Na 23. Danima travnjaka, manifestaciji koja se ovog vikenda održava u Koprivnici, tradicionalno su proglašeni najbolji i najperspektivniji proizvođači mlijeka, a od ove godine i najbolji proizvođači silaže.
Titulu najperspektivnijeg mladog proizvođača ponio je Dejan Bačani, 25-godišnjak iz Rumenjaka kod Svetog Petra Čvrsteca. Radi na OPG-u Mirko Bačani koji je u 2018. godini isporučio 142.175 kilograma kravljeg mlijeka.
Bačani je novinarima rekao kako ga je put od malih nogu odveo u stočarske vode, a ljubav prema tome usadio mu je djed. Stoga se krenuo i školovati u tom smjeru: studira stočarstvo u Mariboru, a titulu stručno prvostupnika – inženjera poljoprivrede stekao je na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima. Do kraja godine planira diplomirati i steći titulu magistra agronomije, a u budućnosti planira i postati europski sudac za holstein pasminu goveda, za što je lani bio na edukaciji u Poljskoj.
– Imamo 25 krava, oko 30 hektara zemlje. Planiramo još malo povećati proizvodnju, do nekih 30 muznih krava. Planiramo možda iskoristiti i sredstva iz europskih fondova da povećamo stajski prostor i broj krava – rekao je Bačani i dodao:
– Naravno da se od toga može živjeti jer se inače ne bismo time bavili. Vidim se u toj proizvodnji. Da se još neke stvari malo urede, to bi bio i preidealan posao.
Najboljim proizvođačima kravljeg mlijeka u županiji ove su godine proglašeni Damir Markešić iz Hudovljana, Ivica Mikulinjak iz Vojvodinca kod Rasinje te Antonio Panić iz Miklinovca.
U kategoriji proizvođača kozjeg mlijeka najbolji je Davor Korošec iz Đelekovca, druga je Suzana Oblaković iz Međa (Sv. Petar Orehovec), a treći Dubravko Vajdić iz Majurca.
Ove su godine prvi puta proglašeni i najbolji proizvođači silaže. Ocjenjivanje je provedeno u laboratoriju u Poljani Križevačkoj, a na temelju kemijske analize, fermentacijskih parametara, sadržaja minerala i provedenih mikrotoksikoloških ispitivanja, najboljom je proglašena silaža Franje Fučeka iz Ferdinandovca. Drugo su mjesto podijelili Milan Runjić iz Ferdinandovca i Miroslav Hubzin iz Čabraja, a treći je bio Slobodan Grubačević iz Male Rijeke.
I za kraj, u standardnoj laktaciji od 305 dana najveću proizvodnju mlijeka na području Koprivničko-križevačke županije ostvarili su Ivan Imbrišić iz Kozarevca s kravom Dega simentalske pasmine, proizvodnjom 12.183 kg mlijeka s 4,2% mliječne masti i 3,3% bjelančevina, te Zlatko Panić iz Miklinovca (Koprivnica) s kravom Asi holstein pasmine, proizvodnjom 16.201 kg mlijeka s 3,9% mliječne masti i 3,2% bjelančevina.