Preventivna veterina i sistematski pregledi pasa i mačaka
Promicanje zdravlja koje obuhvaća brojne postupke, metode i mjere kojima bi veterinari i zdravstvo trebali djelovati na različite faktore utječu na zdravlje opće populacije.
Redovita zaštita repelentima, zakonom propisana cijepljenja, neobavezna ali vrlo preporučljiva cijepljenja, dnevna vježba i kretanje, pravilna prehrana i slično primjeri su o kojima veterinari bez ustručavanja komuniciraju s klijentima i na taj način promiču zdravlje. I svojih ljubimaca ,ali i svoje zdravlje! Sve zajedno ima jedinstven cilj, a taj je PREVENCIJA BOLESTI.
O primarnoj prevenciji mnogo toga znaju i sami vlasnici. To su upravo navedena cijepljenja, rješavanje unutarnjih I vanjskih parazita (krpelja, buha komaraca, papatača…) zdrava hrana, kontrola tjelesne težine, prehrana.
Sekundarna prevencija obuhvaća otkrivanje oboljelih u ranom stadiju bolesti, u svrhu pravovremenog sprječavanja progresije bolesti, očuvanja kvalitete života i produžavanja životnog vijeka. To je ono što nudimo kada govorimo o SISTEMATSKOM PREGLEDU.
Kako unaprijediti sekundarnu prevenciju?
Uvođenje radnih protokola u veterini kojima ona obuhvaća sistematske preglede za koje su očiti kandidati svi pacijenti starosne dobi 7 i više godina. To su pokazale brojne studije!
Što sistematski pregled uključuje?
Detaljan klinički pregled (težina, usna šupljina, pregled dlake, ušiju, mjerenje temperature, palpacija abdomena, svih vanjskih palpatornih limfnih čvorova, auskultacija srca I pluća te općenito stanje muskulature i skeletnog sustava u hodu i mirovanju.)
Zatim UZV abdomena, EKG, kompletna krvna slika, biokemija (17 biokemijskih parametara, SDMA – enzim za rano otkrivanje problema s bubrezima, TT4 – hormon štitnjače, analiza urina te RTG po potrebi i to onog dijela tijela za koji smatramo da je će RTG rezultat pokazati bit problema.
Bitno je reći da se sistematski pregled ne može požurivati, on potraje oko sat vremena, a i nakon što se obave sve ove radnje slijedi razgovor s klijentom uz objašnjenje rezultata pretraga te o budućoj dinamici kontrola tj. sljedećeg sistematskog pregleda.
Po čemu su nam specifične mačke?
Velik broja mačaka na našem području još nije testiran na FIV I FeLV (mačju sidu I mačju leukemiju). Stoga pri sistematskom pregledu, ako navedeno testiranje nije još obavljeno, sad ga radimo. To je SNAP test koji se napravi iz krvi koju prikupljamo tijekom vađenja za ostale pretrage i dovoljno je doslovno 3 kapi krvi.
Kako doći do termina za sistematski pregled?
Dovoljan je kratak razgovor s nekim od osoblja i vlasnik dobiva termin koji je tada rezerviran samo za njega.
Želimo da vlasnicima bude jasno da je sistematski pregled jednom godišnje identičan kao kad bi se čovjeku starosne dobi od 44 do 56 godina preporučilo napraviti sistematski pregled svakih 4 do 5 godina. Uslijed produženja životnog vijeka pacijenata i skrbi koju klijenti očekuju, preventivna veterina je od presudne važnosti. Nadalje, današnje generacije vlasnika kućnih ljubimaca očekuju personaliziranu skrb i razgovor s veterinarom – mi u našoj Ambulanti OTTO to omogućujemo.
Ambulanta OTTO u Koprivnici provodi sistematske preglede ključne za zdravlje vaših ljubimaca, a najsretnijem čitatelju daruje sistematski pregled u vrijednosti 200 eura.
Sretni dobitnik je Jurica Piškor, a informacije smo vam poslali u inbox.