Petak, 4. travnja 2025.

FOTO Profesorica Grgac: S gostima iz Italije i Švedske istraživali smo mogućnosti korištenja te prednosti i nedostatke umjetne inteligencije

U koprivničkoj Gimnaziji Fran Galović gostovali su učenici i nastavnici iz Italije i Švedske.

Kako nam je rekla profesorica Martina Grgac, gimnazijalci s njima ove školske godine provode aktivnosti zajedničkog učenja u okviru dvije Erasmus mobilnosti, a koordinatori su, uz nju, i profesor Zoran Pintarić te profesorica Marina Njerš.

– U našoj školi gostovalo je 10 učenika i tri profesora iz grada Ferentina blizu Rima te devetero učenika i dvije profesorice iz Montessori škole iz grada Falsterba blizu Malma u Švedskoj. S njima ove školske godine provodimo aktivnosti zajedničkog učenja pod nazivom “Like a Genius” i “AI is my Assistant”, a koordinatori smo profesor Zoran Pintarić, profesorica Marina Njerš i ja. Gosti su u našoj školi proveli radni tjedan, a gostujući učenici su bili u obiteljima naših učenika koji su se pokazali kao odlični domaćini – kazala je Grgac.

Nastavila je kako su se bavili temom umjetne inteligencije.

– Istraživali smo načine kako nam ona može poboljšati svakodnevni život, a da ju koristimo odgovorno, a ne na svoju štetu. Gostima smo najprije pokazali našu školu i Koprivnicu. Nastavnici su učili o hrvatskom školskom sustavu, koji ima jako dobro gimnazijsko obrazovanje, i gosti su bili iznenađeni širinom znanja naših učenika i pogotovo visokom razinom engleskog jezika. Učenici su u međunarodnim timovima istraživali mogućnosti korištenja te prednosti i nedostatke umjetne inteligencije u područjima znanosti, umjetnosti, sporta, glazbe, zdravstvenog sustava i medija. Izrađivali su prezentacije, postere i video materijale i bavili se temom etičnosti primjene umjetne inteligencije. Sudjelovali su u debati na engleskome jeziku, na radionicama glazbene produkcije, tjelesne kulture i dizajna nacrta za 3D printanje. Jako im je zanimljiva bila radionica izrade podcasta kroz koju ih je vodio radio tim naše škole Gimnazijski herci – objasnila je naša sugovornica.

Dodala je i kako su posjetili Nikola Tesla Experience centar u Karlovcu i Plitvička jezera.

– Ono što nam je posebno drago je da su na suradnju uvijek spremni i naši bivši gimnazijalci. U Zagrebu su nas na Fakultetu elektrotehnike i računarstva dočekali Stjepan Đelekovčan i Neven Lukić sa svojom profesoricom, docenticom Nikolinom Frid i pomoću pristupačnih aktivnosti za dob naših učenika objasnili su kako nastaju neuronske mreže i kako rade programeri koji stvaraju sadržaje za umjetnu inteligenciju – napomenula je i dodala da su gosti imali priliku posjetiti i Dan za znanost.

Grgac smatra da su ovakvi projekti i suradnje jako dobri za učenike.

– Trudimo se našim učenicima omogućiti učenje na puno raznih načina pa kombiniramo klasično učenje u učionici s različitim oblicima izvanučioničke nastave. Ovakvi međunarodni projekti otvaraju široke vidike, u svakom projektu učenici upoznaju vršnjake iz drugih zemalja, provode s njima vrijeme u obitelji i u školi, uče o načinu života u drugoj državi. Svaki projekt bavi se i drugačijom specifičnom temom pa učenici također stječu specijalizirano znanje, a sigurno je dragocjeno i razvijanje poštovanja, razvijanje jezičnih vještina, rada na sebi i timskog rada s drugim učenicima iste dobi – zaključila je naša sugovornica.


Koprivnička gimnazija već 13 godina provodi međunarodne projekte sa školama iz Europske unije

Koprivnička Gimnazija Fran Galović provodi međunarodne projekte sa školama iz Europske unije već 13 godina.

– Od 2021. do 2027. godine imamo Erasmus akreditaciju, što znači da na kraju svake školske godine predajemo izvješće o aktivnostima Agenciji za mobilnost i programe Europske unije i ona nam dodjeljuje sredstva za sljedeću godinu na temelju uspješnosti provedbe. Ciljevi su vrlo širokog spektra, s obzirom na to da je gimnazija dio programa za odgoj i opće obrazovanje. Želimo poboljšati kompetencije nastavnika vezane za suvremene metode poučavanja i učenje o školskim sustavima drugih zemalja, a prioritet nam je poboljšati kompetencije učenika u odgovornom korištenju digitalne tehnologije, brizi za okoliš i za svoje zdravlje te u korištenju stranih jezika i učenju s vršnjacima iz zemalja s kojima surađujemo – rekla nam je profesorica Martina Grgac.

Istaknula je kako ove godine u Erasmus aktivnostima sudjeluje 30-ak profesora i više od 100 učenika.

– Svi su angažirani u zadacima kad nam gosti stignu u Koprivnicu, a neki su putovali i u partnerske škole u Italiju, Španjolsku, Francusku i u Švedsku – napomenula je.
Kaže kako je od 2012. godine u sklopu međunarodne Erasmus suradnje u gimnaziji gostovalo više od 200 učenika i nastavnika iz raznih zemalja Europske unije, a oni su ostvarili oko 120 mobilnosti stručnog usavršavanja za nastavnike i dvostruko više mobilnosti učenika u velik broj zemalja – od Norveške, Litve, Latvije, Poljske, Rumunjske, Bugarske, Makedonije do Italije, Španjolske, Francuske, Njemačke i Belgije.

Slušaj uživo
zatvori