Petak, 4. travnja 2025.

FOTO: USKRSNI OBIČAJI U MOLVAMA Društvo za povjesnicu i starine održalo radionicu izrade pisanica

Uskrsni običaji oživljeni su ovih dana u Molvama, gdje su članovi Društva za povjesnicu i starine organizirali radionicu izrade pisanica, umijeća koje od 2008. godine ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Radionica organizirana u suradnji s Muzejom grada Koprivnice okupila je pedesetak sudionika iz više udruga. Pored domaćina, kreativnom izražavanju odazvale su se i Domaćice iz Molvi, Repaša i Molvi Greda, a uključili su se i učenici Osnovne škole Molve.

Osvrt na poznato tradicijsko ukrašavanje dala je Vesna Peršić Kovač, viša kustosica etnologinja iz Muzeja grada Koprivnice.

– Podsjetimo, umijeće ukrašavanja uskršnjih jaja – pisanica u Podravini umijeće je koje se u kontinuitetu održalo do danas, a kao pozitivan primjer prenošenja ovog kulturnog blaga svakako treba istaknuti Molve i naselja u Općini Molve u kojima je tradicija pisanja pomoću voska čuvana i prenošena gotovo u svakoj obitelji. Molvarske crno-crvene pisanice postale su zaštitnim znakom mjesta i poznate u čitavoj Hrvatskoj i šire. Ukrašavaju se različitim cvjetnim motivima, natpisima, stihovima i molitvama, a svaka od autorica ima razvijen svoj prepoznatljiv stil. Osim ove tehnike, druga po rasprostranjenosti je tehnika struganja boje s ljuske jajeta britvom ili nožićem. Ovom se tehnikom izrađuju biljni i zoomorfni motivi, a osobito su upečatljivi sakralni motivi povezani s nadolazećim uskrsnim blagdanima.
Osim kao ukras tijekom uskrsnih blagdana, ovako ukrašena jaja služila su kao dar djeci i bližnjima, a osobitu ulogu imala su tijekom običaja matkanja. Radi se o razmjeni pisanica među djevojkama koje od tog dana postaju kume ili sestre i čuvaju svoje prijateljstvo do kraja života – ispričala je Peršić Kovač.

 

Slušaj uživo
zatvori