Novi saziv Odbora mladih Hrvatskog Crvenog križa donosi svježinu, entuzijazam i nove perspektive, a jedna od onih koja će na tome aktivno raditi je i Lana Jakupić, nova članica Odbora.
Svoje iskustvo i predanost radu s mladima pokazuje u Gradskom društvu Crvenog križa Koprivnica, a sada će dobiti priliku širiti dobre prakse na nacionalnoj razini.
Lana je po struci magistra sociologije, a profesionalno djeluje kao projektna asistentica u koprivničkom Crvenom križu. Uz posao aktivno studira na poslijediplomskom specijalističkom studiju u Zagrebu gdje produbljuje znanja o EU fondovima – ključnom segmentu za razvoj zajednice i provedbu vrijednih projekata.
No, njezino djelovanje ne staje tu. Članica je Savjeta mladih Općine Koprivnički Ivanec te aktivna plesačica u Društvu izvornog folklora Koprivnički Ivanec gdje njeguje tradicijsku kulturu svoga kraja.
Kreativnost i energiju rado usmjerava i u slobodno vrijeme. Obožava kuhati i peći kolače, a posebno uživa u dokumentiranju tih trenutaka. Boravak u prirodi, trčanje, čitanje i druženja s bliskim ljudima pomažu joj da održi ravnotežu između brojnih obveza i osobnog mira.
Izbor za članicu Odbora mladih HCK doživjela je kao priznanje, ali i odgovornost. Kako kaže, njezino imenovanje predložilo je upravo Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica koje prepoznaje važnost uključivanja mladih u humanitarni rad i zajednicu.
– Bila sam sretna i zahvalna na ovakvoj prilici. Veselim se što ću moći doprinositi unaprjeđenju aktivnosti za mlade, upoznati rad drugih društava Crvenog križa diljem Hrvatske te steći nova znanja i poznanstva – govori Lana s osmijehom.

Mladi žele sudjelovati
Kao osoba koja već radi s mladima, Lana ističe kako najveći izazov leži u organizaciji, pronaći zajedničko vrijeme za okupljanje mladih koji su često raspršeni, studiraju u drugim gradovima ili su preopterećeni školskim i izvannastavnim aktivnostima.
– No, ideja i volje ne manjka. Mladi žele sudjelovati, samo im treba ponuditi prave sadržaje i prilike. Ispred nas je razdoblje bogato aktivnostima i veselim se svemu što dolazi – kaže Lana, uvjerena da dobra organizacija i kreativnost mogu nadvladati svaki izazov.
Odbor mladih HCK bavi se širokim spektrom aktivnosti od rada s djecom u školama i vrtićima, do volontiranja, zaštite okoliša i edukacija za krizne situacije. Jedan od ključnih ciljeva u narednom razdoblju je razvoj tzv. terenske jedinice mladih – edukacija i osposobljavanje mladih volontera koji će moći djelovati uz interventne timove HCK-a u slučaju prirodnih nepogoda ili drugih kriznih situacija.
– Također, radit ćemo na održavanju radionica o klimatskim promjenama i održivom životu. Mladi danas jako dobro razumiju važnost zaštite okoliša, ali im treba dati prostor da i sami postanu nositelji promjena – naglašava Lana.

Povećanje vidljivosti rada društava Crvenog križa na društvenim mrežama još je jedan od fokusa kako bi mladi mogli komunicirati kroz njima bliske alate i kanale te pokazati svoju kreativnost.
Lana želi kroz rad u Odboru preuzeti ideje i prenijeti ih u lokalno djelovanje Kluba mladih GDCK Koprivnica.
Kao posebno zanimljiv projekt izdvaja inicijativu Planer dobrih jela, knjižicu recepata osmišljenu s ciljem smanjenja otpada hrane i promocije održivosti.
– To mi je jako blisko, jer i mi u GDCK Koprivnica kroz projekt Podravski lanac dobrote potičemo doniranje hrane pred istekom roka i educiramo zajednicu o važnosti smanjenja bacanja hrane. Takve inicijative pokazuju kako se globalne teme mogu približiti kroz konkretne, svakodnevne primjere – kaže.
Uključivanje mladih u aktivnosti GDCK-a Koprivnica odvija se kroz različite programe od priprema za natjecanja iz prve pomoći u školama, do darivanja krvi, volontiranja na sportskim događanjima i edukacija poput tečaja Junior spasilac. Nedavno je 27 srednjoškolaca darivalo krv, a njih 15 po prvi puta, što je, kaže Lana, veliki uspjeh.

Osim toga, za mlade volontere otvaraju se i međunarodne prilike. Sudjelovanje na kampovima u Makedoniji, Njemačkoj, Austriji i drugim zemljama Mediterana nudi nezaboravno iskustvo, razmjenu znanja i upoznavanje s vršnjacima iz drugih zemalja.
Na kraju, Lana šalje jasnu poruku.
– Pozivam sve mlade da se uključe u rad Kluba mladih Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica. Čekaju nas brojne aktivnosti, radionice, edukacije i putovanja. Hrvatski Crveni križ nudi mogućnosti za osobni razvoj, prijateljstva i stvarne promjene. Svatko može pronaći nešto za sebe, a mi vas s veseljem čekamo – zaključuje Lana.