Muzej grada Koprivnice i Društvo žena Đelekovec započeli su s provedbom projekta zaštite nematerijalne kulturne baštine pod nazivom Umijeće izrade tjestenine za juhu – “požiraki” i alata za njihovu izradu koji podržava i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.
Umijeće pripreme tijesta požiraka u Đelekovcu kontinuirano je poznata praksa stanovništva Đelekovca od kraja 19. stoljeća do danas. Radi se o tjestenini od jaja, brašna i vode koja se mijesi, valja te uz pomoć drvenog alata namata u specifičan oblik koji podsjeća na požirak što je kajkavska riječ za grkljan, po kojem je dobila i naziv. Prstenastog je oblika, s utorima, a pripremala se za svatovsku juhu. Osim toga, požiraki su se pripremali za dodatak kokošjoj juhi koja se spravljala za blagdane Božić, Uskrs, proščenje za Veliku Gospu i druge svečane prilike u životu obitelji, a koje spadaju u običaje životnog ciklusa. Izrada tankog valjanog i sušenog tijesta za juhu kulinarska je vještina srednjoeuropskog, austrougarskog kulturnog kruga, ali su dostupnost prirodnih resursa u vidu obilja domaćih jaja, pšeničnog brašna i lokalne prehrambene navike uvjetovali nastanak ovog specifikuma karakterističnog za Đelekovec. Ta je specifičnost vidljiva u obliku koji podsjeća na grkljane, a dobiva se uz pomoć ručno izrađenog alata. Druga specifičnost je u nazivu, budući da se riječ požiraki izgovara s posebnim naglaskom karakterističnim za Đelekovec. Sastojci za požirake sve do kraja 20. stoljeća bili su dostupni i jeftini jer su se proizvodili kod kuće. U odnosu na druge tjestenine za juhu poput domaćih rezanaca i krpica, okusnu i vizualnu posebnost požirakima daje karakterističan oblik i debljina tijesta. Bogat i pun okus proizlazi iz kvalitete svježih, po mogućnosti domaćih namirnica i njihovog izbalansiranog omjera. Također, za osebujan okus važan je način izrade tijesta koji zahtijeva puno prakse i vještu ruku, kao i specifična znanja koja se ne mogu pronaći u receptu već se usmenim putem i primjerom prenose s generacije na generaciju. Da bi se to postiglo potrebno je osim vještine imati i dobar alat čija izrada se na isti način prenosi s generacije na generaciju i koji se u pojedinim obiteljima čuva i koristi po nekoliko desetljeća.
Osobita vrijednost postupka izrade ovog tijesta za svatovsku juhu bila je u tome što se on obavljao kao svojevrsni društveni događaj u kojem su se gazdarice družile, razmjenjivale iskustva u izradi i uspoređivale kvalitetu i različitosti izrade. Deset do četrnaest dana prije svadbe održavala se priprema požiraka, a prisustvovalo je više žena, domaćica vještih u njihovoj izradi. Ovo razdoblje bilo je potrebno kako bi se požiraki dobro osušili prije ukuhavanja u juhu. Za juhu namijenjenu broju od 150 svatova bilo je potrebno zamijesiti tijesto od 50 jaja. Za jednu osobu bilo je potrebno izraditi jednu šaku požiraka, a to je značilo 60 komada. Požiraki se pripremaju isključivo u juhi i nije zabilježeno njihovo pripremanje kao samostalnog jela.
U današnje vrijeme požiraki se sve manje pripremaju po recepturi i na način kako je opisano, a to pogotovo vrijedi za pripremu svatovske juhe. Suvremene domaćice pripremaju je još ponekad nedjeljom i blagdanom za obitelj. Rjeđe će takvu juhu ponuditi gostima prilikom većih okupljanja poput proščenja, krštenja ili rođendana. S druge strane, stanovnici Đelekovca smatraju požirake lokalnom specifičnošću velike starine, svjesni su potrebe čuvanja i prenošenja umijeća njihove pripreme, kao i veze s načinom života koji podrazumijeva međusobno pomaganje i solidarnost te druženje tijekom najvažnijih životnih događaja uz dobru hranu. U tu svrhu Društvo žena Đelekovec i Osnovna škola Mihovil Pavlek Miškina Đelekovec, uz potporu lokalne zajednice, organiziraju radionice, prezentacije i degustacije svatovske juhe s požirakima na različitim manifestacijama te stručnim skupovima. Muzej grada Koprivnice ovim projektom nastoji im pružiti potporu u dokumentiranju, prezentiranju i stručnoj interpretaciji ovog umijeća uvrštenog među preventivno zaštićena nematerijalna kulturna dobra Republike Hrvatske. Osim radionica i predavanja za djecu i odrasle projekt će obuhvatiti izradu kataloga i dokumentarnog filma koji će javnosti biti predstavljeni tijekom listopada.
