Radna skupina za Odlagalište otpada Piškornica izvijestila je o provedenom monitoringu površinskih i podzemnih voda.
Od 2015. godine, od kad odlagalištem otpada na Piškornici upravlja Regionalni centar za gospodarenje otpadom, četiri puta godišnje se kontrolira podzemna voda na kontrolnim piezometrima, potom površinske vode potoka Gliboki – uzvodno i nizvodne, te procjedna voda iz laguna.
Jednom godišnje mjeri se pak stanje površinskih oborinskih voda. No kakav je utjecaj Piškornice na okoliš nemoguće je utvrditi, rekao je viši stručni suradnik za zaštitu okoliša u Piškornici Nikola Martinaga istaknuvši i da za to postoji konkretan razlog:
– Nije bilo poznato nulto stanje oko odlagališta. Problem je i u tome što nema kontinuiteta u promatranim parametrima. Konkretno, zakonskim i podzakonskim aktima bile su propisane različite tvari koje se moraju mjeriti i analizirati u tim uzorkovanjima. Osim toga, još uvijek postoji oko 100.000 kubika starog otpada koji nije u potpunosti saniran. On je unutar obuhvata RCGO-a Piškornica, ali izvan trenutnog odlagališta. Nema propisanih maksimalnih dopuštenih koncentracija za većinu parametara. Od njih dvadesetak propisane su veličine za njih pet, šest. Problem je i u postojećoj piezometarskoj motriteljskoj mreži. Ona, prema našem mišljenju, nije adekvatna, nije kakva bi trebala biti.
Prema provedenim mjerenjima čini se da odlagalište Piškornica nema utjecaja na vode potoka Gliboki jer su vrijednosti očitane uzvodno i nizvodno ujednačene. A o utjecaju Piškornice na podzemne vode, Damir Ruk iz Koprivničkih voda je rekao:
– Prema strateškoj odrednici naše županije, voda je naš strateški interes. No valja podsjetiti da odlagalište Piškornica tu postoji već desetljećima. Odlagalište nije u zoni sanitarne zaštite. Područje odlagališta, u odnosu na izvorište Ivanščak, ne teče u tom smjeru. Teče pod kutom od 90 stupnjeva – podzemna voda, ugrubo, prati tok potoka Gliboki. Pri znatno većim crpnim količinama izvorište Ivanščak nije ugroženo od odlagališta otpada.
Jasna Nemčić Jurec iz Zavoda za javno zdravstvo upozorila je da podzemna voda koju se kontrolira nije za piće, no dugogodišnjim monitorinzima može se utvrditi što se s njom događa:
– Rezultati, ako ništa drugo, mogu poslužiti da vidimo ima li čega ili ne. Ti parametri koji su vrlo štetni, organski spojevi i teški metali, vrlo često su izvan granica osjetljivosti. Barem smo sigurni da ih nema. Čak i ako još uvijek nemamo pravilnika kojima se to područje regulira, sada smo sigurni da ih nema.
U Radnoj skupini smatraju da je, kod teških metala primjerice, vrlo teško utvrditi dolaze li s odlagališta otpada ili iz drugih izvora, poput poljoprivredne proizvodnje .
A kako bi se ustanovio kvalitetan sustav, Radna skupina je predložila izradu Studije ocjene stanja vode i tla na neposrednom utjecajnom području odlagališta otpada Piškornica; sanaciju starog, nesaniranog otpada odlaganog do 2005. godine; izgradnju adekvatne piezometarske motriteljske mreže s više piezometara nego što ih ima danas; razmatranje dostatnosti sadašnjih kapaciteta laguna te tehnološka rješenja i operativne postupke recirkulacije i zbrinjavanja procjednih voda; implementaciju protupožarne mjere visoke sigurnosne razine i izgradnju sustava aktivnog otplinjavanja.