Dječji klub Tratinčica djeluje od 2015. godine, a u sklopu njega predškolcima se nudi nekoliko igraonica – ritmička, glazbena igraonica “Notice”, dramska skupina “Čarobna kutija”, klinci kreativci, lumenkići, slovkići i robotika.
Što su sve radili ove pedagoške godine pokazali su na završnoj priredbi u koprivničkom Domoljubu, a kako nam je rekla voditeljica kluba Bojana Kežman, bilo je veselo i razigrano.
– S djecom ni ne može biti drugačije. Lijepo je bilo vidjeti djecu, naše male polaznike, koji su se predstavili kroz pjesmu, ples, glumu i izložbu. Bili su ponosni i oni i njihovi roditelji – rekla nam je naša sugovornica.
>> FOTO Polaznici Dječjeg kluba Tratinčica oduševili svojim izvedbama i radovima
Podsjetila je da klub postoji od 2015. godine, ali same igraonice postoje puno dulje. Nastavila je da su u početku funkcionirale u sklopu Dječjeg vrtića Tratinčica, i ako tako gledamo, najdugovječnija igraonica bila je Dječji zbor Tratinčica koji je sa svojim djelovanjem počeo još prije 40-ak godina.
– Dječji klub je zapravo udruga koja djeluje na području Koprivnice, a trenutno ima 11 aktivnih članica koje provode programe, a s nama je i naša računovotkinja koja brine o financijskom dijelu. Imamo sedam programa u sklopu naše udruge. Robotika se bavi početnim programiranjem za predškolce, a vodi ju Višnja Markovčić, zatim imamo likovnu igraonicu “Klinci kreativci” koju vodim ja, i “Slovkiće” koja se bavi problematikom djece s teškoćama u učenju, a vode ju Matea Ružić i Vesna Pelesk i tu ih pripremaju za njihovo buduće školovanje da bi im bilo što lakše nositi se sa školskim obavezama. Tu je i igraonica “Lumenkići” za potencijalno darovitu djecu koju vodimo Katarina Dergez i ja. Ritmiku vodi Mimoza Tatari Strelec, glazbenu igraonicu “Notice” Nikolina Šestak i Romana Turek, a dramsku “Čarobna kutija” Lidija Češnjaj – objasnila je.
Dodala je kako nastoje održati kvalitetu programa, stoga im je važno da voditeljice budu educirane za područja kojima se bave i da konstantno rade na svom profesionalnom razvoju pa su voditeljice tako odgojiteljice, logopedica i psihologinja.
– Najviše smo usmjereni na djecu predškolske dobi, no djeca i dalje nakon što završe s vrtićem, dolaze na igraonice pa razmatramo mogućnost da uključimo i djecu mlađe školske dobi. U sve igraonice su slobodni i otvoreni upisi, osim za lumenkiće i slovkiće jer su to specifične igraonice. Naš cilj je pružiti djeci mogućnost da sudjeluju u kvalitetnim i stručno vođenim programima i da provode svoje vrijeme u aktivnostima koje vole, da razvijaju svoje specifične interese i na taj način razvijaju svoje sposobnosti i znanja. S druge strane, želimo da razviju vještine koje će im omogućiti da lakše prolaze kroz svoje buduće školske obaveze – zaključila je naša sugovornica napomenuvši kako su pred njima novi izazovi.
S otvaranjem novog vrtića, djelovanje kluba će se proširiti.
– Naši planovi su da nastavimo i dalje s podizanjem kvalitete postojećih programa, a postoje interesi i ideje nekih odgojiteljica za pokretanje nekih novih programa pa se nadamo da će se i one odvažiti i upustiti u to. Već duže vrijeme razmišljamo o tome da povećamo učestalost jednodnevnih radionica, odnosno radionica koje bi trajale od sat, dva, posebno tijekom praznika kada se općenito smanjuje broj programa koje djeca mogu polaziti – pojasnila je.