Subota, 23. studenoga 2024.

UPOZORENJE VLASNICIMA KUĆNIH LJUBIMACA Zbog oralne vakcinacije lisica, držite svoje pse i mačke pod nadzorom

Ministarstvo poljoprivrede, Uprava veterinarstva provodi u Hrvatskoj program oralne vakcinacije lisica.

Proljetnom kampanjom postiže se imunizacija lisica prije parenja, što znači da će odman biti cijepljen i njihov pomladak. Mamci su položeni iz zrakoplova, za naše područje s aerodroma Čakovec. Ukupno je u Hrvatskoj tako položeno 1.332.925 vakcinalnih mamaka koji u sebi sadrže potrebnu dozu cjepiva.

Mamci nisu opasni za kućne ljubimce i nisu namijenjeni cijepljenju pasa i mačaka protiv bjesnoće. Stoga se psi i mačke koji dođu u dodir s mamcem ne smatraju cijepljenima protiv bjesnoće.

Vlasnici kućnih ljubimaca moraju do kraja lipnja svoje pse i mačke, te ostale kućne ljubimce, držati pod nazdorom kako bi tijekom kretanja javnim površinama i parkovima spriječili njihov kontakt s cjepivom.

KAKO IZGLEDA CJEPIVO?

Cjepivo je u obliku otopine upakirano u plastično-aluminijsku kapsulu koja se nalazi u središtu hranjivog mamka. Mamak je izrađen od smjese ribljeg brašna te ima specifičan i intenzivan miris i okus koji je privlačan za divlje životinje. Tamno-smeđe je boje i izgledom podsjeća na kolačić. Privučene mirisima, lisice pronalaze mamke, zagrizu ih i probiju kapsulu. Dolaskom sluznice usta u dodir sa otopinom cjepiva započinje djelovanje cjepiva na imuni sustav životinje te u razdoblju od 21 dan životinje razviju imunitet koji ih štiti od bjesnoće najmanje 12 mjeseci. Mamak sadrži antibiotik tetraciklin koji se odlaže u zubima te predstavlja marker koji služi za dokaz da je lisica imunizirana.

ŠTO UČINITI AKO NAIĐETE NA MAMCE?

Mamce koje pronađete u prirodi ne smijete dirati niti micati! U slučaju da se mamac zatekne u dvorištu obiteljske kuće ili na javnoj površini (npr. igralište, park), može se ukloniti u najbliži grm van dvorišta ili rub šume, samo ukoliko se može izbjeći izravan dodir kože sa mamcem. Prilikom rukovanja s mamcima obvezno je nošenje zaštitnih rukavica. Neoštećeni mamac nije opasan za zdravlje ljudi, ali miris mamca može se prenijeti na kožu i smetati ljudima.

Ukoliko je vanjski omot mamca oštećen i tekućina (cjepivo) vidljiva, mamac više nije djelotvoran, te se takav mamac, obavezno noseći zaštitne rukavice, može odložiti u nepropusnu vrećicu i odnijeti najbližem veterinaru kako bi se mamac pravilno uklonio.

U slučaju dodirivanja omota mamca, treba dobro oprati ruke vodom i sapunom, a ukoliko je sadržaj mamca (tekućina cjepiva) došao u dodir sa kožom ili sluznicama potrebno se odmah obratiti liječniku.

ŠTO JE BJESNOĆA?

Bjesnoća je virusna zarazna bolest, opasna zoonoza od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi. U svjetskim razmjerima predstavlja jednu od najznačajnijih zoonoza s preko 55 000 slučajeva u ljudi godišnje. Učinkovita kontrola bjesnoće te njeno iskorjenjivanje može se postići stvaranjem imuniteta na bjesnoću sustavnom provedbom oralne vakcinacije lisica, što se kod nas uspješno i čini.

ŠTO AKO IPAK…?

U slučaju ugriza ili ogrebotine od psa, mačke, lisice ili neke druge divlje životinje postoji RIZIK za infekciju s virusom BJESNOĆE. U takvim slučajevima nužno je odmah temeljito OPRATI RANU s puno sapuna i tekuće vode te se što prije javiti LIJEČNIKU ili najbližoj antirabičnoj jedinici kako bi se pravovremeno poduzele sve potrebne mjere.

Spomenimo još da ovu preventivnu akciju većim dijelom financira Europska unija a Republika Hrvatska ima obvezu podmiriti svega četvrtinu toga troška iz svog proračuna.

Da je ova akcija, koja se na ovakav način u Hrvatskoj provodi od 2011. godine, učinkovita, govori i podatak da je posljednji slučaj bjesnoće u našoj zemlji zabilježen 2014. godine.

Slušaj uživo
zatvori