Budimpešti i doveo nas doma. On je bio u samoizolaciji sa mnom. Nije bilo potrebe za javljanjem liječniku, jer nitko od nas nije pokazivao ni razvio nikakve simptome – istaknuo je Leon i dodao kako je vrijeme u samoizolaciji iskoristio za izvršavanje fakultetskih obaveza, čitanje knjiga, gledanje filmova i serija.

Slušaj uživo
zatvori