Učenička zadruga Vretence Osnovne škole Braća Radić iz Koprivnice pravi je primjer kako škola može biti mnogo više od nastavnog plana i programa.
Ona može biti mjesto susreta ideja, kreativnosti, suradnje i velikog srca. Osnovana 2022. godine iz zajedničke inicijative učitelja i učenika. Zadruga povezuje učenje s praktičnim radom, potiče razvoj poduzetničkih vještina i gradi zajednicu u kojoj svaki učenik može pronaći svoje mjesto.
Zadruga je danas dom za više od 200 učenika, a kroz rad zadruge prošlo je i mnogo učitelja, roditelja i suradnika. Sve je počelo s otprilike stotinu članova, ali interes je stalno rastao. Kako i ne bi jer Vretence nudi prostor gdje učenici mogu izraziti svoju kreativnost, učiti kroz iskustvo, razvijati vještine i doprinijeti zajednici.

Voditeljica zadruge, nastavnica Monika Matijaško, ističe da je proceduralni dio osnivanja preuzela na sebe, no iza svakog projekta stoji timska snaga. Veliku podršku u radu pružaju Sanja Pakasin, učiteljica likovne kulture i tajnica zadruge, te Ana Pajnić, učiteljica hrvatskog jezika i zamjenica voditeljice. Zadruga je i službeno primljena u Hrvatski savez učeničkih zadruga 14. veljače 2023. – simbolično, baš na Valentinovo.
Puna škola sekcija
Učenička zadruga Vretence okuplja čak 15 sekcija, od kojih svaka ima svoj osobiti naglasak. Sekcije vode učitelji sa svojim učenicima kroz izvannastavne aktivnosti, ali i na satovima razrednika. Sudjeluju učenici iz svih petih razreda te 7.d razred, a aktivnosti se protežu kroz sve aspekte života – od umjetnosti do ekologije i medija.
Primjerice, Eko grupa, koju vode učiteljice Ines Turk, Renata Blažinec i Irena Hontić Pranić, njeguje ljubav prema prirodi. Učenici uređuju školski vrt, sudjeluju u ekološkim akcijama poput “Zasadi stablo, ne budi panj” i sade biljke u šumi hrane na Cerinama u suradnji s Komunalcem i Podravkom.
Karitativna skupina pod vodstvom učiteljice Andreje Lukačić Franjić razvija empatiju kod djece kroz izradu mirisnih svijeća, koje su postale zaštitni znak zadruge.
Kreativne skupine, koje vode Matijaško i Senka Pavković, uče djecu šivanju, izradi nakita, magneta, bedževa i uporabnih predmeta – često koristeći reciklirane materijale. Djeca tu razvijaju preciznost, strpljenje i finu motoriku.

Likovne skupine i stvaraonice koje vode Sanja Pakasin, Kristina Ružić Spitek, Edita Sinjeri Štefanek i Dragica Ljubić usmjerene su na likovno-tehnički izričaj. Tu nastaju prava mala umjetnička djela od oslikanih vrećica do ručno rađenih čestitki i ukrasa.
“Mali glagoljaši” pod vodstvom Ane Pajnić istražuju kulturnu baštinu kroz izradu predmeta s glagoljicom – privjesci, straničnici i naušnice s glagoljičnim slovima posebno su traženi na sajmovima.
A tu su i matematičari, medijska skupina, kao i kreativno 3D modeliranje gdje se računalne vještine koriste za izradu originalnih predmeta. U radu sudjeluju i mnogi učitelji koji nisu voditelji, ali se rado uključuju. Tako je, primjerice, učiteljica Natalija Flamaceti Magdić plasirala zadružne proizvode čak do Tajlanda i Novog Zelanda, dok Maja Puhač koristi 3D printer za inovativne izrade.
Zadruga koja razvija karakter
Učenička zadruga ne razvija samo kreativnost, ona razvija karakter. Djeca kroz konkretne zadatke stječu radne navike, razvijaju upornost, suradničke vještine i osjećaj odgovornosti.
– Kada učenici izrađuju jastučiće za igle, uče kako precizno šivati, mjeriti, rezati i kombinirati boje. Kada završe proizvod, ponosni su, a to jača njihovo samopouzdanje – kaže Matijaško.

Osim stvaranja, učenici uče i kako plasirati proizvod; osmisliti ambalažu, odrediti cijenu, prezentirati ga na štandu i komunicirati s kupcima. Kroz to se razvijaju poduzetničke i matematičke vještine.
Jedan od najsvjetlijih trenutaka za Vretence bio je sudjelovanje na Državnoj smotri učeničkih zadruga u Poreču. Učenice Lucija Držanić i Lenka Ilišin predstavile su Golden charm ogrlicu inspiriranu Coco Chanel. Oduševile su žiri, ali i brojne druge sudionike iz cijele Hrvatske.
– Osvojile su drugo mjesto na županijskoj smotri, a u Poreču su briljirale. Osim izlaganja, sudjelovale su u radionicama, stekle nova poznanstva i samopouzdanje. Taj osjećaj pripadnosti i uspjeha ne može se naučiti iz udžbenika – ističe Monika.
Srce zadruge – humanost
Humanitarni aspekt zadruge ono je što njezini članovi smatraju najvažnijim. Novac prikupljen na sajmovima koristi se za materijale, ali i za pomoć drugima. Donacije su išle za djecu pogođenu potresima, UNICEF-ovu kampanju “Škole za Afriku”, ali i za pomoć učenicima slabijeg imovinskog stanja – plaćanje izleta, pribora i aktivnosti.

– Učimo djecu da nije sve u profitu, postoji i druga vrijednost, vrijednost davanja i suosjećanja – dodaje voditeljica.
Suradnja s lokalnom zajednicom prisutna je kroz događanja u Koprivnici, kao i kroz edukativne akcije, sajmove i školsku promociju.
Pogled prema budućnosti
Financiranje zadruge temelji se na članarinama, donacijama, prodaji proizvoda i podršci ravnatelja Kreše Grgca. No, kako sama voditeljica kaže ideja nikad ne nedostaje.
– Želimo dodatno uključiti učitelje. Želimo da škola postane mjesto gdje djeca mogu zablistati čak i ako nisu odlični učenici. Da u školi otkriju nešto u čemu su dobri, a što nije u udžbeniku – kaže.
Jedna od vizija je i daljnja promocija zadruge kroz mrežne stranice, suradnju s lokalnim tvrtkama te još jača integracija u školski kurikulum.

Zadruga Vretence otvorena je za sve učenike koji žele učiti, stvarati i biti dio zajednice. Obrazac za učlanjenje može se preuzeti kod učitelja ili na web stranici škole, a ispunjeni obrazac predaje se voditeljici, učitelju ili u tajništvo.
Za sve one koji se još dvoume, Matijaško ima jasnu poruku.
– Pridružite se školskoj zadruzi i otkrijte zanimljiv svijet izrađivanja predmeta – ističe.
Potvrđuje to i učenica Lucija Držanić, članica zadruge još od petog razreda.
– Naučila sam šivati, baratati vrućim ljepilom bez da se opećem. Najljepše što sam napravila je medvjedić koji stoji u našoj školskoj knjižnici, a radila sam ga zajedno s još dvije prijateljice za jedan natječaj. U zadruzi sam stekla prijatelje, samopouzdanje i puno znanja koje mi neće trebati samo u školi, nego i kasnije u životu – zaključuje.
