Hrvatska odavno ne može bez stranih radnika.
Razlozi su tome mnogi, od negativnih demografskih trendova i iseljavanja pa do onih prosto ekonomskih – strani je radnik često jeftiniji.
Upravo se o problemu stranih radnika govorilo u ovotjednoj emisiji ”Otvoreno” na HRT-u, prenosi Index.
Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike rekao je kako prema podacima iz travnja u Hrvatskoj imamo otprilike 136.000 stranih radnika.
Zanimljiv je i podatak da većina njih, suprotno općem mišljenju, zapravo dolazi iz Europe odnosno iz susjednih zemalja, a najviše rade u sektorima turizma i građevine.
O tome zašto strani radnici uopće i dolaze u Hrvatsku više je rekao Ante Perica iz Centra za internacionalizaciju poslovanja HGK, istaknuvši kako je popriličan broj hrvatskih radnika nakon krize 2008. godine te otvaranja granica ulaskom Hrvatske u Europsku uniju svoju sreću otišao potražiti negdje drugdje.
– Tu nam je nastala ”rupa” koja se morala zakrpati, tvrtke su se okrenule stranoj radnoj snazi. Dok se naša radna snaga ne vrati iz Europe, tvrtke će zapošljavati strance – rekao je.
Stjepan Jagodin iz Koordinacije za agencijski rad i posredovanje pri zapošljavanju Hrvatske udruge poslodavaca pojasnio je pak da Nepal prednjači s brojem stranih radnika tek zato što je procedura za Nepal jednostavnija i povoljnija za poslodavce.
Jagodin je, međutim, istaknuo kako će novi Zakon o strancima olakšati poslovanje koje im trenutno otežava.
To je i jedan od razloga, rečeno je u emisiji, što je u Hrvatskoj registrirano oko 800 agencija za posredovanje pri zapošljavanju stranih radnika. To su registrirane agencije pod nadzorom države, no takav agencijski posao mogu raditi i druge tvrtke koje se ne nalaze u registrima i nad kojima država onda nema kontrolu, a što može stvoriti određene probleme.