Nakon sjajne prošlogodišnje poljoprivredne sezone, Podravka je u novu krenula još ambicioznije, posebno kada je u pitanju sadnja rajčice, koja je upravo u tijeku, kako na vlastitim, tako i na poljima kooperanata.
Poručili su tako iz kompanije i dodali da je plan za ovu godinu popuniti proizvodne kapacitete pogona za preradu rajčice u sklopu Tvornice voća i povrća u Varaždinu, što premašuje 40.000 tona.
– To će biti povećanje od 25 posto u odnosu na 2024. kada je Podravka preradila više od 30.000 tona rajčice. Takvi rezultati ostvareni su zahvaljujući odličnoj suradnji s kooperantima diljem Hrvatske. Podravka je tako postala samodostatna u proizvodnji pasirane rajčice, što znači da sva rajčica koja se koristi u proizvodnji Podravkine pasirane rajčice dolazi isključivo iz hrvatskih polja. Podravkini kooperanti od prošle se godine nalaze diljem Hrvatske – u Istri, Slavoniji, Međimurju, varaždinskome kraju i Podravini – objašnjavaju u Podravki.
Podsjećaju da je u ljeto 2024. u rad pušten i novi pogon za preradu rajčice u Varaždinu, koji je bio dio snažnog investicijskog ciklusa zaključenog 2025.
– Riječ je o investiciji koja je predstavila značajan iskorak u modernizaciji i povećanju kapaciteta primarne prerade svježe rajčice u kontinentalnoj Hrvatskoj, omogućujući tako sigurnost kontinuiteta vlastite proizvodnje. Ukupni preradbeni kapaciteti pogona premašuju 40.000 tona, dok se dnevno u njemu preradi i po 1.000 tona rajčice – ističu.
Nastavljaju da je osim rajčice počela i sadnja paprike, dok su ratarske kulture – pšenica, raž, kukuruz i uljana repica te cikla i grašak već posijani.
– Od svih ovih kultura u novoj se poljoprivrednoj sezoni očekuje više od 70.000 tona poljoprivrednih sirovina. U tome prednjači rajčica koja će većinski stići s polja Podravkinih kooperanata kojih samo za ovu kulturu ove godine ima više od 70 – naglašavaju.
Kažu i kako se Podravkina poljoprivredna strategija, koja je sastavni dio šire Strategije održivog poslovanja, ne fokusira samo na trenutne potrebe tržišta, već i na buduće izazove uzrokovane klimatskim promjenama i geopolitičkom nestabilnošću.
– Faktori su to koji utječu na globalne poremećaje u lancima opskrbe, zbog čega je planirano i daljnje jačanje poljoprivrednih aktivnosti i ulaganja u godinama koje dolaze – zaključuju.


