Srijeda, 21. svibnja 2025.

Mraz izazvao probleme u nasadima voćaka. Uzgajivač jabuka Damir Cmrk: Tek će se vidjeti koji su razmjeri štete

Proljeće je stiglo, no zimske su temperature ostale.

Tako je barem bilo početkom travnja, a što je zabrinulo uzgajivače voća koji su zbog jutarnjeg mraza pretrpjeli određene štete.

Rani proljetni jutarnji mraz ima izrazito negativan utjecaj na osnovne fiziološke procese u biljkama te ih može usporiti ili potpuno prekinuti.

Kako nam je rekla inženjerka agronomije Vesna Sertić, treba razlikovati mraz i niske temperature.

– Voćke nisu u potpunosti moja struka, ali svakako valja razlikovati mraz od niskih temperatura. Mraz napravi veću štetu jer, kako se to narodski kaže, “pofuri” tek nastale cvjetove voćaka, a slično je i s ledenim vjetrom. Cvjetovi se osuše, postanu smeđi i kasnije se nema što oploditi. Kod niskih se temperatura, s druge strane, cvijet ipak može održati na životu – rekla nam je.

Snimio: Ivan Grobenski.

Naknadne pomoći nema

Pravi razmjeri štete, dodaje, vidjet će se tek kasnije kada će biti vrijeme da se formiraju plodovi.

– Naknadne pomoći nema, ali postoje različite tehnike prevencije. Jedna od novijih je takozvano zaleđivanje, cvijet se konzervira kao da je u škrinji, a kad se kasnije lagano odmrzne, živ je i neoštećen. Mnogo je češće, međutim, upuhivanje toplog zraka kako bi se spriječila pojava mraza ili ledenog vjetra, a tradicionalno su ljudi u nasadima palili lomače kako bi podigli temperature zraka – pojasnila je i dodala kako bi najbolje bilo saditi sorte koje kasnije ulaze u cvat, no s obzirom na klimatske promjene, sve je manje pravila pa je i teško predvidjeti kada bi mraz mogao doći ili proći.

Slično govori i uzgajivač jabuka Damir Cmrk, ističući da šteta od mraza sigurno postoji, no treba proći još vremena kako bi se vidjelo kolika je.

– Štete ima, no treba još vremena za procjenu. Minus koji je zabilježen u mom voćnjaku u prosjeku je oko -2 Celzijeva stupnja. Sve ovisi o tome u kojoj je fazi razvoja koja voćna vrsta, u zelenom pupu ili cvatnji – pojašnjava Cmrk.

Snimio Valentino Štefanek.

Klimatske promjene

Kaže i kako neki pupovi njegovih jabuka izgledaju dobro, dok se na drugima vidi određena promjena boje.

– Postoji mogućnost da je namrzlo, ali ne i smrzlo. Moguće je da će jabuke cvasti, ali će plod biti deformiran ili će se formirati plodovi bez koštica pa će ih biljka sama odbaciti – priča Cmrk.

Dodaje i kako se u posljednjih godina događa nešto što je drugačije od uobičajenog mraza, a zbog čega se na mjestima u zemlji mjeri temperatura i do -5 Celzijevih stupnjeva.

– Nešto se očito klimatski mijenja, tipičnu zimu nemamo pa voćke ne odlaze u svoje klasično zimsko mirovanje…. Nije svaki mraz jednako opasan, treba uzeti u obzir i kada se on pojavi, koliko traje i kojeg je intenziteta, no čim se voćka „pokrene” i u njoj počnu kolati sokovi, mraz je opasa – objašnjava.

Uzgojem jabuka, kaže, bavi se već više od dvadeset godina, no nedavno je na jednom predavanju od stručnjaka tražio savjet o obrani od mraza.

– Stručnjakinja iz Zagreba rekla je da bi najbolje bilo nasade imati na nekoj većoj nadmorskoj visini, no to je u ovom našem podneblju gotovo nemoguće – zaključuje.

Snimio Valentino Štefanek.
Slušaj uživo
zatvori