Četvrtak, 3. travnja 2025.

Zdravko Petras, direktor KC voda: O povećanju cijena još ne razmišljamo, a vodnokomunalnih kapaciteta ima dovoljno za sve korisnike

U POVODU SVJETSKOG DANA VODA: ZDRAVKO PETRAS, DIREKTOR KOPRIVNIČKIH VODA

Iza poduzeća Koprivničke vode nekoliko je godina iznimnih aktivnosti, među kojima su svakako one najveće aglomeracija i preuzimanje križevačkog poduzeća Vodne usluge.
Područje koje pokrivaju KC vode može se pohvaliti i jednim od najnižih postotaka gubitka vode iz sustava u cijeloj državi, tek oko 12 posto. Prema podacima objavljenima nedavno u časopisu Hrvatske vode, na sustav pročišćavanja u Hrvatskoj priključeno nešto više od 40 posto ukupnog stanovništva, dok je na sustav javne odvodnje priključeno 55 posto. Ovi podaci Hrvatsku svrstavaju na samo dno ljestvice u Europskoj uniji po razini priključenosti na ove sustave.

Promatramo li područje Koprivnice, postoci su u razini s razvijenim zapadnoeuropskim državama, doznali smo u razgovoru sa Zdravkom Petrasom, direktorom Koprivničkih voda.

Nakon provedenog projekta aglomeracije, o kojim postocima priključenosti možemo govoriti na našem području?

Projekt Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Koprivnica je na samom administrativnom kraju, završava 31. ožujka. Prema ciljevima projekta, 94 posto stanovništva obuhvaćenog Aglomeracijom ima ili će imati mogućnost priključenja na sustav odvodnje, a procjena je da će priključenost biti 79 posto. Taj postotak odnosi se i na priključenost na uređaj za pročišćavanje, UPOV u Herešinu kapaciteta 100.000 ES (ekvivalent stanovnika), a predviđeno opterećenje koje će nakon provedbe projekta dolaziti na UPOV je 67.518 ES.

Kakvo je trenutačno stanje vodoopskrbnog sustava u Koprivnici i okolici?

Naš javne vodoopskrbe u potpunosti zadovoljava trenutne i buduće potrebe potrošnje. Trenutno je na sustav javne vodoopskrbe duljine 651 kilometra priključeno 18.072 korisnika u kategorijama kućanstva, društvenog sektora i industrije. S obzirom na visoki stupanj održavanja i kontrole, zajamčen je kontinuitet i sigurnost isporuke vode.

Je li protok vode u našim vodocrpilištima dostatan da podnese stotine novih priključaka i korisnika nakon aglomeracije?

Korisnici na uslužnom području Koprivničkih voda koriste vodu s vodocrpilišta Ivanščak i Lipovec, ukupnog kapaciteta 490 l/s, što znatno premašuje trenutne potrebe.
Prosjek potrošnje iznosi oko 100 l/s, a vršno opterećenje iznosi do 200 l/s. 2024. godine na oba crpilišta proizvedeno je 3.123.033 m³ vode. Za usporedbu, naši su kapaciteti količine pitke vode na vodocrpilištima oko 9 milijuna m³pitke vode godišnje, što je tri puta više od naših trenutnih potreba za godišnjom količinom koju crpimo i isporučujemo korisnicima. Tijekom 2025. godine planira se oko 1450 novih priključaka. S obzirom na raspoložive kapacitete, u sustavu vodoopskrbe koji je projektiran i predviđen za duži period eksploatacije te održavan sukladno svim normama, u budućnosti ne očekujemo nikakve poteškoće oko proizvodnje i isporuke.

Koji su vaši planovi za poboljšanje kanalizacijskog sustava i pročišćavanje otpadnih voda u dijelovima koji nisu bili obuhvaćeni aglomeracijom?

Cilj je proširenje mreže na područja koja nisu obuhvaćena projektom Aglomeracije, odnosno nastavak izgradnje na periferiji grada. Kao i do sada, pratit će se investicije koje provodi Grad Koprivnica kroz Plan gradnje koji uključuje proširenje poslovno-industrijskih i stambenih zona, prometnica i drugih investicija koje zahtijevaju izgradnju ili zamjenu vodnokomunalne infrastrukture. Područja koja nemaju izgrađen sustav odvodnje i dalje će imati mogućnost pražnjenja sabirnih i septičkih jama, a budući da je projektom Aglomeracije nabavljeno nekoliko novih cisterni, proces je moderniziran i ubrzan za sve korisnike.

Što slijedi nakon aglomeracije, planirate li neka značajna ulaganja ili modernizaciju infrastrukture u narednim godinama?

Osim redovnog održavanja infrastrukture što zahtijeva značajna sredstva, u tijeku je rekonstrukcija stare zgrade kod UPOV-a. Zgrada će služiti za potrebe Radne jedinice Javna odvodnja. U tijeku je I projekt financiran iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, izgradnja kanalizacije naselja Sokolovac te vodovoda u Rasinji u duljini od 21 kilometra. Investicije Koprivničkih voda prate investicije Grada Koprivnice i općina pa je planirano opremanje vodnokomunalnom infrastrukturom u naselju Cvjetna, u nastavku Prvomajske u Starigradu, u dijelu Leptan vinogradi u Kunovec Bregu te u dijelu Bilogorske u Bakovčici. Tu je i gradnja vodovoda i kanalizacije Vrhovec Sokolovečki i Jankovac te kanalizacije u Pustakovcu . Moram naglasiti da za ovaj projekt financijska konstrukcija nije zatvorena jer ovisi o Planu sufinanciranja Hrvatskih voda i Općine Sokolovac, tako da će se radovi izvoditi ovisno o priljevu tih sredstava. Projektira se i kanalizacija naselja Legrad te očekujemo do kraja godine građevinsku dozvolu.

Koji su najveći izazovi s kojima se suočavate u osiguravanju kvalitetne i sigurne vode za građane?

Sastav podzemne vode je ogledalo prošlih i sadašnjih prirodnih uvjeta i ljudske aktivnosti. Prirodni uvjeti neposrednih lokacija zahvata vode, vodocrpilišta Ivanščak i Lipovec, su takvi da je prirodno stanje vode dobro i vrlo pogodno za vodoopskrbu. Osnovni razlog tome je relativno visoka koncentracija kisika u podzemnoj vodi što je posljedica okolišnih uvjeta u vrijeme taloženja sloja tla. Prijeteće i za podzemnu vodu potencijalno štetne aktivnosti su općenito poljoprivreda, industrija, otpadne vode i urbanizacija. Iako su vidljive, njihov utjecaj je ograničen i kontroliran te nemaju za posljedicu neispravnosti podzemne vode te je ona kvalitete koja je pogodna za ljudsku potrošnju.

Kako se određuje cijena vode i postoji li mogućnost promjene u bliskoj budućnosti?

Cijena vodnih usluga (vode, odvodnje, pročišćavanja) određuje se prema Vladinoj Uredbi o metodologiji za određivanje cijene vodnih usluga i kojom je propisana jedinstvena metodologija izračuna cijene čime je država detaljno propisala način na koji su isporučitelji vodnih usluga dužni formirati cijenu vodnih usluga. Fiksni troškovi (očitanja vodomjera, fakturiranja, održavanje priključaka, ispitivanja zdravstvene ispravnosti, baždarenje vodomjera i drugi troškovi) služe za pokriće fiksnog dijela cijene koji se plaća u mjesečnom paušalnom iznosu. Varijabilni troškovi služe za pokriće dijela cijene vode koja se obračunava prema broju potrošenih kubika vode. Na uslužnom području Koprivničkih voda, prema sadašnjem stanju fiksnih i varijabilnih troškova, cijena vodnih usluga neće se mijenjati u narednom razdoblju.

Na koji način educirate građane o važnosti očuvanja vode i pravilnom postupanju s otpadnim vodama?

Koprivničke vode provode aktivnosti kojima je cilj podizanje svijesti o važnosti vode, njezinoj zaštiti i uštedi. Najvažniji je kontakt s djecom i mladima pa tako odlazimo u vrtiće i škole gdje na djeci zanimljiv i prihvatljiv način govorimo o tome otkuda voda dolazi, kako je korisiti i kako je očuvati za buduće generacije. Svake godine organizirani su posjeti vrtićkih skupina ili učenika nižih razreda vodocrpilištima u povodu Svjetskog dana voda, koji se obilježava ove subote, 22. ožujka. Stariji učenici osnovnih i srednjih škola te student posjećuju UPOV u Herešinu gdje uče o procesu pročišćavanja. Redoviti su nam gosti i kolege iz drugih tvrtki koji kod nas dolaze učiti i usvajati nova znanja, a organiziramo i stručnu praksu za učenike strukovih zanimanja i studente koji se kroz rad upoznaju sa sustavom.

Kako se obrađuje i kontrolira kvaliteta vode prije nego što dođe do krajnjih korisnika?

Zahvaljujući očuvanom stanju vodonosnika ne provodi se nikakav tehnološki proces obrade, samo obavezna dezinfekcija minimalnim količinama klora. ‘Bijela voda’ iz slavine i miris klora ne znače previše klora već se radi o zraku koji kod isplinjavanja nosi i klor čime se snižava prag mirisa – slično otvaranju boce gaziranog napitka, i ta je voda zdravstveno ispravna. Vanjski nadzor uključuje postupke monitoringa, a interna kontrola se provodi svakodnevnim višestrukim uzorkovanjem i provjerom sastava vode u ovlaštenom internom laboratoriju.

Surađujete li s drugim institucijama ili organizacijama u svrhu poboljšanja vodoopskrbe i zaštite okoliša?

Koprivničke vode surađuju s raznim institucijama i u različitim programima i projektima na području svojih djelatnosti, poput Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i Hrvatskih voda. Surađujemo i s Institutom za vode J. J. Strossmayer na unaprjeđenju ispitivanja i poboljšanja kvalitete sustava, a važna je i suradnja s Hrvatskom grupacijom vodovoda i kanalizacije kroz koju se radi na povezivanju i dijeljenju iskustava. Trenutno možemo izdvojiti dva projekta u koja smo uključeni, projekt preispitivanja lokalnih hidroloških uvjeta, te međunarodni Interreg Dunav SpongeCity projekt koji ima za cilj bolje upravljanje vodom u urbanim područjima.

Što biste poručili građanima koji možda nisu svjesni važnosti održivog upravljanja vodnim resursima?

Današnji civilizacijski standard podrazumijeva obilje kvalitetne vode, to je nešto što svi mi podrazumijevamo ‘pod normalno’. Priroda je svoje dala, a na nama je da taj dar i tehnološki standard održimo i to je, zaista, na svima nama. Prosječna starost vode koprivničkih vodocrpilišta je oko 25 do 30 godina, a to znači da je voda koja se danas isporučuje oko 2000. godine pala kao kiša na našem području. Posljedično, ona je i odraz naših tadašnjih aktivnosti na slivnom području.


Preuzimanje Vodnih usluga Križevci

Jedan od najznačajnijih događaja u poslovanju Koprivničkih voda zasigurno je i preuzimanje Vodnih usluga Križevci, odnosno cijelog područja koje je pokrivao taj isporučitelj.

Što preuzimanje točno znači za Koprivničke vode kao poduzeće te korisnike u križevačkom, ali i koprivničkom kraju?

Koprivničke vode poduzele su sve radnje koje su se zakonski i podzakonski očekivale od nas po pitanju spajanja s Vodnim uslugama, no konkretan administrativan proces spajanja još nije započeo. Što se tiče korisnika i na koprivničkom i na križevačkom području, oni nikakve promjene neće osjetiti jer će način isporuke javne usluge ostati isti. Koprivnica i okolne općine imaju svoju infrastrukturu, a tako je i u Križevcima. Vodne usluge imaju svoju infrastrukturu koja će i dalje biti u funkciji, tako da za krajnje korisnike promjene nema.

Slušaj uživo
zatvori