Koprivničko Udruženje obrtnika pozvalo je prije nekoliko mjeseci građane da prijave “fušere” koji rade na crno.
Radio Drava je tim povodom pitala tajnicu Jasminu Markotu u kojoj je fazi ta akcija.
Na nuli! Budimo iskreni pa ćemo reći na nuli. Mi imamo neke podatke od prije. Skupili smo ih samoinicijativno bez građana. Građani su nam došli u nekoliko navrata, ali smo vrlo brzo shvatili da je riječ o osobnim obračunima, a ne o stvarnoj želji da se suzbije rad na crno.
Stoga Udruženje obrtnika očekuje da državne službe odrade svoj dio posla.
Ako nam se građani budu javili, mi ćemo podatke zaprimiti, provjeriti i proslijediti dalje. Nažalost, mi svoje resurse više ne možemo na to trošiti. Netko je u državi za to plaćen. Postoji zakon po kojemu se to treba raditi i po kojemu treba postupati. Nažalost, dobili smo informacije da službe koje bi to trebale raditi su zauzete s nekim drugim vrstama protuzakonitog djelovanja na tržištu tako da – prema našim informacijama, za dio sive ekonomije koji se zove rad na crno nemaju vremena.
U koprivničkom Udruženju obrtnika jako su razočarani što nitko od ozbiljnih pretendenata za vođenje Hrvatskom tijekom dosadašnjih pregovora nije prepoznao da je rad na crno problem koji treba rješavati u našoj zemlji.
Pod sivom zonom stalno smatraju onaj promet koji nije prijavljen od registriranih dok o velikom dijelu sakrivenom u neregistriranom radu nitko ne govori. Molim u ime HOK-a, koprivničkih obrtnika da svi koji žele sudjelovati u novoj vlasti o tome razmisle, osim što kao prve poteze najavljuju ukidanje komora. Meni je to čak i tragikomično.
Markota zaključuje da se politička vlast Hrvatske, umjesto da konkretnim mjerama pospješi obrtništvo i poduzetništvo, želi riješiti jakih komora koje jedine štite interese obrtnika i poduzetnika.