Subota, 10. svibnja 2025.

Promocija suvremene monografije ‘Općina Drnje u gornjoj hrvatskoj Podravini – izabrane teme’ održat će se na Uskrs

Promocija suvremene monografije “Općina Drnje u gornjoj hrvatskoj Podravini – Izabrane teme” održat će se na sam Uskrs, 20. travnja.

Početak je predviđen u 18 sati, a predstavljanje će biti upriličeno u školskoj dvorani u Osnovnoj školi Fran Koncelak Drnje.

Proslava će se nastaviti u Društvenom domu u Drnju gdje će od 19 sati nastupati Tamburaški sastav Scandall, a u 20 sati slijedi podjela gulaša za sve posjetitelje. Nakon toga slijedi koncert Tamburaškog sastava Fijaker. Ulaz na sva događanja i koncert je slobodan i svi su dobrodošli.


Suvremena monografija Općine Drnje

Ljubitelji knjige i pisane riječi složit će se da nema prikladnijeg načina za obilježavanje 32. obljetnice djelovanja Općine Drnje od prigodne knjige koja će ostati na korist svim žiteljima njezinih triju naselja (Torčeca, Botova i Drnja) te široj zainteresiranoj javnosti i posjetiteljima Općine.

Suvremena monografija “Općina Drnje u gornjoj hrvatskoj Podravini – Izabrane teme” impresivna je po izgledu, formatu i opsegu (352 str.), tvrdo je ukoričena te obiluje velikim brojem fotografija, od kojih je veći dio snimio profesionalni fotograf Ivan Brkić, i to najvećim dijelom dronom. Njegove fotografije pružaju dobar uvid u današnji izgled naselja, kulturno-povijesnih spomenika te nizinskih krajolika Općine koja je smještena u gornjoj hrvatskoj Podravini, neposredno uz rijeku Dravu.

Za izradu tekstova knjige zaslužan je tim od osam autora okupljen oko glavne urednice, povjesničarke umjetnosti i etnologinje Petre Somek koja ima veliko iskustvo u uređivanju knjiga i časopisa Meridijani. Njezin sadržaj razdijeljen je u 12 poglavlja ili tema.

U prvom i drugom poglavlju magistar geografije Mladen Matica pozabavio se prometno-geografskim položajem Općine Drnje te razvojem naseljenosti i stanovništvom. Izloženi su detaljni podaci popisa stanovništva od 1857. do 2021. godine, kao i recentni podaci o prirodnom kretanju broja stanovnika i migracijama. Sve je potkrijepljeno brojnim grafikonima i tablicama. Općina Drnje svoj maksimalni broj stanovnika imala je 1931. godine – ukupno 2808 žitelja, a od 1953. slijedi kontinuirani pad sve do današnjih dana. Prema posljednjem popisu 2021. godine Općina je imala točno 1533 stanovnika.

U trećem poglavlju biolog Goran Šafarek iz Koprivnice obrađuje prirodu Općine Drnje – staništa, floru i faunu. Predstavljena su zaštićena područja Općine vezana uz Regionalni park Mura – Drava, mrežu Natura 2000 te Rezervat biosfere Mura – Drava – Dunav. Šafarek piše i o najznačajnijim elementima georaznolikosti i bioraznolikosti te krajobrazne vrijednosti tog područja (jezero Šoderica, šume, rijeka Drava i travnjaci).

Četvrto poglavlje napisao je domaći sin, povjesničar Hrvoje Petrić, danas redoviti profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. On je još prije 25 godina kao mladi povjesničar napisao diplomski rad “Općina i župa Drnje” koji je tiskan 2000. godine u obliku knjige u izdanju Nakladne kuće “Dr. Feletar” (kasnije integrirane u Meridijane). U tom naslovu, na koji se i danas referiraju brojni znanstvenici koji se bave istraživanjem drnjanske Podravine, Petrić je iznio brojne nove spoznaje do kojih je došao predanim radom na povijesnoj građi i brojnim izvorima. Teme koje je tada temeljito obradio ponajviše su bile vezane uz povijest mjesta i župe, prirodno-geografska obilježja, školstvo te kulturni, sportski i društveni život. Hrvoje je rodom iz Drnja i vrstan je poznavatelj povijesti svoga kraja, a s ocem Mijom Petrićem, dugogodišnjem ravnateljem drnjanske Osnovne škole, 2009. napisao je još jednu knjigu “Prilozi za povijest škola u Drnju i okolici” koja je izašla u povodu 360. obljetnice organiziranog školstva, i to u izdanju Osnovne škole Fran Koncelak. Sada, 25 godina nakon prvog izdanja, u ovom naslovu Petrić sublimira najvažnija povijesna događanja od prvih tragova naseljavanja do osnutka Općine 1993. godine.

U petom poglavlju direktor Turističke zajednice područja “Središnja Podravina”, povjesničar Nikola Cik donosi pregled povijesti župe Rođenja Blažene Djevice Marije u Drnju s popisom župnika te podacima vezenim za gradnju župne crkve u Drnju i kapele u Torčecu.

Mlada povjesničarka, dr. sc. Nikolina Šimetin Šegvić autorica je šestog poglavlja koje donosi pregled razvoja osnovnog školstva u Drnju s naglaskom na posljednjih 25 godina, o čemu još nije bilo riječi. Uz dostupnu literaturu, najvažniji izvor rada su brižno pisane i čuvane školske spomenice koje predstavljaju korniku škole, ali i samog Drnja.

Sedmo poglavlje daje pregled najvažnijih kulturno-povijesnih spomenika i tradicijskog graditeljstva koje je istražila povjesničarka umjetnosti i etnologinja Draženka Jalšić Ernečić, djelatnica Koprivničkog muzeja. Ona se odnose na župnu crkvu Rođenja Blažene Djevice Marije u Drnju, kapelu Presvetog Srca Isusova u Torčecu, dvije kapelice sv. Ivana Nepomuka, nekoliko raspela te tradicijske koševe u Torčecu i tradicijsku arhitekturu koja nam je vidljiva još samo na starim fotografijama.

Osmo poglavlje napisala je njezina kolegica, etnologinja Vesna Peršić Kovač, a problematizira nastanak i ulogu specifične vezene nošnje Hrvatskog srca u Drnju. U devetom poglavlju ponovno se kratko javlja povjesničar Hrvoje Petrić zapisom o “Drnjanskoj pjesmarici” koja spada među najstarije i najvrednije izvore hrvatske kajkavske usmene književnosti.

Slijedi deseto poglavlje mr. sc. Mladena Matice u kojem daje prikaz suvremenog gospodarstva Općine Drnje koje se oslanja na poljoprivredu, manje obrte te eksploataciju mineralnih sirovina šljunka i pijeska, kao i manju industrijsku proizvodnju.

Povjesničar Nikola Cik u jedanaestom poglavlju detaljno obrađuje suvremenu povijest i ulaganja Općine Drnje od 1993. do 2025. godine tijekom rada nekoliko općinskih načelnika.
Dvanaesto poglavlje priredila je urednica Petra Somek u suradnji s načelnikom Petrom Dombajem i brojnim suradnicima, voditeljima i/ili tajnicima društava i udruga, a govori o bogatoj društvenoj djelatnosti Općine Drnje. Pobrojen je i opisan rad 11 aktualnih društava: dvije udruge žena (“Hrvatsko srce” u Drnju i Udruge žena Torčec), rad Dobrovoljnog vatrogasnog društva Torčec (koje ima novi vatrogasni dom), bogat sportski život Općine (ribolovni klubovi Štuka i Amur, lovačka udruga Fazan, nogometni klubovi Podravec i Tomislav, košarkašice), kao i društvo Crvenog križa i Udruga dobrovoljaca Domovinskog rata.

Knjiga završava kratkim intervjuom urednice Petre Somek s načelnikom Općine Petrom Dombajem (načelnik u drugom mandatu) u kojem se osvrnuo na najvažnija dosadašnja ostvarenja Općine, kao i na daljnja ulaganja.

Spomenimo i to da je knjigu dizajnirao Siniša Nikolić iz zagrebačkog grafičkog studija Duplerica, a kvalitetno otisnula tiskara Printera grupa iz Svete Nedelje.

Knjiga je izašla kao 116. knjiga u bogatoj biblioteci Historia Croatica izdavačke kuće Meridijani, u kojoj je dosad izašlo više od 35 monografija raznih gradova i općina, ponajviše sjeverozapadne Hrvatske.

Autori i urednica vjeruju da će ova knjiga biti poticaj i drugim istraživačima i znanstvenicima za detaljniju obradu novih ili produbljivanje iznesenih spoznaja vezanih uz Općinu Drnje.

Uz dvanaest izabranih autorskih tekstova pisanih na pristupačan način te uz obilje odličnih fotografija, monografija o Općini Drnje u izdanju izdavačke kuće Meridijani svježa je, zanimljiva i suvremena knjiga koja bi trebala zadovoljiti čitatelje današnjeg vremena. (Petra Somek)

INFO
Naslov knjige: Općina Drnje u gornjoj hrvatskoj Podravini – Izabrane teme
Nakladnik: Izdavačka kuća Meridijani, Samobor
Biblioteka: Historia Croatica, Knjiga 116, prvo izdanje
Urednica: Petra Somek, prof.
Autori tekstova (abecednim redom): Nikola Cik, Draženka Jalšić Ernečić, Mladen Matica, Vesna Peršić Kovač, Hrvoje Petrić, Goran Šafarek, Nikolina Šimetin Šegvić
Recenzenti: prof. dr. sc. Hrvoje Gračanin i dr. sc. Željko Karaula
Format: 20 x 27 cm, u boji
Broj stranica: 352

Organizatori su Općina Drnje i Turistička zajednica područja Središnja Podravina.

Slušaj uživo
zatvori